Paras kannettava alle 500e?

trololololy

Eli mikä olis paras kannettava tietokone, joka maksais alle 500e? Koneella surfailen, kuuntelen musiikkia, katson leffoja, käsittelen tekstejä ja muokkaan kuvia. Muistia sais olla paljon. Ehdotuksia?

Ps. Onko acer tosiaan niin paska kuin väitetään? :D Mikä siitä tekee niin paskan?

13

4589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytetty Thinkpad vaikka johon asennat/asennutat Ubuntun. Parhaat alle 500€ koneet eivät ole uusia kun uudet halpikset on niin paskoja merkistä riippumatta.

      Vähän sama kuin autoa ostaisit, että vähän käytettynä saat samaan hintaan paljon paremman kuin uuden.

      • takkari

        "uudet halpikset on niin paskoja"
        Tyypillinen MKarin vastaus! Kuin murkun suusta...
        Entäpä vanhat halpikset?


      • Acer Aspire ja Windows 7 Home Premium? Tuohan on ihan paska.


      • trololololy
        M-Kar kirjoitti:

        Acer Aspire ja Windows 7 Home Premium? Tuohan on ihan paska.

        Miksi se on paska? Jotain perusteluja ois kiva kuulla, eikä aina vaan tommosta mahdollisesti asiatonta loan heittoa :p


      • trololololy kirjoitti:

        Miksi se on paska? Jotain perusteluja ois kiva kuulla, eikä aina vaan tommosta mahdollisesti asiatonta loan heittoa :p

        Acer Aspire on näitä markettien lyhytikäisiä lelukoneita ja Windows 7 Home Premium on Windowsin leluversio jota uusitaan 3v välein. Siinä vaan sellainen hauskuus, että samalla menee sitten usein uusiksi ohjelmia, lisälaitteita yms. eikä uusi Windows ole välttämättä yhteensopiva marketin leluläppärin kanssa.

        Toisin sanoen tuollaiset rihkamat on ajastettu kestämään noin 3v, mikä on naurettavan vähän. Normaalimallit kun kestää ainakin tuplasti tuon ja laatuläppärit vielä reippaasti enemmän.

        Siitä nyt lähdetään, että jos tietokoneen haluaa Windowsilla niin se on sitten Windows 7 Professional tai Enterprise 64-bittisenä, muistia 4Gt ja tuplaydin prossu. Tuolla rajauksella saa jokseenkin kaikki rihkamat haarukoitua pois.


    • Tuossa hintaluokassa tärkeintä on että kone edes toimii käytössäsi eikä kohta hajoa jostain, ja sen puolen tiedät vasta kun olet ostanut.

    • moimo

      No, mikä läppäri ois sitte hyvä?

    • SDSADSADWEUW
    • 11+4

      Silloin, kun hankit konetta 500 euron hintaluokassa, joudut aina valitsemaan jonkin kuluttajille tarkoitetun halpisläppärin eli ns. markettikoneen. Ne kaikki on alusta alkaen, koteloita, jäähdytystä, jne myöten suunniteltu halvoiksi massatuotteiksi. Lienee makuasia millaisen ottaa. Ota sellainen, jolla on pitkä takuu.

      Toinen vaihtoehto on sitten tuo M-Karin ehdottama käytetty yritysläppäri. Siinä saa 300-400 eurolla laadukkaan koneen, joka kestävyydeltään, käyttövarmuudeltaan ja ergonomialtaan pesee halvat markettikoneet menne tullen.

      Muistia saa kaupasta halvalla lisää, et kai ajatellut valita konettasi muistin määrän mukaan?

      • Ubuntububuntu

        Eivät yritysläppäritkään ole aina hinnalla pilattuja. Pari kuukautta sitten oli myynnissä erä HP Probookkeja alle 400 eurolla. Niissä ei ollut muuta vikaa kuin käyttis joka oli Windows 7 Pro.


      • HooPee Elitebook
        Ubuntububuntu kirjoitti:

        Eivät yritysläppäritkään ole aina hinnalla pilattuja. Pari kuukautta sitten oli myynnissä erä HP Probookkeja alle 400 eurolla. Niissä ei ollut muuta vikaa kuin käyttis joka oli Windows 7 Pro.

        Ne HP:n Probookit ovat pikku hiljaa valuneet halpasarjalaisiksi. HP:n nykyinen mallisarja, jota tyrkytetään yritysasiakkaille on Elitebook. Mutta varmasti Probookit aina ne Pavilionit pesevät, mennen tullen.


    • osta osta osta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2211
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe