Olen Filippiineiltä pikkulapsena adoptoitu tyttö. Taustastani on kerrottu sen verran, että äitini oli hylännyt minut ja minut oli jätetty hoitokotiin.
Itse kyllä muistan, että pahat miehet varastivat minut äidiltäni ja sitten päädyin sinne hoitokotiin. Tuo tapahtuma on jäänyt mieleeni traumaattisesti ja näen siitä vieläkin pahaa unta...
Haluaisin palauttaa biologisen äitini maineen. Hän varmasti kaipaa minua.
Heips, voisko joku auttaa??
6
390
Vastaukset
- 7+11
Oletko täysi-ikäinen?
Siinä tapauksessa ota yhteyttä Pelastakaa Lapsiin. Yhteystiedot löytyvät esim. heidän nettisivuiltaan.
Alaikäisenä keskustele asiasta adoptiovanhempiesi kanssa.
Hyvää jatkoa! - JonesHenry
Voit lähettää sähköpostia minulle [email protected] jos kiinnostaa. Tausta hyvin samanlainen, valitettavasti. Kommunistijuntta raiskasi äitini, ei tarjonnut hänelle minkäänlaista mahdollisuutta aborttiin, ja pani minut sitten "adoptioon" Ai että minä olen siitä kärsinyt!
- 9
Kirjoitit jossain, että äitisi olisi kuollut. Onko se varma tieto. Jos ajattelee maan olosuhteita ja että siellä ei kai ole väestökirjanpitoa, niin luulisi ihmisten ei kuolevan vaan "kuolevan" eli pysyttetevän itse kadoksissa, piiloutuvan, muuttavan nimensä, lähtevän ulkomaille pakoon tms.
Niin jotkut teki viime vuosisadan alussa Suomessakin.
- JonesHenry
Tuo on aivan totta, mutta en pidä silti todennäköisenä, että hän olisi kestänyt elossa saatanan valtakautta Ethiopiassa;
http://www.ethiopiantreasures.co.uk/pages/derg.htm
Minä uskon, että taivaskodissa on lopulta meille kummallekin sijaa. Sinne ei saatanan valtakunta ulotu! - adoptiotytär
Hei kultanuppu, älä sure sitä, että äitisi hylkäsi, äitisi ei varmasti hylännyt muuten kuin ei hänellä ollut voimaa ja varallisuutta silloin, äitisi kantaa sinua sydämessään loppuun asti, mutta hänellä ei ollut silloin mahdollisuutta ja kenties tunsi voimattomuutta, turvattomuuta, pelkoa ja köyhyyttäkin. Hän ei nähnyt muuta vaihtoehtoa kuin antaa lapsi hyvään turvaa. Älä syytä häntä ikinä. Hän oli ihan hyvä äiti. Minäkin olen lastenkotilapsi, en ole tuntenut pahaa oloa siitä, että äitini hylkäsi, hän vei minut hyvään paikkaan, kun ei pystynyt muuta. Mutta Adoptiäiti se vasta hirviö on ollut, ajoittain. Toinen tarina.
- surullinentyttö
sama kokemus minulla, adoptioäiti oli lapsettomuudestaan katkera, toivoi minun "parantavan" hänen häpeänsä, jolloin sain itse kantaakseni sen. Syntyperäni oli huono, joten minä olin huono ja adoptioäitini se hyvä ihminen, joka pelasti minut. Silti haukkui minua jo lapsena, huusi kuin hinaaja. Mikään ei koskaan ollut tarpeeksi hyvää, en minä eikä koulumenestykseni. Murrosiässä tilanne alkoi kriisiytyä ja 19-vuotiaana lähdin kotoa riidoissa, epätoivoisena, enkä yli puoleen vuoteen ottanut yhteyttä kotiini. olen ollut aina herkkä lapsi, stressaannun ja pelkään erityisesti äitini tapaisia ihmisiä. Olen kovettanut kuoreni, mutta sisälläni on pieni hylätty lapsi, jota pyrin nyt kuuntelemaan ja hyväksymään. Käyn terapiassa, josta Kela korvaa osan. Toivon, että joskus vielä tulen ehjäksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648