Turvalaite-ehdotus

Lento-onnettomuudessa ihminen kuolee törmäyksen aiheuttamaan iskuun tai tulipalon aiheuttamaan kuumuuteen.

Lentokoneisiin pitää saada 5-pistevyöt niin kuin formuloissa. Formulallahan on ajettu 250 G:n voimalla seinään ja selvitty hengissä.
Lentokoneisiin pitää saada palosuojatut asut matkustajille. Formulastahan on selvitty hengissä tulen keskeltä.
9229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ja monenkohan matkustajan kuvittelet vetävän palosuojatut haalarit tms. päälleen ja istua jököttävän vöissään kiltisti paikoillaan, kun jo nykyäänkin vaikea saada porukkaa istumaan paikoillaan vöissä koneen startissa ja laskussa.

Kokemusta löytyy pitkältä ajalta, innokkaimmat yrittävät päästä ovelle ja ekana pois jo miltei loppuliu´n aikana vaikka aikaa laskuun olisi vielä minuutteja.

Äänestä
  • Ja sitten JOS tuleekin äkkipysäys niin kaadutaan jonkun asianmukaisesti paikallaan istuvan päälle ja aiheutetaan hänelle vaikka joku vamma.

    Tämän takia jokaisen tulisi saada kyykyttää näitä seisomaidiootteja ihan surutta ja solvata urakalla. Stuertti USA:ssa teki aivan oikein, ensin pyysi alas ja kun matkustaja vielä örvelsi ja taisi kopauttaa ylälokeron laukulla stuerttia niin johan alkoi tulla takaisin, keskusradiostakin kunnon halveeraukset ja sitten stuertti nappasi oluen käteen ja hätäuloskäynnistä liukua pitkin ulos. Mitta se on henkilökunnallakin.

    Äänestä

Ei ne pelkät vyöt ketään pelasta, oli ne kuinka moni pisteisiä tahansa. Pitäisi saada hallittua ne hidastuvuusvoimat niin, ettei ne revi sisäelimiä kappaleiksi (eli pitäisi saada "crumple zonea" rakenteisiin, mikä imisi törmäysenergiaa itseensä). Hallitsemattomassa maahansyöksyssä G-voimat voivat olla lentokoneella kuitenkin paljon suuremmat kuin mitä parhaimmallakaan formulalla saa aikaan.

Vakavien palovammojen syntymisen riskiä voi jokainen matkustaja ehkäistä itsekin pukeutumalla oikein. Kannattaa välttää keinokuituisia vaatteita, jotka sulavat kuumuudessa ihoon kiinni. Eräs lento-onnettomuudesta selvinnyt lentoemäntä kertoi jossain haastattelussa, että pahimmat vammat olivat tuleet keinokuituisten sukkahousujen sulaessa jalkojen ihoon kiinni (sukkahousut olivat tuolloin kuuluneet työasuun). En tiedä miten on nykyään, joko matkustamomiehistön asut on suunniteltu siten, että paloherkkiä materiaaleja ei käytetä.

Äänestä
  • "En tiedä miten on nykyään, joko matkustamomiehistön asut on suunniteltu siten, että paloherkkiä materiaaleja ei käytetä."

    Ennen muinoin oli vähän eri suunnittelunäkökohdat, sukkahousuja myöten!

    Lentämisen kulta-aikaa, ne sääret, ne sääret ja nuoret hemaisevat lentoemot...

    http://www.darkroastedblend.com/2007/02/glamour-of-flight.html

    Äänestä

Voi v***n pässi. Vai 250 G Formuloissa? Tiedätkö edes, mikä G-voima on? Tiedätkö, että

"Ihminen kestää tyypillisesti ilman erikoisvarusteita 5g:n voimia, mutta jo 2–3g on hyvin epämukava. 10g:n kestää lentäjä gee-puvuissa. 100g tappaa lähes varmasti."

Olis kannattanut käydä koulua, niin ei tarttis arvailla. Idiootti.

Äänestä

Kannattaa ihan totta käyttää aikasa ihan muitten juttujen miettimiseen, lento-onnettomuudet kun on niin äärettömän harvinaisia. Keskity vaikka siihen, että miten voisit omalta osaltas toimia jos olisit koneessa, jonka terroristi esim. yrittää räjäyttää nesteräjähteellä. (Nopeasti toimineet kanssamatkustajathan sai aisoihin sen muistaakseni Nigerialaisen miekkosen, jonka ajatuksena oli räjäyttää satoja ihmisiä taivaan tuuliin).

Sä tuskin kuitenkaan osut lento-onnettomuuteen koskaan ja jos osut ni sä et kuitenkaan voi muuta tehdä ku toivoa parasta.

Äänestä

Lentokoneessa matkustajan turvallisuus on ajateltu loppuun asti. Kattokonsolista putoaa tarvittaessa pelastusliivit. WSCssä on tutkittu että ne riittää lentomatkustajalle. Nythän maailman turvallisuus neuvosto ( WSC) on päättänyt että jokaiselle matkustajalaiva matkustajalle jaetaan vuoden 2012 alusta alkaen laskuvarjot.

Äänestä
  • Toi oli hyvä. Mua on aina naurattanut toi pelastusliivi show ihankuin niistä olisi apua. Heh heh joo samantien laivamatkustajille laskuvarjot.

    Äänestä

  • nnnnnnnnnnnnk kirjoitti:

    Toi oli hyvä. Mua on aina naurattanut toi pelastusliivi show ihankuin niistä olisi apua. Heh heh joo samantien laivamatkustajille laskuvarjot.

    "Mua on aina naurattanut toi pelastusliivi show ihankuin niistä olisi apua. Heh heh joo samantien laivamatkustajille laskuvarjot."

    Kerro se heille:

    http://www.youtube.com/watch?v=XH8DlILXgA8

    Ihmisen muisti taitaa olla kovin lyhyt...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ehdottaja.. kirjoitti:

Lento-onnettomuudessa ihminen kuolee törmäyksen aiheuttamaan iskuun tai tulipalon aiheuttamaan kuumuuteen.

Lentokoneisiin pitää saada 5-pistevyöt niin kuin formuloissa. Formulallahan on ajettu 250 G:n voimalla seinään ja selvitty hengissä.
Lentokoneisiin pitää saada palosuojatut asut matkustajille. Formulastahan on selvitty hengissä tulen keskeltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu