aikani kuluks kirjotan pitkäsaikaa kuulumiseni. kävin paksusuolen tähystyksessä pikkusen ennen 3v tarkastusta. ja kas kummaa sieltähän löyty polyppeja.... nyt sit oottelen et 28.7 lekuri soittaa tulokset. ei se uskonu et ne ois pahanlaatusia, mut ne nyt on tarkkoja nois jutuis... en ikinä kyl opi siihen toimenpiteeseen. miulle se on kauhee tuskien taival.. jo mahan tyhjennyksestä lähtien :( enkä tähän kuumuuteenkaan totu... menee jo tuskalliseks, kun ei voi kunnol nukkuukkaan.. mukavaa kesän jatkoa kaikille kaikest huolimatta :)
lämmintä aamua..
12
151
Vastaukset
- -07
Toivottavasti ne polyypit ovat vain polyyppeja, jotta ei tarvitsisi taas kokea rankkoja hoitoja. Pidetään peukkuja!
Silti tuloksen odotus on aika piinallista, en tässä muuta voi kuin toivottaa Sinulle paljon jaksamista ja halit! - Lysu10
Hei, aamun-virkku kysyisin sinulta aikaisemmilta ajoilta jotta onko sinulle jo aikaisemmin leikkauksen jälkeen tehty kolonoskopia? Tämä siksi, että minulle on suunnitelmiin sairaalassa laitettu syyskuulle kolonoskopia. Kasvain leikattiin viime helmikuussa ja sytostaattihoidot loppuu syyskuussa. Minä myös pelkään suolen tyhjentamistä. Luulin, että kutsutaan vain poliklinikalle kolonoskopiaan ja sitten suoraan kotiin. Kävi kuitenkin niin, että pihalla valokuvasin oravanpoikasia ja siihen tuli sisätautiosaston sairaanhoitaja jolle sanoin tulevani syyskuussa kuvattavaksi johon hän sanoi jotta kutsuvat minut ensin osastolle potilaaksi ja sieltä käyttävät poliklinikallaan kuvassa. Miten oli jos sinua on leikkauksen jälkeen kuvattu seurattiinko sairaalassa jälkeenpäin ennenkuin pääsit kotiin?
Sinulla oli varmaan useampi polyyppi jos ei heti poltettu pois. Toivon että niissä ei mitään pahanlaatuista olisi yleensähän ne kasvavat suolen terveeseen osaan ja muuttuvat sitten vähitellen jos muuttuvat.
Hyvää jatkoa sinulle ja palstalaisille! - aamun-virkku
ei miu tarvinnu sisälle jäädä kun tehtii eka tähystys vuoden leikkauksen jälkeen. oli ihan poli käynti vaan. se voi vaihdella varmaan sairaalakohtaisesti? nii miul tulee nyt marraskuus 3v leikkauksesta ja tää tähystys tehtiin aikasemmin kun on ollu mahakipuja jonkinverran ja tuli pikkusen verta ulsosteessa. mut se voi miul johtuu nykysest lääkkestä sivuvaikutuksena.. silti halusiva jo tehdä sen tutkimuksen. en usko et ne polypit ois viel kerenneet pahanlaisiksi, kun edellisest tarkastuksest on vast noin 2 1/2v. miul ei menny ihan jakeluun monta polyppia se sano siel olevan, mut kaikki se nyt poisti ja sano et joudun varmaan useemmin nyt tarkastuksiin kun on kerran tullu niitä. olin aika kivulias siin touhus ja sain siihen kunnon lääkettä suoraan suoneen useemman keraan. ei ain tajunnu mitä se kiva lekuri setä (poika) höpis ;) on tää oottamine aika kenkuu.. ekakerral miu ei näi kauan tarvinnu oottaa tietoo.. mut eiköhän se taas siitä... :)
- Lysu10
Kiitos sinulle vastauksestasi. Ehkä minullakin on vain polilla käynti mutta kutsujana on kuitenkin sisätautien osasto. Aika näyttää sitten. Sekin saattaa vähän siirtyä tuonnemmaksi koska sytostaattihoidot laitettiin pitemmälle ajalle olisi alunperin pitänyt loppua nyt kahden viikon päästä mutta jatkettiin syyskuulle asti. Minullakin on nyt verenhuotoa suolistossa ollut noin juhannukselta asti joka vähän huolestuttaa. Hoidot varmaan tekee sen. Jäi sanomatta lääkärille. Mutta olen kyllä nostellut märkiä mattojakin naruille kuivumaan jne..
