Olen huomannut kuitenkin monissa romaneissa, sekä miehissä että naisissa sen piirteen, kun menen yksin ulos ja jos ei ole kenelle jutella niin romanille voi, aina on tervetullut pöytään. Vaikka käynkin harvoin ulkona, niin juttuseuraa saa ainakin romaneista, ei tietysti kaikista, mutta ainakin suurin osa suostuu juttelemaan asiallisesti.
Samoin on kyllä asian laita siinäkin tapauksessa, että menee vaikka muuten vaan, juttelemaan jollekin romainille työpaikalla tai kahvilassa yms paikassa, aina ovat valmiita jutustelemaan.
Saisivat valkolaiset ottaa oppia!
Jos menen ulos
5
108
Vastaukset
- Kärähdit
valheesta.
- romilo
romanit on sosiaalisia varsinkin kun on Ok ihminen eikä ole taka ajatus keljuilla tai jotain sen aistii nopeasti ja sillon kohtaa niitä ilkeempiä romaneita myös. jotkin valtaväestöstä ihmettelee kun romanit on niin äänekkäitä ehkä se johtuu että jotkin valtaväestöstä on hieman epäsosiaalisempia tai niinkuin on tottuneet ettei tuntemattomien kanssa sovi keskustella tai jotain mutta,käykää ulkomailla niin ymmärrätte paremin mitä se sosiaalisuus tarkoittaa ei se ole sitä että pelkästään kännissä nautitaan ja ollaan avoimia juttelemaan vaikka vento vieraan kans ja onhan niitä valtaväestössäkin jotka morjestaa ja hymyilee tai tulee suoraan juttusille eikä ole ennakkoluuloja yms. siitäkin huomaa ihmisistä paljon kun ne yleistää vähän kaiken laisissa asioissa ja se tuntuu että on epäsosiasuutta ettei ole niin vapautunut ja kärjistää maailmankuvaa sitten liikaa tai jotain sinne päin..
joskus myös sellaisia ihmisiä jotka selvästi tahtovat tulla juttelee mutta eivät kehtaa luultavasti ajattelevat mitä ympärillä olevat sanovat, propsit sinulle ziz77us vaikutat asialliselta ihmiseltä eläkä välitä siitä jos ja kun tulee kettuilua sen oon huomannu varsinkin täälä palstalla jos valtaväestö tulee juttuun meidän kanssa niin jotkin valtaväestöstä alkaa naljailla myös siitä hänelle, siitäkin huomaa miten on ihminen rajoittunut. - ziz77us
Kyllä asiallisesti kun menee juttelemaan, olen huomannut kuinka sosiaalisia romait on, yleensäkin oikein suomalaisille tuntemattomille ei oikein sovi jutella, mutta romanille voi. Ei voi verrata suomalaisten ja romani väestön sosiaalisuutta, on mullekin joskus tullut juttelemaan romani mies tai nainen, koska teen sitä myös itse että juttelen niiden kanssa, juuri tuli kaupassa eräs nainen ja ratikka pysäkilä mies, molemmat tiesi minut jostain kautta, joskus rautatientorin kahvilassa olen kysynyt että voiko pöytään istua juomaan kahvia, aina on kelvannut seuraan, yleensa jos on molemmat yksin liikenteessä, mies tai nainen.
- Huomenta vaaan!
Niin iliman muuta sellaisen huomaa ihmisestä olipa se sitten positiivinen aura tai hyvänhenkisyys mikä huokuu mutta yleensä posiitiivisuus ihmisissä vetää toisia puoleensa ja avoimuus.
- päivi<3
romanit ovat yleensä sosiaalisia ja ystävällisiä,valmiita juttelemaan ja puhumaan kun heitä puhuttaa olisi kyllä suomalaisilla opittavaa monessakin suhteessa,mutta hyvää kesää kaikille minunkin puolestani meille vaaleille ja myös teille tummille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16212387
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454640Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1393659Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461