bokeh?

14+11

kuvaan canonin 50mm ef 1.8. objektiivilla ja haluaisin tietää miten/millä asetuksilla saan taustan sumeaksi = bokeh? kaikki tieto otetaan vastaan ja mielellään kuin lapselle selitettynä :)

13

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö tuo nyt ole vallan helppoa kokeilla omalla kamerallaan? Tulet huomaamaan taustan hävittämisen onnistuvan parhaiten mitä suurempi aukko ja pitä pidempi putki. Kokeileminen ei paljon järkeä vaadi, aseta joku kuvattava kohde vaikka tasaiselle nurmelle ja mene siihen viereen mahallesi, kuvaa sitä värkkiä noin 0,5 - 1m etäisyydeltä kaikilla mahdollisilla aukoilla eli kuvaustapavalinta A (aukko, apperture) asennossa jolloin aukon vaihtaminen on helpointa. Katsele jälkeen kuvia putkelta niin huomaat miten terävyysalue vaihtelee ja siellä terävyysalueen ulkopuolella sitä bokehia löytyy.

    • Havainnoitsija

      Kameran asetuksissa ainoa tekijä jolla on vaikutusta on aukko, eli mitä suurempi aukko (pienempi f-lukema), niin sitä voimakkaampi bokeh.

      Myös kuvaamalla mahdollisimman läheltä kohdetta, jää terävyysalue lyhyemmäksi.

    • = bokeh?

      ”millä asetuksilla saan taustan sumeaksi = bokeh?”

      – aukko 1,8
      – etäisyys (matka) mahdollisimman pieni
      – tausta mahdollisimman kaukana

      – kuvankäsittelyssä sumentamalla

    • aloittaja.

      kiitos!! :)

    • läskilinssi

      lähilinssi suodinkierteeseen. tehokkaasti rajoittaa syvyysterävyyttä.

      • ei läski

        Jep. Helvetin hyvä idea varsinkin henkilökuvauksessa...


      • läskilinssi
        ei läski kirjoitti:

        Jep. Helvetin hyvä idea varsinkin henkilökuvauksessa...

        aloittaja ei puhunut mitään henkilökuvauksesta...


      • niinpä....
        läskilinssi kirjoitti:

        aloittaja ei puhunut mitään henkilökuvauksesta...

        Puhuiko lähikuvauksesta?


    • Tuolla
    • isas5

      Bokehiin vaikutttaa aukon lisäksi myös tarkennuksen etäisyys, polttoväli ja kennon koko. Saadaksisi mahd. pienen syväterävyyden käytä suurinta aukkoa, tuo kohde niin lähelle kuin mahdollista, Käytä niin pitkää polttoväliä kuin mahdollista, käytä mahdollisimman suuri kennoista runkoa.

    • ahwghd

      Kameran rungossa hieman objektiivin irroitusnapin alapuolella on pieni painike, jota painamalla saa etsimessä näkyviin senhetkisillä säädöillä tulevan terävyysalueen.

    • tappi.

      lukekaa aina hankkimastanne vispilästä "MANUAALI" ja jos et ymmärrä lue se niin monta kertaa että ymmärrät miksi joku tekee jotain ja minkä vuoksi

      joo ja tietokoneessa on montakin näppylää
      eihän toi juttu ollut kuin puolitoistavuotta vanha

      on se vaan niin vaikeeta nykyihmisellä
      kun laitteeseen saadaan virta päälle niin heti kysymään suomi 24:stä

    • Dol Biong

      ”50mm ef 1.8. objektiivilla ja haluaisin tietää miten/millä asetuksilla saan taustan sumeaksi = bokeh?”

      Tee näin:
      – suuri aukko
      – kohde lähellä, tausta kaukana

      Kokeile esim: aukko f/1,8 tarkennus 0,45 m

      Kuvatessa bokeh -mahdollisuudet (syväterävyys yms) on kovin rajalliset, kuvansäädössä on rajattomat.

      Esim Alien Skin -ohjelmalla voit säätää/valita bokehn mielesi mukaan
      http://www.alienskin.com/bokeh/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1365
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1220
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      385
      1183
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      873
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      801
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      770
    7. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      712
    8. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      710
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      372
      702
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      677
    Aihe