Lumina

Trine

tyttäreni on nimeltään Lumina Roosa-Maria. Vaihtoehtoina oli Helmiina, Katriina tai Liana.

Kivasti on nimi istunut tytölle, omistaa ruskeat silmät ja lumenvalkoisen ihon.

Lempinimiäkin on ehtinyt kertyä: Lumppari, Niina, Luna, Umppa mutta omaa Lumina-nimeään tottelee parhaiten :)

11

1257

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena3

      Joudutte vaihtamaan, kun nimilista julkistetaan(katsokaa alempaa).

      Maria on hyvä nimi, jollei se olisi Raamatusta poimittu, ja kaikkihan tietävät, ettei Raamattua ole kirjoitettu Suomessa. Kalevala on kirjoitettu, niinpä Kalevalasta saa vapaasti valita nimiä :)

    • Tsau

      Olisit saman tien antanut nimen Corolla. Annoit sitten tytöllesi nimeksi automallin, nimittäin on olemassa Chevrolet Lumina... Mahtavat sitten ulkomailla nauraa, jos nyt edes sinne tulee koskaan menemään.

      • osaat...

        ...olla tyhmä. Mitä väliä sillä on jos joku typerä automerkki on ottanut jonkun nimen? Ajatella, että Toyota Carinakin on olemassa; pitäisiköhän kaikkien Carinojen nyt vaihtaa nimensä? Tunnen yhden, eikä kukaan kyllä ole ikinä tehnyt auto-assosiaatiota.
        Ja entäs vaikka Sampo-pankki? Ajatella että jonkun nimi on Sampo, vaikka sellainen pankki on olemassa! Kyllä ne mahtavat ulkomaillakin nauraa!


      • Trine

        Heips! Juuri tästä autostahan me idean saimmekin. Jenkeissä ollessamme vuokra-automme oli juuri tämä kyseinen malli :)


    • erittäin...

      ...kaunis nimi! :)

    • Lumina

      on todella kaunis nimi!! ja muille tiedoksi että mitä himskatin väliä sillä on onko se joku auton merkki kun kuitenkin se sopii erittäin hyvin lapselle nimeksi! eikös niitä autojen merkkejä ole vaikka mitä ja moni niistä on ollut jo jonkun ihmisen nimi ennenkuin siitä on tullut auton merkki!!!!

    • melinda

      Kaunis nimi! Ja ehdottomasti paras noista, jotka teillä oli vaihtoehtoina!

    • Tilhi

      Kaikki kolme nimeä kauheita! Varsinkin Roosa-Maria väliviivalla. Katriina tai Helmiina olisi ollut paljon parempi nimi. Harmi ettei vahinkoa enää voi korjata.

      • mää taas

        kotias uikuttaa!!!


    • Anonyymi

      Kaunis nimi.

    • Anonyymi

      Menneen talven lumina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe