Miksi linuxilla ei pärjää?

"Going a step further, if a user has multiple monitors they can have multiple virtual desktops running at the same time, using, for example, Windows XP and Windows 7 or Ubuntu and Windows."
http://www.datamation.com/open-source/oracle-expands-virtual-desktops-for-linux.html

Helpompaa olisi pysyä siinä Windowsissa eikä väkisin yrittää virtualisoida Ubuntuja kun niillä ei ilman Windowsia kuitenkaan pärjää. Turha raahata riippakivenä linuxjakeluita järjestelmässä.
9120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yritys-IT-asiantuntija Nelonen taas vauhdissa…

Äänestä

Helpompaa käyttää vain ubuntua eikä leikkiä paskan windowsin kanssa. Windows ei kelpaa muuhun kuin pelaamiseen.

Äänestä
  • Ei tule mieleen ainoatakaan asiaa jossa Windows ei olisi parempi valinta kotikoneeseen tai työasemakoneeseen kuin mikään linuks.

    Äänestä

  • UPDATE_9452388 kirjoitti:

    Ei tule mieleen ainoatakaan asiaa jossa Windows ei olisi parempi valinta kotikoneeseen tai työasemakoneeseen kuin mikään linuks.

    Hyvähän tässä olisi luetella vaikka sata asiaa, mutta lienee turhanpäiväistä, koska tässä tapauksessa se olisi sama kuin väittelisi homeopaatin kanssa lääketieteestä.

    Olen joskus koittanut väitellä ihmisen kanssa, joka uskoo tuntevansa sangen hyvin kvanttifysiikkaa, kun omaa hyvin romantisoituneen käsityksen Hawkinin rinnakkaisulottuvuuksista ja on saanut korkeatasoista opetusta Steinerkoulussa tekemällä kuivakukka-asetelmia matematiikantunnilla.

    Windows ei tarvitse virustorjuntaa Ruoho ei heilu koska tuulee, vaan sen takia tulee koska ruoho heiluu. -R. Steiner.

    Äänestä

Tietokoneella tai koneen ääressä vietetään paljon vapaa-aikaa. Siksi on tärkeää ja parempaa elämänlaatua, kun käyttiksenä on Windows!

Äänestä
  • Olet muuten väärässä. Kiistaton fakta on se, että älypuhelimet vievät nykyään enemmän ihmisten vapaa-aikaa kuin tietokone. Netissä roikkuminen ja muukin viihde hoidetaan kännykällä yhä useammin.

    Tietokone alkaa olla vanhentunut laite kaikkiaan. Kukaan ei halua raahata jotain läppäriä mukanaan joka paikassa kun samat asiat saa hoidettua iphonella tai android-puhelimellakin yhtä hyvin. Akun kestotkin alkavat olla älypuhelimissa niin hyvät, että läppäri käy siksikin tarpeettomaksi, puhumattakaan nyt jostain iän ikuisesta pöytäkoneen rotiskosta.

    Windowsilla ei saa kuin perhesuhteensa rikki ja kaiken vapaa-aikansa kulutettua Windowsin bugien ja kaatuilun kanssa tappelemiseen, tiedän kokemuksesta. Windows Vista oli ja on täysi paska. Ei toiminut HP:n läppärissä sitten millään. Ubuntu toimii HP:n koneessa moitteettomasti.

    Äänestä

nooh, pentti-rukka,
pysy sinä vain siellä missä näyttää onnesi olevan. En kadehdi. Jopa dossia aikaisempia _kaikkia_ järjestelmiä käyttäneenä lohdutan sinua ja kaikkia sivupersooniasi; Tehkää ninku haluatte, maksakaa isukkienne rahoilla amerriikan kolehdit tai mitä ny teettekin.

Valistuneet, etten sanoisi, sofistikoituneemmat, kulkevat omia polkujaan. Yks lysti, osuuko joku teistä pentti-raukoista tänne meidän poluillemme vai ei. Niin kauan kun räkytyksenne jatkuu, aina joku, ninku nyt minä, saattaa surkutella silmälappujenne rähmää.

O sancta simplicitas!

Äänestä

Olet täysin hakoteillä.

Windowsin ja linuxin yhteiskäytössä on paljonkin järkeä. Omalla kohdalla molemmat käyttikset ovat tarpeellisia.

Tuntuu hieman siltä, että olet jämähtänyt kaavoihisi etkä ymmärrä tietotekniikasta yhtään mitään.

Äänestä

Perustele nyt mullekin miten niin linuxilla ei pärjää? Kas kun olen tänäänkin pärjännyt enemmän kuin loistavasti Android-puhelimen ja Linux-käyttiksen kanssa läppärissäni (Linux Mint). En ole tänäänkään keksinyt mihin tarvitsisin maksullista Windowsia, jossa ei ole käytännössä mitään sellaista mitä en voisi myös Linuxilla tehdä.

Se on turha raahata riippakivenä Windowsia koneessa syömässä resursseja ja käyttäjän aikaa rahaa.

Enpä tosiaan ole keksinyt syytä vaihtaa paska windowsiin. Sain ihan tarpeekseni Vistan ongelmista aikanaan. Sitäpaitsi meillä on tehty periaatepäätös ettei tähän kotiin osteta Microsoftin tuotteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

"Going a step further, if a user has multiple monitors they can have multiple virtual desktops running at the same time, using, for example, Windows XP and Windows 7 or Ubuntu and Windows."
http://www.datamation.com/open-source/oracle-expands-virtual-desktops-for-linux.html

Helpompaa olisi pysyä siinä Windowsissa eikä väkisin yrittää virtualisoida Ubuntuja kun niillä ei ilman Windowsia kuitenkaan pärjää. Turha raahata riippakivenä linuxjakeluita järjestelmässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu