Meidän nartulle (reilu 1 vuotias) tapahtui näin eilen. Isäntä yllätti koirat nalkissa toisissaan =/
Nartulla oli ollut juoksut 3kk sitten ja nyt on ollut siis hiljaiset juoksut joita ei olla huomattu.
Vaikeaa tästä tekee se että, sekä meidän koira että pentujen isä on sekarotuisia.
Eli onko nyt vaan järkevintä viedä koira sterilisoitavaksi?
Vahinkoastuminen
5
250
Vastaukset
- 1+1
No ainakin käynti eläinlääkärillä olisi hyväksi. Kerrot siellä saman asian, niin ell tutkii, onko mitään tapahtunut. Ja antaa aborttipiikin.
Sterilointileikkausta kannattaa harkita. - astutustus
ei muuten kannata, keskustelin sterilointileikkauksesta oman koirani kohdalla ja useasti tulee vanhemmalla iällä pissanpidätys vaikeuksia.
Eli minä päädyin että vahdin koirani enkä leikkauta.
pitäisikö ottaa asioista selvää ennenkuin kirjoittelee - 24y
Siihen virtsankarkailuun on olemassa lääkkeet! mut molempi parempi.. voit sterkata nartun ja saada mielenrauhan kun juoksuja ei enää ole ja ottaa riskin,että pidätyskyky heikentyy (mikä voi tapahtua ilman leikkaustakin).Tai sitten vahtia koiraa ja jättää se leikkaamatta.Leikkaamattomalla nartulla taasen on riski saada kohtutulehdus,mikä voi olla hengenvaarallinen tila ja siltä ei voi välttyä muuta kuin sterkkaamalla.
Mutta jokaisen oma päätös.Minä ainakin sterkkaan/kastroin omat koirat jos niistä ei ole jalostukseen. - jaaahhaaa
Ehdottomasti eläinlääkäriin keskeytykseen! Koira on vielä täysin pentu itsekkin. Ja kannattaa myös leikkauttaa jossain vaiheessa että ei enää toistu:)
- JuttaLiisa
Heti Ell ja sterkkaus. Jos tulee virtsan pidätys ongelmia, siihen on halpa ( 100 tabun purkki maksaa alle 10e) ja hyvä lääke. Maailmassa on aivan tarpeeksi sekarotuisia vailla kotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904