Heippa

punkit

Meidän kolli poikamme viettää yöt ulkona, valjaissa päivällä ulkona jos haluaa ulos. Riesana on punkit, niitä paljon ruohikolla, jossa kisu makoilee, vaikka pidetäänkin ruoho lyhyenä. Olisikohan punkkipannasta apua? Ostan sen kuitenkin, katsotaan miten käy. Kertokaa kokemuksia omasta ulkoilevasta kisulistanne ja punkeista. Onko pannasta apua???

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+32

      Saako udella, että jos kerran ulkoilutat kissaasi päivittäin valjaissa, niin miksi ihmeessä lasket sen sitten yöksi ulos? Ei menee kaaliini että miksi päivällä valvottu valjastelu ja sitten ulkona vapaasti yksin vaeltamaan?

      Vai tarkoitatko niin että kissasi on ulkona valjaissa ja valjaat kiinni jossain hihnassa? Että et itse siis taluta kissaasi vaan kissason kytkettynä paikoilleen kuten koira? Jos noin on, niin se on laissa kiellettyä. Kissaa ei saa kytkeä paikoilleen kuin ainoastaan tilapäisesti, lyhyeksi aikaa ja silloinkin sen on oltava valvottuna! Kissa ei ole koira jonka voi pistää pihalle naruun kiinni!

      Punkkipannasta ei ole kokemuksia mutta punkeista kylläkin. Kyllähän niitä kissoihin, koiriin ja ihmisiinkin tulee jos liikkuu heinikossa, mutta ei se ole iso vaiva nipsaista mahdollinen punkki ihosta pois. Minä en ainakaan tykkää laittaa eläimiini mitään myrkkyjä tai erikoispantoja, mutta silti punkeista ei isoa riesaa ollut vaikka parhaimmillaan meillä oli 7 kissaa ja 2 koiraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe