Miksi pankin kuukausimaksuun ei saa toimeentulotukea, vaikka sossu haluaa tiliotteet joka kuukausi?
Kotiin tuleva tiliote tulee "väärään aikaan", joten tarvitsen toimeentulotukihakemuksen liitteeksi tiliotteen verkkopankista, jotta ttt-hakemus ei viivästy siksi, että sossu odottaa minun toimittamaani tiliotetta.
Voiko pankin kanssa sopia päivämäärän, jolloin tiliote toimitetaan, vai tuleeko se aina koko kuukaudelta jälkikäteen seuraavassa kuussa? Esim. Osuuspankissa?
Pankin
6
294
Vastaukset
- Samaan rahaan
No pankin kuukausimaksu on maksettava olet sitten sossun asiakas tai et ja samaan hintaan saat sen tiliotteenkin eli et siitä joudu vielä lisää maksamaan. Sampo pankissa se tulee viikon sisällä kun kuukausi vaihtuu. Ainakaan siellä et pysty itse muuttamaan tiliotteen alkamis-ja päättymispäivämääriä vaan ne määrittää Sampo pankki. Olen tästä taistellut jo pari vuotta Sampon kanssa, mutta ihan turhaan. Heille tulee liikaa työtä jos ihmiset haluaa aina eri päiville tiliotteensa.
- kk-maksu
"No pankin kuukausimaksu on maksettava olet sitten sossun asiakas tai et". Mutta maksaahan sossu sähkölaskunkin, vaikka sen joutuu maksamaan, olet sitten sossun asiakas tai et. Mitä eroa näillä on? Kun sossu nimenomaan vaatii tiliotetta.
Muuten en tarvitsekaan maksullista verkkopankkia, kuin vain siksi, että saan sossua varten verkkopankista tiliotteen, jotta toimeentulotukihakemuksen käsittely ei viivästy vain siksi, että odottelen paperista tiliotetta.
- 3,5 maksua / kk
Sossun takia minäkin muutin Nordean asiakkaana tiliotteen jakson - sillä pankin palvelutiskillä. Kuukauden lopussa kun on katko, niin tilote saapuu kotia n. 7-11 päivänä kuluvaa kuukautta. Pitäs pakittaa vielä viikolla, niin tilli ote saapuisi jokaisen kuukauden ensimmäisinä päivinä.
- NORDEASSA NIIN
Tiliote on pankista haettuna ilmainen kun kertoo sen tulevan Kelaan tai Sossuun.Siittä on ihan virallinen ohjekin jossain Nordean hinnastossa.
- Petu...
Osin totta. Nordea antaa joissakin kunnissa ilmaisen tiliotteen sossua varten, ei Tampereella jossa se maksaa 1,70 euroa. Verkkopankista saa itse pdf-tiliotteen kultakin kuukauden seuraavan kk:n 2. pankkipäivä (Nordea). Tampereella tuo pitää yleensä sitten tulostaa esim, kirjastossa 20c/sivu - tosin nyt jo ehkä riittää kun lähettää pdf-liitteenä tiliotteen sähköpostitse jolloin kuluja ei tule:
http://toimeentulotuki.net/2010/toimeentulotuki/Tampere_toimii_oikein.php
Sossulle riittää viimeisin tiliote, eli jos tukea hekee esim. 15.7. niin voi laittaa kesäkuun tiliotteen ja sitten heinäkuulta vain tilitapahtumat (esim. kuvaruutukaappauksena): http://www.toimeentulotuki.net/2011/kuvaruutukaappaus.php - dslfnhdslfnh
Petu:
"Tiliotteen
Tapahtumakysely/kpl konttorissa henkilöpalveluna 1,70 €
Uusintatiliote/kpl, tuntiveloituksen mukaan, vähintään (Ei koske Kansaneläkelaitosta tai muita viranomaisia.) 5,00 €"
http://www.nordea.fi/Henkilöasiakkaat/Päivittäiset raha-asiat/Valuuttatili/Hinnat ja korot/873552.html
Kyse ei siis ole siitä että käytkö pankissa Nordeassa Tampereella vai Kemissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h442915Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062691Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 321884
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141523- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.721041