Lattioiden pesu vettä heittämällä

ei ymmärrä...

En ymmärrä miten vielä nykyaikana, kun märkätilojen vesieristevaatimukset ovat "lattiasta kattoon" -tasolla, siivoojia ja heidän esimiehiään, joiden vähintään luulisi olevan ammattilaisia ei ole ohjeistettu siitä, että kiinteistöjen rakenteet ennen pitkää tulevat kärsimään kosteusvaurioita siitä, että lattioita edeellen pestään surutta heittämällä vettä ämpäristä litratolkulla lattialle ja levittämällä se jalkalistoja myöten. Siis ei-märkätiloissa, joissa ei ole minkäänlaista vesieristystä.

Tämän jälkeen lattia ajetaan lattianhoitokoneella, jolloin vesi viimeistään etenee seinien rajaan ja valuu sieltä rakenteisiin. Näin siis pestään yleisesti esim. kerrostalojen rappukäytäviä ja toimistotilojen lattioita. Jokainen voi miettiä tekisikö kotonaan näin, että heittäisi vettä ämpäristä lattialle, antaisi vaikuttaa siinä 10 min, jonka jälkeen ajelesi lattian lattianhoitokoneella ja imuroisi pois. Lähes jokaisessa muutamaa vuotta vanhemmassa toimisto- tai asuinkiinteistöjen yleisissä tiloissa ovat jalkalistat ja oven pielet jo kuprunneet piloille lattialle veden heittämisen johdosta.

Miten tällaiset märkämenetelmät voivat nykyaikana olla mahdollisia siivousalalla? Voi vain kuvitella, mikä huuto syntyisi, kun joku asioista oikeasti tietävä sattuisi paikalle silloin, kun siivooja suruttaa heittää vettä ämpäristä lattialle. Naurattaa lähinnä, kun välillä lukee märkätilojen kohdalla, että ei vesieristystä, ei saa käyttää vettä lattialla, niin niitä pestään sitten jollain nihkeämenetelmillä, mutta kuvittelevatko siivousalan ihmiset sitten, että kun rappukäytävien ja toimistojen lattioiden kohdalla ei ole erillistä mainintaa vesieristeen puuttumisesta, että siellä sitten on tarvittavat eristeet, jotta vettä voidaan heittää laittat tulvimaan? Joka tapauksessa se laatoitettu vesieristämätön kylpyhuone pitää vettä 100x paremmin kuin se toimiston toimiston muovimatto, jonka reunoilla on puiset jalkalistat.

10

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjuuusstossa löytyy.

      Valitettavasti peruspesu ennen vahaamista on tehtävä suuremmalla määrällä vahanpoistoaineliuosta, pelkkä nihkeäpyyhintä "vedellä" ei todellakaan riitä poistamaan vanhoja vahoja.
      Eli näkemäsi menetelmä on perussiivousta, tehdään kerran-kaksi vuodessa.
      Toinen vaihtoehto olisi pestä lattia yhdistelmäkoneella, joka sekin "heittää vettä lattiat tulvimaan" hetkellisesti.....

      Voin kuvitella, että olet juuri sellainen ihana asiakas, joka sitten taas valittaa kun ei ole peruspesuja tehty että ompas likaiset lattialistojen vierustat ja lattiakin aivan.....

      Ota selvää asioista ennenkuin menet sinne siivoojille tyhmänä huutelemaan.....

      • ei ymmärrä...

        Itseasiassa ymmärsit asian hieman väärin, sillä itse edustan juurikin tätä siivousalan puolta, eli itsekin olen ollut monesti heittelemässä vesiä sinne sun tänne. Tiedän kyllä paremmin kuin hyvin kuinka peruspesu vahanpoistolla tehdään.

        Mutta ajan myötä on tullut tietämystä on myös rakennus- ja kiinteistöpuolelta, joten on herättänyt kysymyksiä tämä siivousalan touhu. Mutta koska en edusta siellä esimies/johtoporrasta, niin eipä noista ole paljon sanomista tällaisella "peruspesijällä" koska "näin ne on aina tehty".

        Esimiesten vastaukset vastaavat juurikin omaa vastaustasi, että "näin se on tehtävä". Onneksi ei ole vielä kiinteistöpuolen edustajaa ollut näkemässä kuinka lattiaa peruspestään...


      • ei ymmärrä...

