Vaihto-oppilaana USA:ssa Oregonissa(1994)

siellä kävin

Vieläkin olen helvetin katkera siitä että jouduin EF:n kautta isäntäperheeseen joka oli rakentamassa omakotitaloa. (Siis poliittisesti mulla ei ole MITÄÄN USA:ta vastaan. Olen asunut maassa, ja pidän amerikkalaisista. ) Mulla on monta kaveria siellä, mutta noita isäntäperheitä ei tutkita tarpeeksi.

Mielestäni isäntäperhe ei ollut reilu. Se sai verovähennyksiä kun otti vaihto-oppilaan. Koko ajan jouduin rakentamaan heidän taloa. Minua jopa peloteltiin. Eräs vaihto-oppilas joka joutui uskovaiseen perheeseen, jossa ei saa katsoa televisiota.) Ne jopa varastivat rahojani jälkikäteen ajateltuna. (Siis varasti rahojani.. kun ei maksanut velkojaan... pikku summa... Saisi heti anteeksi nykyään. 100 - 300 usd)

Uskon että tämä oli vain huonoa tuuria siellä, mutta kannattaa miettiä minne lapsensa lähettää...

Minun lapset ei mene amerikkaan enää... (Luulen vaan että isäni mielisairaasta ja huonosta asemasta minut manageroitiin sinne. Se maksoi aikoinaan ne vaihto-oppilasvuodet.)

3

330

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisit miettiny

      No, tyhmä olet kun EF:n kautta lähdit.

    • minäp´

      EF:stä puhutaan paljon paskaa, varsinkin isäntäperheistä. Totuus kumminkin on se, että suomalaisiin pätee vahvasti sananlasku: "Kellä onni, se onnen kätkeköön." Tiedän monia entisiä vaihtareita, jotka ovat saanet EF:n kautta hyvän, jopa täydellisen isäntäperheen. Eli ei EF:ää tarvitse pelästyä isäntäperheiden vuoksi. Samalla voit aivan yhtä suurella todennäköisyydellä saada huonon host familyn minkä tahansa muunkin vaihto-oppilasjärjestön kautta. Muut järjestöt eivät ole mitään pyhimyksiä.
      btw huomasin vasta nyt, että tämä on julkaistu kymmenen vuotta sitten. Ajat ovat varmasti muuttuneet niin, että mahtavaan vaihtovuoteen voi luottaa melkeinpä täydellisesti.

    • Webfeet

      Missäpäin Oh-regeniä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe