Kameratietäjät APUA!

kamerakamera

Kaipailisin apua teiltä, jotka tiedätte enemmän näistä järjestelmäkameroista, kuin minä!

Elikkä siis olen aloittelia ja olen ostamassa järkkäriä. En tajua kuitenkaan mitään kameroiden "numeroista" Esim nikon 1000D ja 20D. Kumpi niistä on niinku "parempi"?!

Minulla on muutama kamera mietteillä ja haluaisin kuulla teidän mielipidettänne, niiden laadusta, siitä mikä kannattaisi ostaa yms..
Niin siis ne kamerat ovat : Canon 20D, Nikon D70 ja Nikon D40

Ja kaikenlaisia vinkkejä järkkäreihin liittyen saa aloittelijalle tietysti laittaa :))!

Haha! Kuulostan kyllä nyt siltä että olen ihan ulalla järjestelmäkameroista, mutta kyllä mä niistä jotain tiedän uskokaa pois, sillä kokemusta on :D!

7

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nananatron

      Hei vain.

      Nuo mainitsemasi kamerat ovat kahden suurimman ja tunnetuimman nykyisen kameravalmistajan vähän vanhempia malleja 2000-luvun alkupuolella. Numerointi menee Nikonilla vähän miten sattuu, Canonilla yleensä niin että mitä pieninumeroisempi luku, sitä parempi kamera, ja mitä suurempi luku alussa, sitä vanhempi. Eli siis jokin xxxxD on huonompi kuin xxD, ja 20D on vanhempi kuin 60D jne.

      Noista kameroista oikeastaan mitään ei kannata ostaa, jos totta puhutaan. Ennen kuin asioista paremmintietävät alkavat huutaa turhaan, haluan perustella mielipiteeni: uudemman kameran saa käytettynä pilkkahintaan, ja ominaisuudet ovat jokatapauksessa paremmat kuin missään noista. Täysin uutta aloittelijakameraa ei välttämättä kannata kuitenkaan ostaa, käytettynä voi saada paremman kameran halvemmalla.

      Kuitenkin, jos budjetin ja tarjonnan mukana nuo ovat ainoat vaihtoehtosi, suosittelisin unohtamaan nikonin D40-kameran. Siinä on joukon pienin kuvakoko (noin 6megapikselia) sekä kennossa on huono ISO-suorituskyky.

      Jäljelläolevista kameroista kannattaa miettiä, kumpaa kameramerkkiä haluat käyttää tulevaisuudessa. Se voi olla tässä vaiheessa hankalaa, mutta kannattaa käyttää siihen päätä ellet halua ostaa kokonaan uusia laseja ja muita oheissäliä.

      Ottamatta kantaa kumpi kameramerkki on parempi, noista jäljellejääneistä Canonin 20D pesee suorituskyvyllään Nikonin. Canonissa on päälle kahdeksan megapikselin kenno, kun taas Nikonissa vain 6.5. Megapikselit eivät tietenkään ole ainoa merkittävä tekijä, mutta Canonin ISO-arvot yltävät 3200 asti kun Nikonissa taas ne loppuvat 1600. Molemmissa kameroissa kuvanlaatu tuskin on kovin paljon kummempaa kuin nykyisissä noin 600-800€ järkkäreissä. Canon taitaa myös olla uudempi näistä kahdesta, joten siltä voinee odottaa vähän parempaa suorituskykyä myös muilla osa-alueilla.

      Nämä vinkit koskivat näitä kolmea kameraa, korjailkaa jos uskotte minun olevan väärässä.

      • Väärässä olet

        Canonin 20D oli täysi torso, joka katosi markkinoilta, kuin suolikaasu saharaan.
        Canonin rahkeet eivät riitä Nikonin kanssa kilpailemiseen, konttorikoneiden
        tekeminen on paljon tuottoisempaa, koska suuret osakesijoittajat määräävät
        tahdin.


    • 02o

      Sinulle ylivoimaisesti sopivin kamera olisi ilmeisesti Nikon D 3100

    • kamerakamera

      Kiitos paljon suuntaa antavista vastauksista! :) Yritän nyt vielä katsella, mutta tosiaan nuo vaihtoehdot ovat käytettyjä kameroita.. Pudjetti on itselläni melko pienehkö, mutta luulempa kääntyväni sitten sen canon 20D:n puoleen, koska Nikon 3100:n ei löydy rahaaa ;(...

    • 8+17

      Aloitin aikoinaan digiajan D20 kameralla. Vaihdoin itsekkäistä syistä aika pian täyskennoon. Aloittelijan kannattanee aloittaa edullisesti, juuri noin kuten sinäkin.

      Sen halusin sanoa, että eniten kuvataan mahdollisimman pienellä ISO-luvulla. Itse kuvan 98% ISO100. Joskus on pakko kuvata ISO1600:lla. Suurten herkkyyksien käyttö on kameravalmistajien mainoskikka tai tarkoitettu joihinkin erikoistarpeisiin. Ei ole amatöörillä tarvetta mennä mukaan. Ammattilaset(kin) suosittelee mahdollisimman alhaista herkkyyttä. Perustelut on samat kuin ennenkin.

    • Äläs höpötä siinä

      "Suurten herkkyyksien käyttö on kameravalmistajien mainoskikka tai tarkoitettu joihinkin erikoistarpeisiin. "

      No tuo nyt oli ihan paskaa.

      Nykyisen sukupolven (Pentax K-5 /Nikon D7000) tekevät pirun siistiä jälkeä jopa ISO 6400 arvoilla, jolloin kuvaajalle tulee vapaus käyttää pienempää aukkoa hämärässä ja vähenee kalliin ja painavan lasitavaran tarve huomattavasti.

    • Kukahan se höpötti

      "Nykyisen sukupolven (Pentax K-5 /Nikon D7000) tekevät pirun siistiä jälkeä jopa ISO 6400 arvoilla, jolloin kuvaajalle tulee vapaus käyttää pienempää aukkoa hämärässä ja vähenee kalliin ja painavan lasitavaran tarve huomattavasti."

      Tuossa olet sinänsä oikeassa, mutta muista edelleen, että tässä viestiketjussa oli kyse noin 200€ maksavasta käytetystä kamerasta 2000-luvun alkupuolelta, ei 1500-2000€ hintaluokkaan sijoittuvista puoliammattilaisjärkkäreistä. Halvemmissa järjestelmäkameroissa kohinanpoisto ei joko toimi tai pilaa kuvan yksityiskohdat. Kennot itsessään alemmissa hintaluokissa ovat niin pieniä/heikkolaatuisia että ne lisäävät kohinaa. Se että joissain malleissa tuo korkeammilla ISO-arvoilla (jopa yli 100 000) ratsastaminen korostuu vähän liikaa on aivan totta.

      Canon 20D ei ole nykyisen sukupolven kamera, joten siinä korkeammilla herkkyyksillä kuvaaminen on edelleen kovin suttuista jälkeä tuottavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      264
      5269
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4271
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4231
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3657
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3650
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3455
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      31
      2803
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2576
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe