HD:n V-n työtahdit

Kertoka nyt viisaat

HD-miehet kertovat HD:n moottorin toiminnasta kahdella tavalla.
Toiset tietävät viisasti että kone pelaa kuin rivikone, eli sylinterit toimivat "vuorotellen", harrikkamainen ääni johtuu v-kulman aiheuttamasta jakovirheestä. Joku viisas vertasi sitä kaksipyttyiseen tähtimoottoriin.

Toiset tietävät että kyseessä on perinteellinen V-kone jossa sylinterit toimivat "peräkkäin" jolloin saadaan hitonmoinen vääntö. Eli kyseessä on tavallaan yksimukinen kone jossa on toinen muki ensimmäisen jatkona, se jatkaa siinä missä toinen lopettelee: Kahdella pytyllä saadaan työtahti ikään kuin pidennettyä koska työtahdin vääntökulma pitenee sylinterien kulman verran.

Vastatkaa.

4

1451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amalla näkyvii

      Taitaapi olla hyvin pitkälti moottoritekninen suunnittelukysymys nuo v-koneen huimat väännöt. Kuka inssi nyt haluis tehä rivinelarin joka vääntäis kuin v-kone???

    • TheIrön

      Sytytysväli on 405 astetta, eli kipinä samalla kampiakselin kierroksella mutta eri aikaan. (olipa viisaasti sanottu)

      Pääsetkö nettiin? Sellainen sivusto kuin www.google.com on aika hyvä näissä.

      http://www.youtube.com/watch?v=WNPZQuB_2WU

      • Rollaattorimies

        No en tietenkään pääse nettiin enkä tiedä Googlesta mitään. Kerroin vain kuinka eri tavoilla eri HD-karjujen moottorit toimivat.
        Ja tuosta inssien suunnittelutaidosta, rivinelariin ei ole kukaan vielä saanut vääntöä pienille kierrosalueille. Johtunee kai fysiikan laeista. Kaikki haluavat kyllä sitä vääntöä myös rivinelariin, myös ne viisaat inssit.
        Uskon että jos joku osaisi tehdä rivinelarin joka vääntäisi kuin v-kone niin häneltä olisi rahahuolet pois, jos olisi vain muistanut patentoida ratkaisunsa.


    • TheIrön

      Vääntökin on osittain myyttiä, kampiakseli kun painaa varmaan 20 kiloa, ni se ei hevin pysähdy, eli liikkuvan massan varasto on suuri. Tosin pitkä iskuinen, niin kyllä siellä on sitä voimaa joka myös sen limpun pistää liikkeelle. Tossa tähtimoottorikonstruktiossa ei oikeastaan ole sylinterien V-muodolla merkitystä, asteet toisiinsa nähden on ainoa asento johon ne tolla yhellä kampikaulalla saa. Kyllä jumalattoman pitkällä iskulla saa neloskoneeseenkin vääntöä. Sylinterien määrää lisäämällä saadaan myös vääntöä, V-8 taitaa sitten olla tilankäytön ja kestävyyden kannalta parempi kuin rivikasi, en oikein keksi että miten se sylinterien asento siihen vääntöön vaikuttaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      75
      4377
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      74
      4215
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3619
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3203
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      38
      2850
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2592
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2414
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      33
      1585
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1322
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      83
      1136
    Aihe