Olen ostamassa vanhemmiltani asunto-osaketta, jonka hinta on 150000 euroa. Meitä on 5 sisarusta, ja jos saisin ennakkoperintönä osuuteni 30000, niin maksaisin asunnosta tietenkin vain 120000 euroa.Nyt kuitenkin mietin, että täytyykö vanhempieni maksaa muillekin sisaruksille heidän ennakkoperintöosuutensa, vai saavatko tallettaa esim. korkeakorkoiselle saamansa 120000 euroa. Mitä laki sanootästä, eli voiko vain yhdelle lapselle antaa ennakkoperinnön?
neuvoa kaipaava
oma koti kullan kall
1103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Verotuksellisesti homma kannattaa hoitaa alihintaisena kauppana, eli maksat 150.000 euron arvoisesta asunto-osakkeesta 120.000 euroa. Koska kauppahinta on yli 3/4 käyvästä arvosta, ei tästä tule veroseuraamuksia sinulle.
Mitään ennakkoperintöä ei ole olemassa ennen perittävän kuolemaa. Jos vanhemmat antavat sinulle 30.000 euroa on kyseessä lahja, ja lahjakirjassa sitten määrätään pidetäänkö sitä 30.000 euron rahalahjoitusta ennakkoperintöä vai ei myöhemmin. Maksat lahjaveron 30.000 eurosta nyt.
Kaikille perillisille ei ole pakko lahjoittaa samaan aikaan. Toki jos vanhemmat haluavat olla tasapuolisia, voidaan tämä asia ottaa huomiooon esim. testamentissa niin, että sinun osuutesi on 30.000 euroa pienempi kuin muilla.