        Yhdistelmäkone on siinä mielessä eri asia että se imee veden saman tien pois, jolloin se ei ehdi valua rakenteisiin. Mutta eipä sitä paljon käytetä muutaman neliön kokoisissa rappukäytävien tasanteissa tai toimistohuoneissa.

        Lisäksi vahanpoiston on monissa tapauksissa annettava vaikutta tietyn aikaa ennen kuin vaha irtoaa. Joten ainoa kunnon menetelmä on tämä "vettä ämpäristä ja runstasti" -menetelmä.


      • eka vastaaja..
        ei ymmärrä... kirjoitti:

        Yhdistelmäkone on siinä mielessä eri asia että se imee veden saman tien pois, jolloin se ei ehdi valua rakenteisiin. Mutta eipä sitä paljon käytetä muutaman neliön kokoisissa rappukäytävien tasanteissa tai toimistohuoneissa.

        Lisäksi vahanpoiston on monissa tapauksissa annettava vaikutta tietyn aikaa ennen kuin vaha irtoaa. Joten ainoa kunnon menetelmä on tämä "vettä ämpäristä ja runstasti" -menetelmä.

        Niin, todellakin, mikähän tässä sun sanomassa oli pointtina?
        Olisi muutenkin kuulunut osastolle työpaikat- siivoustyö.

        Sillehän taas siivooja ei voi mitään jos arkkitehti on suunnitellut rakennuksen ja materiaalit niin, että siivous on äärimmäisen hankalaa (rappukäytävät niin vanhat kuin uudet - vaativia ikkunanpesuineen), soveltaa joutuu..
        Harvemmin siivousalan asiantuntijaa kuunnellaan rakennusvaiheessa, mikä olisi kestävä ratkaisu..

        Joissakin uusissa rakennuksissa käytetään lattioissa keraamista laattaa, jota ainakaan itse en ole ruvennut vahaamaan --> ei tarvetta veden lotraamiselle

        Luulisin, että myös suurin osa kiinteistöpuolen väestä tietää kyllä tasan tarkkaan, kuinka peruspesut suoritetaan...?!


    • mie vaan

      Niin, kyllä tässä aloittajan postissa piilee toki totuuden siemen, mutta mikähän mahtaa sitten olla vaihtoehto? Itsekin olen siivousalalla pitkään työskennellyt, enkä vielä ole kuullut mistään kuivamenetelmästä, jolla voisi tehdä peruspesut ja vahanpoistot. Lisäksi minut on kyllä opetettu käyttämään järkeä, että varoo hiukan niitä reunoja. Harvemmin on nuo lattiat sillä lailla kallistettu, että vesi reunoille väkisin valuisi.

      Mutta siis, mikähän tälle tekniikalle on vaihtoehto vai oliko tässä ketjussa edes mitään pointtia?

      • En ole VAAN siivooja

        Olen tehnyt useasti mainitsemia peruspesuja ja vahauksia lattialle toimistoissa. Tiedettiin, että puulistat imevät helposti vettä, joten varottiin heittämästä liikaa vahanpoistoainetta listaan päin. Pesuhankauslevyn avulla levitettiin varovasti liuosta listaan päin. Vaikutusajan loputtua listojen vierestä hankattiin hankauslevyllä, vapaa lattia pestiin lattianhoitokoneella tai yhdistelmäkoneella. Mopilla huuhdettiin listat, loput aina joko vesi-imurilla tai yhdistelmäkoneella. Vesi-imuri on luotettava poistamaan liiat huuhteluvedet pois lattialistoilta kuin lasta!


    • äijäsiivooja

      Mutta eikös muovilattia kuulukin pestä märällä sillä eihän muovista mene vesi läpi ellei ole reikää siinä. Muovi kyllä kestää vettä minun mielestäni?

    • kjhgfdxcvbnm

      Rakentaessa ja remontoidessa pitäis ne materiaalit valita silleen ettei vahauksia tarvi. Ja vahan poistola.

    • maailma muuttuu

      Työmenetelmä joka tehdään ilman kemikaaleja sekä vähällä vedellä on saatavilla ollut noin vuoden. KVG vahanpoisto ilman kemikaaleja.

    • julkinen

      Eräässä koulussa( edesmennyt) heitettiin sangolla vettä lattialle,sitten alettiin pesutouhut, jotta saatiin koulu homeiseksi ja tilalle uusi.
      Ja tämä KÄSKY tuli ihan JOHTOPORTAASTA, toimihan se kun vuosia sangolla vettä huidottiin.

      On ihan julkinensalaisuus siinä kunnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe