Mielenkiinnosta kyselen että paljonko teidän perheissä menee kuukaudessa ruokaan rahaa? Entä vaatteisiin ja muuhun? Laita vielä perheesi koko. Yritän vähän hahmottaa meidän perheen kulutustottumuksia....
Rahaa ruokaan
8
344
Vastaukset
- elämä kallista
Isä, äiti ja neljä lasta 18-12v. Ruokaan menee kuussa n. 480 euroa. Vaatteisiin menee vaihtelevasti, en nyt muista.
Ruoasta tingitään, kun muusta ei enää oikein voi tinkiä. - lsighp
Meitä on seitsemän henkilöä. Pakollisten laskujen ja menojen jälkeen jää käteen kuukaudessa noin 600 euroa, jonka on riitettävä ruokiin, vaatteisiin ja kaikkeen muuhun.
- määpä
Meidän perheessä kaksi aikuista ja viisi lasta. Noin 500 euroa on ollut kk ruokabudjetti, mutta on ruoan hinta tainnut nousta kun nykyään tuntuu menevän noin 600 euroa/ kuukausi. Lasten vaatteisiin menee noin 200 euroa kuukaudessa ja harrastus ym muihin juttuihin murkuilla vaihtelevasti.
- KaisaKerttunen
Nostan teile kaikille hattua ruokabudjettinne suhteen!
Kertokaa vinkiksi, miten saatte budjetin pysymään noin 500€, ihan itselleni opiksi.- määpä
Budjetti pitää aika mukavasti, kun tekee ruoan itse, eikä osta valmiita mössöjä. Käyn kaupassa kaksi kertaa viikossa sillä jos käyn useammin, rahaa menee enemmän (heräteostoja). Leivon itse.
- ruuasta ei tingitä
määpä kirjoitti:
Budjetti pitää aika mukavasti, kun tekee ruoan itse, eikä osta valmiita mössöjä. Käyn kaupassa kaksi kertaa viikossa sillä jos käyn useammin, rahaa menee enemmän (heräteostoja). Leivon itse.
Suomen elintarviketeollisuus on niin kovin tarkka viimeisen myyntipäivän suhteen, että kannatta käyttää iltapäivällä sellaisia tavaroita, jotka on huomenna "vanhoja" ja poistuvat tiskiltä. Tarjouksia ei tahdo nykyisin enää löytää ja ruuan hinta on todella noussut koko ajan. Leipomalla itse ja valmistamalla perusruokaa saan kuuden hengen ruokatalouden juuri ja juuri pysymään noin 400 eurossa. Lapset ovat 3-6-12 ja 15 vuotiaita. Saamme luomutilalta kokomaitoa ja käytämme voita ja ruokaöljyä ruuan valmistuksessa. Talon takapihalla on muutama viinimarjapensas ja pieni vihannesmaa, josta saamme porkkanat, perunat ja muut juurikasvit. Työtä niistä on, mutta ovat "oman maan" luomutuotteita. Keväisin ostan muutaman kirsikkatomaatintaimen, jotka tuottavat runsaan sadon.
- elämä kallista
Kotona syödään vain yksi lämmin ateria päivässä ( aamu-, väli- ja iltapalat tiettty). Ruokaa tehdään kerralla iso satsi ja sitä syödään pari, kolme päivää. -30%-lapuilla varustettuja ruokia käytetään enimmäkseen. Edullisimpia tuotteita käytetään, ei valmisruokia. Ei limppareita, leikkeleitä, valmismehuja, jogurtteja, karkkeja, keksejä (niitä siis vain harvakseltaan). Silloin tällöin pidetään puuropäivää.
- Meillä menee
tonni kuussa ruokaan. 2 aikuista ja 3 murkkua. Lisäksi aikuiset lapset(3) käyvät syömässä pari-kolme krt/kk.
Laktoositon maito tekee kuussa jo n.200€.
Teen ruuan itse eli eineksiin meillä ei tarvitse tyytyä.
Te, joilla menee 500€/kk; syödäänkö teillä hedelmiä? Lihaa? Kalaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235038Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1693588Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo602965Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402779Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111913Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271456Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211395