Mikä siinä on että jos kannettavan tietokoneen akun kennottaa uudestaan, niin se joku tietty piiri pitää pitää jännitteisenä?
Onko siinä joku jännitereferenssi vai mikä taika siinä voi olla? Mitä tapahtuu jos ei sitä pidäkään jännitteisenä?
En ole kennottamassa, mutta kiinnostaa ihan omaa uteliaisuuttani.
Onko siinä joku jännitereferenssi vai mikä taika siinä voi olla? Mitä tapahtuu jos ei sitä pidäkään jännitteisenä?
En ole kennottamassa, mutta kiinnostaa ihan omaa uteliaisuuttani.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitähän mahtanet tarkoittaa tuolla "niin se joku tietty piiri pitää pitää jännitteisenä" hommalla, kun itse olen kennottanut useammankin läppärin akun eikä ole tähän asti poikenneet mitenkään normaaleista akkupaketeista lämpö- ja oikosulku suojausten osalta?
En siis tiedä mikä se piiri on. Netissä luin jonkun artikkelin joskus ja siinä oli kerrottu kyseisen piirin tekevän homman haasteelliseksi sunnuntaikolvailijoille.
Ettet vain nyt sekoittaisi noihin vanhemmissa läppäreissä olevaan biosin patteriin / akkuun joka pitää asetukset koneessa. Nykyisissä yleensä flash joka voi olla ilman jännitettäkin ilman että asetukset häviää tai oikeammin sanoen palautuvat tehdasasetuksille oletusarvoihin. Eikä vanhemmissakaan ollut mikään ongelma kun otti asetukset talteen tai jätti koneen kiinni laturiin ennen kuin rupesi vaihtamaan bios patteria / akkua.
Ei ei, se on joku akun varauksen valvonta/diagnostiikkapiiri. Sitten on tietysti joissain akuissa syväkurkausen estävä piiri, mutta ei se tietääkseni ole sekään. BIOSin patterin tiedän. Pitäisi omassa koneessa vaihtaakin :)
Muistelen että tämä mysteeripiiri olisi uudempien akkujen jutska.
Tuossa on lisäyksenä muutama asiaan mahdollisesti liittyvä linkki:
http://www.ecakit.fi/s/Akkujen kennotus
http://www.dvdplaza.fi/forums/showpost.php?s=4602516bc6e000bcba6bc824fe69f760&p=879450&postcount=10
http://murobbs.plaza.fi/elektroniikka/373534-kannettavan-akun-uudelleen-kennotus.html#post1363024095
http://murobbs.plaza.fi/elektroniikka/508810-akun-kennotus.html#post1701395229
Tarkoitat siis LiPo-akkujen jännite/latausvalvontapiiriä joka oli ennen tehty useimmiten serial epromilla mutta nykyisin flashilla ja on nollattavissa kennotuksen yhteydessä jos tarvetta. Useimmiten ei edes tarvitse nollata koska osaa tunnistaa automaattisesti uudemmat kennot ekan latauksen jälkeen koska valvoo lähinnä purkua varoittaen liian tyhjäksi purkamisesta...
Jepsistä, vaikuttaa nimim. "Akkuammattilainen" olevan varmalla asenteella liikkeellä. Kysytään nyt huvikseen, että miten usein kannettavissa käytetään lipo-kennoja? Itse en ole nähnyt kuin yhden tapauksen, joku mäkkiroskan akku oli. Muutoin olleet kyllä 18650 standardikoon kennoja.
Kerropa vielä, että mitä softaa käytät nollaamiseen, "jos tarvetta on". Ja monestiko olet joutunut vaihtamaan sen suojaelektroniikan poikkipolttaman sulakkeen, joka yleensä on siihen fettien seudulle sijoitettu.