Olemme avomieheni kanssa seurustelleet nyt 7 vuotta, yhdessä asuneet 1,5 vuotta. Olemme molemmat 22-vuotiaita, ja olemme puhuneet paljon tulevaisuudesta, naimisiin menosta ja lasten hankinnasta. Itse olisin jo valmis menemään kihloihin ja naimisiinkin vuoden tai parin päästä. Poikaystäväni kuitenkin tuntee kuitenkin olevansa liian nuori ja haluaisi odottaa pari vuotta ennen kihloihin menoa. Ymmärrän kyllä tuon, koska monikaan meidän ikäinen ei vielä naimisiin ole menossa, mutta toisaalta harvat ovat myöskään meidän iässämme seurustelleet näin kauan. Molemmista meistä kuitenkin tuntuu, että tämä suhde kestää ja naimisiin mennään jossain vaiheessa. Itse vain haluaisin jo mennä kihloihin, ja näin luvata mennä hänen kanssaan naimisiin. Olenko liian ahdisteleva jos yritän saada hänet jo nyt kihloihin? olen myös miettinyt että pitäisikö itse kosia, mutta ei sittenkään... haluaisin kuitenkin että mies kosisi.
Vastaukset 5
- ...
Odota vielä. Onhan se kuitenki tärkeämpää että mies haluaa oikeesti naimisiin, ku että pakotetaan kihloihin. Mä oon myös seurustellu miehen kans 7,5 vuotta ja edelleen odotan kiltisti että mies jossain vaiheessa kosii, kun siitä siltä tuntuu. En haluais kosia ettei sitte suostu vaan siksi että saattaisin loukkaantua. Oon valmis oottamaan vielä pari vuotta, jos ei sittekään kosi niin sitte ei. Mietin sitte tilannetta sen mukaan, oonko valmis jatkamaan vaikkei koskaan mentäis naimisiin.
- jnhgfd
Mikä ihme teillä naisilla on että pitää päästä naimisiin?
- kihlattu
Avioliitto on (naisten mielestä ainakin) seuraava looginen askel parisuhteelle. On mukavaa tietää, että on sitten joku, joka voi aina olla korjaamassa sen hajonneen ovensaranan tai joku pitkä joka ojentaa tavaroita ylähyllyltä, kun ei itse yllä. tietty turvallisuuden tunne on tärkeä vakavassa suhteessa, ja avioliitto tarjoaa pysyvyyttä... Näin minä ainakin sen ajattelen, muita mielipiteitä...? : )
- AP-kosintaa_odottava
Itselläni on ainakin jo vauvakuume, ja ennen lapsen saamista haluan olla naimisissa, ja ennen naimisiinmenoa taas kihloissa. Tämän takia haluaisin jo mennä kihloihin. Lyhyesti ja ytimekkäästi :)
- nuori~pari
Seurustelimme vuoden kihloihin mentyämme ja ensi vuonna menemme naimisiin 3,5 vuotta seurusteltuamme ja ikää meillä tulee olemaan 20 vuotta molemmilla, samalla tavoin kun vanhemmillani silloin kun menivät naimisiin.
Halusin ehdottomasti välttää poikaystäväni vanhempien kohtalon, he eivät ole menneet kihloihin ja ei tule menemään poikaystäväni isän takia joka haluaa olla poikamies loppuun asti vaikka asuvatkin saman katon alla poikaystäväni äidin kanssa ja ikää nyt isällä 64 ja äidillä 53.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761510
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.88708Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203578- 48536
- 126536
- 37516
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50508Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15490- 25483