60-luvun kerrostalo ja ILP

kelmi insinööri

60-luvun tienoilla tehtiin keskitetty ilmanvaihto keräämällä yhteiskanavat ullakolla olevaan huoneeseen. Huoneissa on hyvin tilaa asentaa perus-ILP tai kaksi.

On käyttämätön mahdollisuus asentaa ulkoyksikköjä tuollaisiin IV-kammioihin. Lämpö on ympäri vuoden 22-25 astetta. ILPin COP lienee tuossa lämpötilassa 15.

Tuotettua lämpöä voi siirtää käyttöveteen ja aputilojen lämmittämiseen. Huikea kondenssivesimäärä voidaan johtaa vessojen huuhteluun.

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svdvsdvsd

      Lämpö ei ole enää 22-25 ympärivuoden jos sinne asennetaan ilppi. Ulkoyksikkö kierrättää ilmaa lähes 2000m3 tunnissa.

    • kelmi insinööri

      Paljonko luulisit ilmaa kulkevan tuon huoneen läpi tunnissa? Asuntoja on esimerkiksi 50 kpl.

      • ei vaan kannata

        Jos huoneistoja on 50, niin silloin talo on jo sen verran iso, että puhallinkammioitakin voi olla 2-3.

        Ilmamäärä per puhallin voi sitten olla jotain 0,5/1,0 m³/s (½/täysiteholla), joten siitä saisi periaatteessa irti 10/20 kW lämpöä. Tähän päälle kompressoriteho, niin "ilmaislämpöä" tulisi jotain 15/30 kW.

        Fiksumpaa olisi kyllä muuttaa järjestelmä niin, että ilmavirta on koko ajan vakio, siis noin 0,7 m³/s, jolloin lämpöä olisi tarjolla 20 kW per puhallin.

        Seuraava ongelma onkin sen lämmön hyötyntäminen. 20 kW on aivan liikaa yksittäisen tilan lämmitykseen. Patteriverkkoon lämpöä voisi syöttää, mutta vanhoissa taloissa verkko voi olla mitoitettu 80/50 °C lämpötiloille. PILP ei jaksa/sillä ei kannata tehdä näin kuumaa vettä, joten PILP toimisi vain lauhalla kelillä. Ja Helsingissä kun kaukolämpö maksaa jotain 5,5 c/kWh ja sähkö 13 c/kWh, niin PILPillä tehdyn lämmön hinta olisi 4,5 c/kWh tjsp. = investointi ei maksa itseään ikinä takaisin.

        Toki lämpöä voisi hyödyntää myös käyttöveteen, mutta silloin tarvittaisiin vielä muutaman kuution varaaja huippuja tasaamaan sama ongelma, kaukolämmön hinta vs. PILP - lämmön hinta, olisi edelleen vastassa.

        Edes pientä saumaa kannattavaan ratkaisuun on vain talossa, jossa on vesikiertoinen lattialämmitys, johon riittää esim. 45 °C vesi. Matalamman lämpötilan vuoksi PILPin lämpökerroin on korkeampi ja tuotetun energian hinta siis vähän alempi PILP pystyisi syöttämään verkkoon lämpöä myös kovilla pakkasilla.


    • tuollaisen suunnittelin ja teetin joskus menneinä vuosikymmeninä. Tornitalo, asuntoja kuutisenkymmentä. 10 kilowatin kompressorilla otettiin poistoilmavirrasta 20-30 kW. Ensisijaisesti käyttöveden esilämmitykseen ja toissijaisesti patteriverkostoon. Silloisilla laite- ja energianhinnoilla maksoi itsensä muutamassa vuodessa. Kannatti päiväsähkölläkin, mutta saatiinpa kunnan energialaitokselta kinatuksi yösähkökin :-)

      tilanne mm. sähkö per kaukolämpö -hintasuhteen osalta on kai nyttemmin muuttunut

    • kelmitön insinööri

      Tuon laitteen nimi on poistoilmalämpöpumppu ja niitä on ollut kaupallisesti saatavissa ja asennettu jo vuosikymmeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      194
      7887
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      92
      3774
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3674
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2971
    5. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      130
      2522
    6. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2486
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      139
      2070
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      67
      1541
    9. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      64
      1405
    10. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      383
      1364
    Aihe