Kuka voisi auttaa, otin jonkun ohjeen täältä. miten kuvat koipiodaan tietokoneelta USB:ille ja nyt kun yritän poistaa kuvia tietokoneelta niin se kopio ne aina uudestaan koneelle, joku viisaampi kuin tälläinen aloittelija
Tietokone/ kuka voi auttaa katastrofi
11
201
Vastaukset
- alex110+110
"...otin jonkun ohjeen täältä."
Ennekuin tähän voi oikein mitään sanoa tarttis tietää
millainen on se "joku ohje". Se meni jotenkin näin, laita tikki koneeseen ja sen jälkeen löysin omatietokone kohdasta kansion. Sitten piti avata omat kuva tiedostot ja painaa ctrl c alas koska kuvia oli paljon sitten piti mennä muistaakseni takaisin omatietokone ja sieltä valita usb ja laittaa ctrl v joka piti siirtää ne kuvat, mutta ei toiminut. Nyt olen saanut kyllä siirrettyä ne kuvat mutta se kopio ne aina sinne takaisin.
- alex110+110
Selostus että ohje oli "jotenkin" tällainen mutta ei toiminut ja tein sitten jotenkin ja sain meneen mutta kopioi takaisin....
??
Kun ei saa mitään tolkkua niin en ala edes arvailemaan.
Yritin löytää ohjeen uudestaan mutta tuloksetta. Ohje siis meni näin.Ensin piti laittaa USB tietokoneeseen, sen jälkeen avata oma tietokone, sieltä etsiä USB.
Tämän jälkeen piti avata omat kuva tiedostot ja klikata niitä kuvia mitä halusi siirtää Jos kuvia oli paljon niinkuin minulla niin ctrl c niin saisi siirrettyä yhdelläkertaa kaikki haluamansa kuvat. Tämän jälkeen piti mennä takaisin omatietokone sivulle ja klikata usb kansiota ja painaa ctrl v ja kuvien piti siirtyä tällä tavalla muistitikulle. Näin ei kuitenkaan käynyt, tämän jälkeen kun yritin kuvia poistaa tietokoneelta niin se kopio aina uudestaan ja uudestaan samat kuvat takaisin vaikka ne ovat poistettu.- alex110+110
"Näin ei kuitenkaan käynyt, tämän jälkeen kun yritin kuvia poistaa tietokoneelta niin se kopio aina uudestaan ja uudestaan samat kuvat takaisin vaikka ne ovat poistettu. "
No nyt se ohje on käsitelty ja käsittääkseni selvä.
Mutta jatko...?
Edelläluetustahan on käsitettävissä että et saanut kuvia siirrettyä USB-tikkuun
ja nyt yrität sitten poistaa ne kuitenkin koneelta?
Yritätkö päästä kuvistasi lopullisesti eroon vai miten tämä on käsitettävissä?
Sain ne sitten toisella ohjeella siirrettyä, mutta nyt halusin poistaa ne lopullisesti koneeltani, mutta ei onnistu.
Järjestelmä näköjään suojelee sinua omalta massiiviselta tyhmyydeltäsi.
Muistitikulle kopioituja kuvia ei koskaan, siis ei koskaan, poisteta siitä toisesta paikasta jossa ne myös ovat, siis tässä tapauksessa koneesi kovalevyltä.
Jos kuitenkin haluat päästä kuvistasi kokonaan ja lopullisesti eroon, silloin tietysti voit sählätä miten vain. Haluatko? Ihanko totta?- alex110+110
"Sain ne sitten toisella ohjeella siirrettyä, mutta nyt halusin poistaa ne lopullisesti koneeltani, mutta ei onnistu. "
Nyt sitten jatkokysymys (ne täytyy näemmä lypsää yksi kerrallaan)
-Millä tavalla yrität niitä kuvia sieltä koneesta poistaa?
- unlockerx
Jos tiedostot on lukittu (syy käyttöjärjestelmähäiriö, käyttäjän moka tai haittaohjelma), niitä ei voi poistaa normaalitavalla.
Tässä unlocker-ohjelma tällaista tilannetta varten (valitse tavallinen 32bit tai 64bit-versio koneesi mukaan)
http://www.download.fi/haku/tulokset.cfm?q=unlocker
Suosittelen myös ccleanerin asentamista ja perustiedostoputsausta sillä (tilapäis- ja roskatiedostot jne pois) silloin tällöin, ja esim. ennen levyn eheytystä (ainakin xp ja vista). Sillä voi ajaa myös rekisteriputsauksen, eikä pitäisi sotkea mitään, ja lisää/poistohjelmia tai tsekkaa käynnistysohjelmia (näiden kahden kanssa on oltava varovainen jos ei tiedä mitä tekee)
http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/ccleaner.cfm Kiitos vaan kaikille vastauksista, ratkaisin ongelman. Kuvat on nyt muistitikulla ja ulkoisella kovalevyllä Ja tosiaan poistin ne omalta tietokoneeltani. Ja haittaohjelmia eiokä mitään muutakaan pöpöjä koneessani ollut. Ja Repe Ruutikalliolle, jos kysyn miten ne poistetaan kokonaan omalta tietokoneelta niin silloin myös tarkoitan sitä. Jokaisella asialla on varmasti joku tarkoitus:)
Täällä kysyjät on tyypillisesti niin pihalla, että kenestäkään tuntemattomasta ei voi ilman erityisiä syitä mitään muuta olettaa, ei sinustakaan.
Ulkoinen kovalevy on tässä kuviossa nyt täysin uusi asia, tähän saakka sellaista ei ollut olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2932477Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1422254Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132068- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381277Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193898- 85886
- 174856
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684