Tässä pieni tarina siitä, miten yhteiskunta tukee nuorta opiskelijaa kun oppilaitos tekee virheen.
"Nuori tyttö kutsutaan puhelimitse pääsykokeisiin, tämän ollessa toisissa pääsykokeissa. Tyttö on onnellinen, koska luuli, ettei tätä kutsuttaisi kyseiseen oppilaitokseen kokeisiin. Tyttö seuraavana päivänä ajaa, aika tuntuvan matkan, kokeisiin ja onnistuu mielestään kokeessa ja haastattelussa lähes täydellisesti.
Sitten tuskainen odotus, ja 16.6. tyttö näkee netistä, ettei tätä valittu kyseiseen oppilaitokseen. Tyttö oli varma, että olisi päässyt kouluun, mutta näin ei käynyt. Sitten vkl hän itki.
Maanantaina tulee yhteenveto yhteishausta. Tyttö havaitsee, että kyseisen koulun kohdalla lukee estokoodi, ja estokoodi tarkoitti sitä, että tyttö ei koskaan ole käynytkään pääsykokeissa, eikä siten ole saanut pisteitä. Tyttö on hämillään, ja lähtee selvittämään asiaa Opetushallituksesta. Ystävällinen neuvoja sanoo, että tämähän muuttaa tilanteesi täysin, koska sinulla täytyy olla pisteet kokeista. Asiaa selvitellään ja tytön pää nousee pystyyn ja ilo näkyy hänen silmillään, koska hän on varma, että nyt hän pääse kyseiseen kouluun, koska tietokannoissa on tapahtunut virhe.
Seuraavana päivänä Opetushallituksesta tulee soitto: Tyttö oli käynyt pääsykokeissa ja saanut 9/10 pistettä kokeista, joka oikeuttaa tytön opiskelupaikkaan MUTTA oppilaitos EI OLISI SAANUT KUTSUA TYTTÖÄ LAINKAAN PÄÄSYKOKEISIIN, JOTEN TYTÖN PISTEITÄ EI HYVÄKSYTÄ EIKÄ NIITÄ TARVITSE OIKAISTA!!!"
Tarinan opetus on se, että jos oppilaitos tekee virheen, ja kutsuu sinut valintakokeisiin, ei heillä ole mitään velvollisuutta korjata kyseistä virhettään. Yhteiskunta kusee nilkkaan ja tässä on opiskelijoiden turva.
Tyttö sai opiskelupaikkaan oikeuttavat pisteet, mutta pisteitä ei ikinä korjattu. Tyttö sai siis vain pisteet todistuksesta, työkokemuksesta ja hakutoiveesta.
Pieni avautuminen tässä vain, onneksi järkytyksestä on selvitty ja täydennyshakulomake on aamulla täytetty! :)
Kiitos
Yhteiskunta tukee kyll nuoria...
Ettätällaistatäällä
3
201
Vastaukset
- voikiesus
Että kaikenlaista voi tapahtua... huhhuh..
- :)(:
Mitä vit...? Vähänkö vituttais.. Onnea täydennyshakuun. Saitko selville miksi sinua ei olisi saannut pyytää kokeeseen?
- alkuperäinenavaus
Heippa vaan!
Joo, eli syy siihen, miksi minua ei oikeasti olisi saanut kutsua pääsykokeisiin oli se, että oikeasti pisteeni eivät pääsykoetilanteeseen olisi riittäneet.
Mutta kaikki hyvin, onnistuin tuolloin täydennyshaussa ja olen opiskellut haluamassani paikassa puolivuotta! ^^
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376