- Luetun vaikeus
Laittaisitkos pisteen jälkeen ison alkukirjaimen. Vaikea lukea kun kaikki on kirjoitettu samaan pötköön pienellä, kiitos.
- ajatiat
Luetun vaikeus kirjoitti:
Laittaisitkos pisteen jälkeen ison alkukirjaimen. Vaikea lukea kun kaikki on kirjoitettu samaan pötköön pienellä, kiitos.
Jaaompasinullahoksaamisenvaikeuttanormaalinäköiselläkyllähoksottimettoimiiilmanmitäänvälimerkkejäkin. Sinulle Luetun vaikeus vastaus tähän typerään kommentiisi,no normaalit pystyy lukemaan vaikka
nirepakat aiskuekiavatoutie - viitseliäisyyttä
ajatiat kirjoitti:
Jaaompasinullahoksaamisenvaikeuttanormaalinäköiselläkyllähoksottimettoimiiilmanmitäänvälimerkkejäkin. Sinulle Luetun vaikeus vastaus tähän typerään kommentiisi,no normaalit pystyy lukemaan vaikka
nirepakat aiskuekiavatoutieMiksei epänormaalit sitten olis oikeutettu lukemaan? Minullakin on ongelmanäkö, niin eipä oikein tule tuollaisesta pötkölukemisesta yhtään mitään. Eihän se sentään maksa kuin vähän viitseliäisyyttä enemmän kirjoittaa oikeinkin. Kait sen verran ihmisellä viitseliäisyyttä on?
- Veljeni vartija
viitseliäisyyttä kirjoitti:
Miksei epänormaalit sitten olis oikeutettu lukemaan? Minullakin on ongelmanäkö, niin eipä oikein tule tuollaisesta pötkölukemisesta yhtään mitään. Eihän se sentään maksa kuin vähän viitseliäisyyttä enemmän kirjoittaa oikeinkin. Kait sen verran ihmisellä viitseliäisyyttä on?
Niin ja kyky ja halu ottaa lukijat huomioon.
- aamun-virkku
kyl tää ain mietityttää mikä millonkin mättää.. jaksamista siulle hoidossa :) miulle tuli sillon hoidossa ohutsuolitulehdus kun en älynny et oli lähteny noin 10kg painosta ja sain siks pikkusen liian ison satsin myrkyy... ja mie eilen kun kirjottelin tos ajasta millo on ollu tarkastuksia, ni ihan pikkusen sekoilin. joko matikkapää, väsymys, tai muuten vaan ajattelmattomuus ;) laitoin vuoden liikaa aikaa. eli oli noin 1 1/2 v väliä tähystyksillä :).. 2v kontrollissa muuten vaa kuvattiin, ei tähystetty. sekin jäi kirjottamatta.. kaikee tää kuumuus teettää ;)
- Ei kiitos Opelle!
Ei tässä palstassa tarvita Hyvää Suomen Kieltä! Pääpointti on juuri SYÖPÄ! Jostain siitä toivutaan ja hoidetaan.
Jokainen syöpäpotilas on inhmillinen ja saa kirjoittaa omia tuntemuksiaan omalla kielellään.
Tämä palsta on perustettu Syöpäpotilaille, ei Suomen Kielen Opettajille!
Eräs vaihteva nimimerkki kiusaa,,, Tunnista ja koeta pärjätä! - Kaikki mukaan
"Jokainen syöpäpotilas on inhmillinen ja saa kirjoittaa omia tuntemuksiaan omalla kielellään."
Nimenomaan, tämä koskee kaikkia kirjoittajia ja kaikkia aiheita myös "tässä palstassa" . - claudia.c
Minulta poistivat pari ärhäkkää vuotavaa polyyppia, ihan hiljattain.
Ja lääkäri sanoi niiden olevan selkeitä polyyppejä ulkonäöllisesti, vaikka ne menikin sinne patologiseen tutkimukseen. En ole vieläkään saanut vastausta sanoivat että ilmoittavat jos niissä on jotakin.
Poistiko lääkäri sinulta polyypit? se jäi epäselväksi, minulta he poisti myös sellaisen joka ei vuotanut ettei jäisi "alustaksi"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958