Ihan uteliaisuuttani kyselen, miten pitkään syötätte berni-pennuille tarkoitettua isojen rotujen penturuokaa? Olen kyllä saanut kasvattajan ohjeet, mutta haluaisin vähän vertailla kokemuksia. Ja kiinnostaisi myös merkki ja minkä ikäisenä siirryitte seuraavaan ruokaan?
Berni
12
291
Vastaukset
- .....
Vähintään vuoden vanhaksi olen syöttänyt. Kasvattajan ohjeen mukaan.
- 09348kefjdklj
Vuoden vanhaksi syötin minäkin. Merkkinä 1st choice. Mutta sekin riippuu pitkälti siihen, miten koira reagoi ruokaan. Aiemmin merkkinä oli toinen, kasvattajan suosittelema, mutta se ei tuolle minun "pikkuiselle" kultamussukalla (hih) sopinut ollenkaan. 1st choice on sopinut kaikkein parhaiten
- muori58
Vuoden vanhaksi ainakin kasvattajan ohjeen mukaan, Royal -sarja on hyvä. Bonto Kronen -sarja on hyvä ja vähiten allergisoiva on Golden Eagle Holistics adult breed, oranssa säkki, 15 kg= 65 e,Prisman el.kaupoista saa. Esim. jos alkaa korvat vaivat tai on muuta ongelmaan, vaihda tuohon eagleen. On sopinut myö serittäin allergiselle kultsulle, joka elää nyt oireetta, kun syö eaglea.
- Pimpulan pampula
Eikös pennut kasva liian nopeasti jos niitä ruokitaan penturuualla noin pitkään? Itse olen saanut aikanaan, muutama vuosi sitten, kasvattajalta ohjeen ruokkia korkeintaan puolivuotiaaksi penturuualla ja sitten siirtyä aikuisten koirien ruokaan. Teimme näin ja koira on kasvanut hyvin, ei ole nivel ongelmia, ei allergioita tms. No, jokaisella kasvattajalla lienee omat ohjeensa kokemuksien mukaan.
- muori vm. 58
Eipä ole ollut ongelmia, vaikka koko jengi syönyt Royalin penturuokaa vuosikkaaksi ja sit siitä jatkettu Royalin Adultilla. Royalin sarjassa sanotaan, jotta 155 kk:n ikään voi syöttää Junnua.
- 17
eli 15 kk:n ikään , hih, mikä kirj.virhe ;))
- berniit
ruokapusseista voi kattoa..
- - J -
Olisiko aikuista urosberniä myytävänä?
- Berniin ihastunu
Hei!
Onko kukaan hakenu berniä virosta ja miten asiaa yleensä hoituu? Saako sen noin vain tuotua?- Berinitär Virosta
Meillä on Viron tuontikoira. Elikkäs kasvattaja hommaa EU-passin, sirun ja rokotukset ennen Suomeen tuontia/hakua. Kannattaa ottaa selvää kasvattajasta ja käydä paikkain päällä tutustumassa, samalla näkee minkälaisissa olosuhteissa koira kasvaa elämänsä ensimmäiset viikot. Meillä kasvattaja toi pennun Helsinkiin, joka oltiin käyty aikaisemmin valitsemassa pentueesta. Kasvattajan kans tehtiin kirjallinen sopimus, rekisteröintipaperit tuli muutaman viikon kuluttua kasvattajalta hänen saatuaan ne Viron kennelistä. Kaikki sujui tosi helposti ja mutkattomasti, en näe mitään ongelmaa vastaisuudessakaan hankkia pentua sieltä. Hinta oli jonkin verran halvempi kuin Suomessa, mikä tietenkin osaltaan vaikutti ostopäätökseen. Koira on terve ja todella kaunis, mennään ehdottomasti näyttelyihin kunhan pentu kasvaa vielä muutaman kuukauden. Joitakin ilkeitä kommentteja voi joutua kuuntelemaan, mutta ne kannattaa jättää omaan arvoonsa.
- berninpentu
Suurkiitos vastauksestasi oli todella ilo kuunnella tuollaista kuin ainaista valitusta siitä miten virossa kohdellaan koiria, mekin olemme ensi viikolla menossa hakemaan pentu=)) ja onnea teille
- Setä1957
Marketin kuivamuonat ovat silkkaa rahastusta! Kasvattavat vaan ulostemassaa. Niissä on myös väriaineita, joita en itsekään suostuisi pistämään suuhuni. Muistattehan niin sanotut atsovärit (mm. limuissa). Ne kiellettiin Suomessa, mutta EU-direktiivi PAKOTTI ottamaan ne jälleen käyttöön. Aiheuttavat mm. aivosyöpää.
Meidän eka berni söi vanhan liiton mukaista kolmoissekoitetta (liitujauhoa, kalkkia...) muun ruuan yhteydessä. Seuraavat saivat sitten penturuokaa ja aikuisena Royal Caninia. Keskimmäinen oli alleginen vehnälle ja naudanlihalle, mutta pienen tutkimisen jälkeen sai sopivaa kuivamuonaa, kana-riisi-yhdistelmä kävi myös. Nuorimmaiselle kelpasi penturuoka oikein hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2305099Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194141- 583723
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363609- 513470
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413195Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202586- 232376
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo542350UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami241997