Sain tosiaan kutsun lukioon ja kutsupapereiden mukana oli kirjalista. Ensimmäisen jakson lukujärjestystä en ole saanut, joten on aika hankala lähteä ostamaan mitään kirjoja.
Joten ostanko kirjat vasta sitten, kun tiedän mitä aineita ensimmäisessä jaksossa on (vai onko se silloin jo liian myöhäistä) vai ostanko jotain kirjoja jo ennakkoon?
Pitääkö kirjoja ostaa jo ennakkoon?
4
197
Vastaukset
- pleill
Kannattaa ostaa ennakkoon ainakin ekojen kurssien kirjat niistä aineista, joista sulla on pitkää valintaa. Ja muutenkin kannattaa ostella kirjat nyt aika hyvissä ajoin, koska elokuulla voi olla jo aika kivat ruuhkat... Eikä niistä kirjoista oo mitään haittaakaan, siis jos sulla on jo ainevalinnat selvät.
- 33333
Itse en suosittele tuota ennakkoon ostamista. Joissakin kouluissa kun on mahdollisuus ostaa myös käytettyjä kirjoja (esim. ilmoitustaululta) vanhemmilta oppilailta. Taikka sinulla saattaa olla jotain ainetta myöhemmässä jaksossa kuin vaikkapa kaverillasi, jolta sitten voit varmaankin ostaa/lainata kyseisen kirjan. Kaikkien kirjojen uusina ostaminen kun on ihan tavattoman kallista! Joskus on myös käynyt, että kirja onkin muuttunut kesken vuoden (tämä on kyllä tosi harvinaista) tai listassa on ollut virhe. Tuskin kirjakaupat sitten ottavat enää vastaan puoli vuotta sitten ostettuja kirjoja.
Lisäksi mieli saattaa muuttua matkan varrella. Esim. jos olet valinnut vaikkapa pitkän matikan ja heti ensimmäisen kurssin jälkeen toteat, ettei siitä tule mitän, niin se on kurja jos kaikki ensimmäisen vuoden matikan kirjat on jo hankittuna.
Hyvin ne kirjat siis ehtii hankkia myös sitten, kun lukujärjestys on tiedossa. Meillä ei ainakaan opettajat olleet kovin tarkkoja noista kirjoista (eteenkään ykkösen alussa), jos ei ihan heti ekoilla tunnilla vielä ollut. Kunhan nyt viimeistään viikon päästä oli hankittuna. - bluesauron
Kannattaa ostaa ennakkoon jos aikoo säästää. Nyt on parhaat markkinat ostaa käytettyjä opiskelukirjoja. Suosittelen http://www.bookloop.net sivustoa paikaksi.
- åpoiölk
Vain niiden aineiden kirjat, jotka aikoo kirjottaa, kannattaa ostaa omaksi. Muut voi lainata kirjastosta tai kavereilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904