Minulla on vanha messinkiesine jossa on kerros patinaa, se on aivan harma.
Nyt haluaisin sen ihan kirkkaaksi mutta miten.
Nyt joku sanoo että anna olla sen sellaisenaan mutta kun en tykkää siitä semmosena. En kuitenkaan uskalla alkaa sitä hiomaan koska siinä olisi kova homma. Olisiko mitään ainetta missä sen liottas tai jokin muu konsti.
kiitos
Nyt haluaisin sen ihan kirkkaaksi mutta miten.
Nyt joku sanoo että anna olla sen sellaisenaan mutta kun en tykkää siitä semmosena. En kuitenkaan uskalla alkaa sitä hiomaan koska siinä olisi kova homma. Olisiko mitään ainetta missä sen liottas tai jokin muu konsti.
kiitos
Vastaukset 7
Vanhimmat
Universal Stone, joka saatavissa verkkokaupastamme tai esim Prismasta. www.Siivous-Sebastian.fi
minulla on tätä universal stonea mutta ei sillä lähde tuo harmaa patina .
Muualle pienempiin juttuihin se on hyvä aine.
Tähä tarvitaan tuhdimpaa tuotetta, mutta mikähän se olisi?
Kannattaa kuitenkin varmistaa ennen käsittelyä että tavara on messinkiä, helpoin tapa ottaa jääkaappimagneetti ja jos se ei tartu kiinni niin se on messinkiä. Jos tarttuu niin se ei ole täysin messinkiä.
Purista sitruunasta mehu ja sekoita siihen pikkuhiljaa suolaa kunnes siitä tulee tahnamaista, kunnes koostumus muuttuu lähelle sitä. Sitten voit hieroa sitä messinkiesineeseen kostealla liinalla, mikrokuituliinalla mieluiten. Voit myös ennen suolan lisäämistä kokeilla pelkällä sitruunan mehulla, suola toimii karheuttajana ja voi kovaa hankaessa aiheuttaa pieniä naarmuja.
Kokeilin sillä pullossa olevalla sitruunamehulla, siten että tipautin nurjalle puolen pari tippaa mehua ja annoin liota sitten hankasin mikrokuituliinalla eikä mitään tulosta ,siis ilman suolaa. Pitääkös sen olla sitruunasta puristettua ?
Tämän esineen löysin maan alta joten sillä siinä paksukerros patinaa, mullat olen huuhtonut pois.
Ei tarttunut jääkaappimangneetti, jospa se onkin kultaa :)
Se on kynttilänjalka .
Sitruunamehu ei varmaankaan ole ph arvoltaan yhtä hapan kuin sitruuna.? Näillä se pitäisi kyllä irrota, tai sitten vaan yhteyttä kultarahaksi.fi :)
Nyt sitten sekin kokeiltu. Se mehu oli sitä sitruunan mallisessa pullossa olevaa, viiden sitruunan mehu. Laitoin sulaa siihen ja hinkksin jotain siitä lähti muutta ei vielä kirkasta pintaa näy. Kauhea homma, Siinä on vielä kaikenlaisia koukeroita ja piiku osia, ei varmaan saa kotikonstein kirkkaaksi. Tarvis varmaan jonkin happoliotuksen ja hiekka puhallus päälle :} Kokeilin myös hopeankiillotus aineella eikä mitään irronnut.
Taidan haudata sen takaisin maahan, en raski.
Ärsyttää kun haluaisin sen kiiltävän kuin messinki, se on niin kauniin mallinen.