Historiaa opiskelemaan viron kielellä

anonyymii123

Eli kyselen alustavasti että kuinka vaikea on opiskella historiaa viron kielellä Tarton yliopistossa? Ennen opintoja täytyy osallistua neljän kuukauden intensiivikurssille, jossa kieli muka opitaan.

Muutenkin jos on kokemuksia viron kielen opinnoista tai Tartosta viron kielellä opiskelusta joko historiassa tai muussa oppiaineessa, niin kokemukset ovat tervetullleita.

Kiitos etukäteen.

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonyymi123

      Kokemuksia?

    • tartlane

      On kokemuksia tuosta 4kk kielikurssista. Se on äärimmäisen tehokas. Sieltä ei lähde kukaan oppimatta kieltä. Aikaisempina vuosina suomalaisille oli oma ryhmä, mutta viime vuonna suomalaisia oli sen verran vähän, että kaikki viroa taitamattomat ulkomaalaiset olivat samassa ryhmässä.

      Aikaisemmin kurssia on järjestetty myös keväisin josta on luontevaa jatkaa varsinaisia opintoja syksyllä. Tuolle kurssille saa myös opintotuen, sillä se lasketaan osaksi tulevaa tutkintoa vapaa-aineiden osalta.

      Itse kurssista v. 2007: 20 tuntia pakollisia luentoja viikossa ma-to sekä sanakokeita parikin kertaa vikkossa. Kurssin lopuksi kahdeksan sivuinen essee aiheena Viro, joka esitetään suullisesti luokan edessä. Tämän lisäksi kattava koe. Kuulostaa työläältä vaikkei sitä ole. Kielipäätä ei varsinaisesti tarvitse, opetus oli sen verran hyvää.

      Pari ystävää opiskelleet juuri kyselemääsi alaa (historia ja viron kieli ja kulttuuri) ja ovat tykänneet: Sopivan rentoa mutta pakko tehdä myös paljon töitä, että opinnot etenevät.

      Itsellä 95% valmis oikeustieteen alempi tutkinto Tartosta.

    • anonyymi123

      Ensinnäkin kiitos vastauksesta. Yhteen kohtaan kaipaisin tarkennusta:

      "Pari ystävää opiskelleet juuri kyselemääsi alaa (historia ja viron kieli ja kulttuuri) ja ovat tykänneet: Sopivan rentoa mutta pakko tehdä myös paljon töitä, että opinnot etenevät."

      Eli mitä tarkoitat konkreettisesti sillä, että on pakko tehdä paljon töitä? Jos vertaat suomalaiseen järjestelmään, niin miten virolainen opintoympäristö eroaa tästä?

      Oppiiko kurssilla kielen niin hyvin, että opinnot sujuvat heti? Entä jos menee kurssille joka aloitetaan syksyllä, niin mitä keväällä on sitten tarkoitus tehdä?

      • tartlane

        Tarton yliopistossa opiskelu on vähän niin kuin meillä lukiossa. Tavallisesti luennoila ei tarvitse käydä mutta suuri osa opetuksesta pitää sisällään seminaareja sekä ns. "praktikumeja" joille osallistuminen on pakollista. Myöskään aineita ei voi valita mielivaltaisesti vaan tavallisesti sisäänjohdattavat kurssit pitää olla suoritettuina ensin. Siellä kyllä pärjää ja etenee helposti jos motivaatiota on mutta opiskelua ei voi kuvailla järin itsenäiseksi.

        Viron kielen oppii tyydyttävälle tasolle todella nopeasti ja se paranee itsestään ilman lisäponnisteluja. Kukaan ei myöskään oleta sinun osaavan kieltä natiivien tasolla. Itse olen aina saanut ottaa sanakirjan tentteihin mukaan (paitsi tietysti kielikurssilla).

        Jos kurssin aloittaa syksyllä niin keväällä voi sitten suorittaa niitä aineita joille pääsee rekisteröitymään. Riippuen koulutusohjelmasta, tämä voi lykätä valmistumista vuodella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1909
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1733
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1540
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1425
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      934
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe