Miten pienen lapsen voi laittaa allergiatestiin? Voiko sinne mennä vaikka ei epäile mitään allergiaa?
allergiatestiin?
4
79
Vastaukset
- wergf
miksi sitten mennä?? Jos et mitään allergiaa epäile. Hassu kysymys...
- ASRCFV
Minua ainakin pelottaa antaa lapselle mitään helposti allrgisoivoa ruokia (sitrushedelmät, mansikka,omena...), jos hän saakin yhtäkkiä hirvittävän allergiakohtauksen. Ei ole meihellä tai minulla allergioita, mutta koskaan ei tiedä lapsesta...
- Allergisen äiti
Allergiatestit voi tehdä periaatteessa jo vastasyntyneelle, mutta niiden tarkkuus ei ole lähellkään 100%, eli lapsi(yhtä lailla aikuinen) voi olla vaikeasti allerginen vaikka testi näyttäisi negatiivistä tai lapsi voi olla herkistynyt jollekkin eli saada positiivisen testituloksen vaikka ei saisikaan ko. ruuasta mitään oireita. Sen vuoksi allergiatestejä käytetään vain yhtenä apukeinona allergioita diagnosoidessa. Ainoa varma tapa diagnosoida allergia on altistus välttämiskoe, eli epäiltyä ruokaa(tai yhtä lailla esim. eläintä) vältetään ensin pari viikkoa ja oireista pidetään päiväkirjaa, sitten ko. ruokaa taas syödään päivittäin viikon ajan (tai kunnes oireita tulee).
Lisäksi on muistettava, että allergeenille on altistuttava useampia kertoja ennen allergian puhkeamista eli eka maistelusta tulee harvoin oireita (tosin altistusta tulee jo ennen kiinteiden aloitusta äidinmaidon kautta, vahinkoaltistuksena (esim. lapsi löytää lattialta ruuanmurun tai nuolee ruokatahraa) ja ilmasta (esim. jauhonpöly).
Julkiselle puolelle allergiatesteihin pääsee vain vahvan epäilyn perusteella. Käytännöt vaihtelee hiukan kunnittain. Käytännössä allergiatestejä (pricktestit ja verikokeet) käytetään vain moniallergioiden ja selittämättömien oireiden selvittelyyn. (Siis lapsella esim. jatkuva ripuli tai kasvu stoppaa ilman järkevää syytä)
Valvottuja välttämis-altistuskokeita tehdään maito- ja vilja-allergioista, koska ne ovat lapsen ravitsemuksen kannalta olennaisimpia ja Kela vaatii maitoallergia altistuksen erikoiskorvikkeiden kelakorvauksen saamiseksi ja maito- ja vilja-altistukset vammaisen lapsen hoitotuen saamiseksi (jos hoitotukea haetaan allergioiden vuoksi). Näissäkin vanhemmat tekevät altistuksen ensin kotona ja altistukset uusitaan sitten sairaalassa, niiden ruokien osalta, joista oireita tulee. Muut ruuat testataan kotona ihan arjessa (siis lapselle aloitetaan yksi uusi ruoka kerrallaan)
Useimmat yksityislääkärit tekevät Pricktestejä ja verikokeita vanhempien pyynnöstä. Heillehän testit ovat vain leivän levennystä ja ei niistä suoranaista haittaakaan ole. - ........
Yleensä alle vuoden vanhalle ei prick-testejä tehdä.
Itse en veisi lasta testeihin, jos ei ole syytäkään epäillä.
Itse olen todella allerginen pähkinälle, omenalle, päärynälle ja kaikille eläimille ja siitepölyille. Mieheni taas ei ole allerginen millekään.
Pääasia, että noudattaa lapsen kanssa ravintosuosituksia, esim juuri pähkinää suositellaan vältettävän pari ekaa vuotta kokonaan. Jos teillä ei miehen kanssa allergioita ole, on sinänsä turha välttää mitään (muuta kuin pähkinää), vaan varoen kokeilla aina uusia ruokia. Esim sitrushedelmät (raakana) ja mansikan maistelu on syytä aloittaa myöhemmin (noin vuoden iässä) ja yksi ruoka-aine kerrallaan, jotta voi helpommin todeta mahdollisen allergian.
Monesti allergia lisääntyy tai ilmestyy kokonaan vasta vanhemmalla iällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941