Hainan joulu/tammikuussa

Hainanille?

Moikka, kiinnostaisi lähteä Hainanin saarelle. Ajankohta tosin mietityttää, ainut mahdollisuus pitempään reissuun juuri ensi talvi. Onko Hainanilla aurinkoista joulukuussa? Kannattaako lähteä jos lämmön perään haikailee? Tietenkin helpointa tässä tapauksessa olisi lentää vain thaimaaseen mutta haluaisin vähän harvinaisempaa kohdetta.

4

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei! Olen ollut Hainanilla itse huhtikuussa, jolloin saa oli oikein miellyttava ja tarpeeksi kuuma. Omakohtaista kokemusta ei siis valitettavasti ole talvesta Hainanille, mutta tassa hieman mita loysin netista.

      Wikipedia kertoo seuraavaa: "The coldest months are January and February when the temperatures drop to 16 to 21 °C."

      Samaa sanoo tama sivusto: http://www.chinafacttours.com/hainan/climate-in-hainan.html

      Tama sivusto: http://www.chinahighlights.com/hainan/weather.htm taas sanoo nain: "its coldest months are January and February with an average temperature of about 68ºF (20ºC). The best time to visit Hainan is from December to March"

      Nayttaa siis silta, etta lampotila joulu-helmikuussa on siina 20 asteen paikkeilla, mika on turhan vahan rantalomalle.

    • Slaibani

      Olin viime joulukuun alussa Hainanilla. Silloin luvattiin joka päivälle jotain 23-24 astetta mutta aina oli 30 astetta lämmintä. Eli kelit oli tikissä.

    • 6 vuotta Kiinassa

      Kannttaa harkita Hainanille menoa. Aasiassa on paljon hienoja kohteita, Filippiinit, Kambodia, Vietnam yms. Hainan on kuitenkin Kiinaa ja siella ei vaan viela tallaiset hommat toimi. Paitsi jos menet Hiltoniin tmv niin sitten on ihan jees.

      • madame mao

        Mitä tarkoitat, että "hommat ei toimi". Hainanilla muutaman kerran käyneenä sanoisin, että kaikki toimi loistavasti ja mitä tarkoitat lauseella Hainan on kuitenkin Kiinaa, miten sulkee pois sen ,että siellä ei hommat toimi ???!!!
        Hainanilla Hilton on melko kaukana keskustasta ja käsittääkseni oiva paikka jos pelaa golffia. Itse olen majoittunut aina Resort Intime hotelliin (tulikohan nimi nyt oikein, noh jotain sinne päin:) Loistava hotelli, kaikki toimi ja maailmaa kiertäneenä voisin sanoa, että parhaat lomat olen viettänyt Hainanin saarella ja pesee mennen tullen Thaimaan monetkin kohteet. Hainanille vaan...siellä ei ainakaan vielä Suomi-turisteihin törmää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe