Juu omistan 3 vuotiaan tyttö bordercollien... ja se osaa kyllä paimentaa mutta meillä on suuri pallo ongelma... Kun meillä on pikku lapsia, niin ne tykkää leikkiä koiran kanssa. Mutta leikki menee jo yli... Siru (koira) vahtaa nykyään jopa kiviä, että joku sillle heittäs. Saattaa jopa 10 minuuttia yhtä kiveä vahtia, mutta kun kukaan ei sille heitä sitä, se kantaa sen kiven syliin. Se näyttää aika mielipuoliselta. Voisko joku auttaa ees pikkasen asiaa'?
Vastaukset 6
- Niin se on...
Meidän entisellä colliella oli sama ongelma. Ei silloin vielä tajuttu asian vakavuutta mutta 2v. sitä tehtyään kuoli ja syy siihen oli stressi joka aiheutui palloista, kävyistä, kivistä ym. kaikesta sellaisesta jota voisi heittää ja noutaa. En halua säikäyttää mutta kannattaa heti kysyä asian- tuntialta apua ettei käy samalla lailla kuin meidän rakkaalle colliellemme... :(
- .............
Joo. teillä on pallohulluus vakavalla alulla. En itse jaksa uskoa, että se tappavaksi voisi koitua, mutta kyllä se elämä voi olla rankkaa koiralle, jos se maailmaan ei muuta mahdu kuin noutaminen.
Nyt kaikki heittoleikit pois, ehkä harkiten voisi käyttää vain ja ainoastaan motivointina, ja koiraa kiireesti ohjaamaan muiden aktiviteettien pariin. Lisää liikuntaa, jäljestystä, mitä vaan, mutta ei noutamista enää yhtään, tehkää täysi stoppi ainakin alkuun. Joskus parin vuoden päästä voisi koettaa uudestaan.
Yhden "pallohullun" koiran kanssa eläneenä tiedän, että se, jos koiralla ei ole mitään, mitä tuoda heitettäväksi, voi todellakin olla stressaavaa. Mutta ongelma ei ole mitenkään voittamaton. Jos koira tuo teille kiviä tai keppejä, ihan mitä vaan, jonka haluaisi teidän heittävän, niin nostakaa se vaan ihan eleetömästi pois, vaikka pöydälle tai jotain. Alkuun voi siihen kasvaa kasa havunneulasia ja pikkuroskiakin, mutta pikkuhiljaa, jos ette ikinä heitä, edes vahingossa, koira alkaa kyllästyä siihen. - puutu heti tohon
Voi että, ammattilaiselle kannattaa mennä, mutta mun mielipide on että pannaan kaikki tollaset heitto ja kanto leikit, ne on oikeesti tosi stressaavia koiralle.
- mammutti 2
Voi ei!
Aika jännä juttu,en ole kuullut tuollaista viellä!
Mutta en kyllä kyseisestä rodusta paljon tiedä!! - orangeball
Me otettiin kesän alussa collieltamme lempipallon pois juuri johtuen tuosta orastavasta pallohulluudesta. Yrittää samaa nyt muillakin leluillaan. Yksinkertaisesti vain jätämme leikin ja joskus koirankin huomiotta ja keksimme jotain muuta.
- n27&pablo
mulla on 2v. borderi ja sehän oli ihan hullu pallon perään eikä ees kuunnellu mua.. mut mä tein niin etten potkassu palloo ennen ku se oli rauhottunu ja nyt se jopa kuuntelee mua ja osaa jotain temppuja..mut vaati kyl kärsivällisyyttä :) ite oon kattonu koirakuiskaajaa ja mun mielestä sieltä saa ihan hyvii vinkkejä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 140999
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.27946Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s42823- 39725
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?48684- 56596
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?67578Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?57575- 36568
- 76567