Onko minulla rikosrekisteri ?

Rajoja hakeva

Moro.

Tuli 16-vuotiaana väärennettyä henkkarit ja lähettiin kaverin kanssa Oulusta Haaparannalle nuuska ostoksille. Hyvin tomivat Suomen puolella kukaan ei epäilly mitään, mutta Haaparannalla kaveri selvis mutta mää jäin kiinni. Ruottalaiset poliisit tuli kuulustelemaan ja tunnustin asiallisesti kaiken jne. Mitäpä mää niitä vastaan, työtähän ne vaan tekee ja ite olin selvästi rikokseen syyllinen.

Kotia tuli kuukauden päästä kirje, jossa ilmoitettiin ruotsiksi käräjäoikeuden tuomioksi asikirjan väärentäminen ja pikku sakko. Nyt vain kiinnostaisi tietää onko minulla rikosrekisteri Suomessa ? Tai ylipäätään ? Siis ruotsalainen käräjäoikeus tuomitsi minut ja maksoin myös Ruotsiin sakot jne. Suomen poliisien kanssa en toiminut missään vaiheessa ainoastaan sossun täti pyys käynnille, mutta eipä sekään 10 minuuttia kauemmin aikaani kuluttanut, kun näytin koulutodistuksen ja kerroin kesätyöpaikasta jne.

Ens vuonna kutsunnat ja aloin miettii että näkyykö tämä typerä teko jossain. Sillä kuulin,että rikosrekisteri voisi olla este noissa armeijan erikoiskoulutuksien hauissa.

Ps. Nykyään en käytä nuuskaa, kun liikunta vienyt mukana.

1

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19

      Joo
      Tuskinpa rikkeelläsi Ruotsissa on Suomessa mitään vaikutusta. Jos se olisi tapahtunut Suomessa, niin siitä olisi merkintä vain poliisin omissa rekistereissä. Luultavasti sama pätee Ruotsissakin.
      Suomen ja Ruotsin poliisien rekisterit eivät ´keskustele´ keskenään, mutta jos joku syyllistyy Ruotsissa esim. rattijuopumukseen, niin tällöin Ruotsista tulee kyllä tieto Suomeen ja se vaikuttaa tietysti myös Suomessa ajo-oikeuteen.
      Armeijan tehtävissä tehdään varusmiehille yleensä vain ns. suppea turvallisuusselvitys. Siinä rikosrekisreri tietysti näkyy ja vaikuttaa. Koska sinulla ei sellaista ole, niin Ruotsista saamallasi sakolla ei ole vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe