Öko plus

yäkk

Ja kuka kehtaa väittää, että paakkuuntuva öko plus sitoo hajut hyvin? Hyvä ettei oksennus lennä, kun putsaan hiekkalaatikon. Siis aivan järkyttävä haju!! Kissa on kuitenkin n.1v ja leikattu. 1-2 kertaa päivässä putsaan ulosteet ja pissat pois laatikosta ja kerran viikossa pesen ja vaihdan hiekat.. Kaiken lisäksi hiekkaa on ympäri kämppää, vaikka alusmatto onkin.
Tätä ongelmaa ei ole ollut pellettien kanssa, täytynee siihen taas vaihtaa.

Ei tässä muuta, hyvät kesät :)

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siipipala.

      Aika jännä juttu, ettei pidä muka hajuja. Meillä on itsetehty "kakkila" jossa on kaksi laatikkoa. Toisessa on Vapon pellettejä ja toisessa Ökoa(paakkuuntuvaa) ja meillä ei haise, vaikka toisella kisulla kulkuset onkin vielä tallella. Päivittäin otan paakut pois ja muut pötköt joita sinne ilmaantuu. Pidätkö hiekkistä ehkä vessassa jossa on kuumaa ja kosteaa?se voisi selittää hajuhaitat..en itsekkään pidä pissan hajusta ja aina vierailta tenttaan haiseeko meillä heidän mielestään(luulen että minä olen jo ehkä hajuun turtunut..) mutta kukaan ei ole myöntänyt että meillä pissa haisisi. Täällä siis ainakin ollaan tosi tyytyväisiä tähän ratkaisuun.

    • yäkk

      Laatikko on kyllä vessassa.. Muutaman päivän oli eteisessä, mutta en ainakaan huomannut mitään muutosta, joten siirsin takaisin vessaan. Sanotaan näin, että kissan tarpeet eivät haise, mutta hiekka muuttaa hajun aivan hirveäksi. Hiekkalaatikko on kopallinen, eli hajut eivät onneksi niin pahasti ympäriinsä leviä.. Mutta pelletteihin palaan takaisin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      3143
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2855
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2476
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1589
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1231
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe