Hermoheikot aikuiset!

Nolot !!!

Moikka :) Teille kirjoittelee täällä 7lk menevä tyttö & ilmaisen teille nyt mielipiteitä aikuisista & kaikesta, mitä ette tiedä.

Kirosanat kuuluvat nykyään jo yhdeksän vuotiaan elämään, olisittepa kasvattanut nuorukaisen miten tahansa. Kirosanat alkavat tarkkua internetistä, ystäviltä & julkisilta paikoilta. Ette voi estää sitä, haha !

Tiesittekö, että 11v-18v tekevät paljon sellaista, mitä ette tiedä ? En pilaa lasten yksityisyyttä, mutta.. Hävetkää ! En saa haettua lauseita, mutta inhottaa julkisilla paikoilla teidän silmäkulmassa oleva katse yms.

Voisitteko jos kysyä lapsiltane, ovatko he heteroita, homoja vai bi:tä. Nuoret eivät nykyään kehtaa kertoa sitä, koska häpeättä silmät päästänne !

7

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gylli-täti bi

      No moikka, opettele kirjoittamaan oikein.
      Kun olet aikuinen, tietomääräsi tulee tuplaantumaan nykyiseen nähden, huomaat olevasi aika pentu vielä.
      Ihan kaikella ystävyydellä.

    • Kuusenkarahka

      Hämmästyttävän pöljää tekstiä! Oletko todella menossa seiskalle? Vaikea uskoa, niin tökeröä ja epäloogista tekstisi on. Ainakaan äidinkielennumerosi ei varmaan ole kovinkaan hääppöinen.

      Miten otsikko liittyy tekstiin?

      Ei olisi tarvinnut sanoa, että kirjoittelet ja ilmaiset mielipiteitä. Kyllä tuotoksesta voi aavistaa, että siihen olet pyrkinyt.

      Väität kirjoittavasi sellaisesta, mitä aikuiset eivät tiedä. Et kirjoittanut.

      Mistä tempaisit tuon yhdeksävuotiaan? Kyllä sitä nuoremmatkin käyttävät sivistymätöntä kieltä. Sana 'nuorukainen' tarkoittaa nuorta miestä. Kyllä me tiedämme, mistä kirosanoja tarttuu. Oma ja vanhempien päätös on, käytetäänkö niitä.

      Kolmannessa kappaleessa ei ollut päätä eikä häntää. Mitä pitäisi hävetä? Sitäkö, että lapsi alkaa itsenäistyä ja vanhemmat eivät enää tiedä hänen kaikkia tekemisiään? Mitä ihmettä tarkoitat sanomalla, että sinua hävettää julkisilla paikoilla aikuisten silmäkulmassa oleva katse? Ei aikuisten silmäkulmassa julkisilla paikoilla mitään erityistä katsetta ole.

      Esimerkiksi sukupuolisesta suuntautumisesta puhuminen on kunkin perheen oman kulttuurin ja käytäntöjen piiriin kuuluva asia. Sinun ei pidä puuttua muiden perheiden tapoihin, vaikka itse et asioista voisikaan kotona puhua. Lapsi ei välttämättä ole vielä sen enempää hetero, homo kuin bikään. Sukupuoli-identiteetti kehittyy aikuisuutta lähestyttäessä. Miksi luulet, että vanhemmat häpeävät silmät päästään? Mitä ihmettä heidän pitäisi mielestäsi hävetä?

    • Äidinkielenopettajat

      Onpa outoa tarinaa. Mitä hän tarkoittanee?

    • symppistä

      On parempi uskoa että vanhemmat ei tiedä kuin että he eivät välitä. Yksi vaihtoehto on myös että he eivät vaan tajua.

      On hyvä jos jo teini-ikäisenä oppii tulemaan toimeen näitten ympäröivien ihmisten kanssa, olivatpa he kuinka tyhmiä tai välinpitämättömiä tahansa.

    • Penikka kans

      Öh. Luoja. En ole itsekään vielä täysi-ikäinen, mutta minun mielestäni ap on aika harvinaisen pentu. Pentu olen toki itsekin, mutta koska tiedostan sen, yritän olla olematta enempää. Syy on nähtävissä ap:n kirjoituksesta: sitä vain nolaisi itsentä paljastaessaan puutteellisen käsityksen omasta viisauden tasostaan.

    • lesbotuttaaaaaa

      ap on löytänyt sisäisen lesbonsa ja haluaa et se hyväksyttäisiin.

    • Tiukkis-täti

      Voimasanojen käyttö ei "kuulu" kenenkään elämään. Toki niillä voi vahvistaa ja tehostaa sanomaansa, mutta vain jos niitä osaa käyttää oikein. Jos lyöt vasaralla sormeen, on ärräpään päästely ihan eri asia, kuin pissaliisojen *tun hokeminen joka toisen sanan välissä. Voimasana menettää tehonsa, jos sitä käyttää liiaksi.

      Hyviin käytötapoihin myös kuuluu tilannetaju sanojen osalta. Jos voimasanaa tulee käytettyä pelkästään hyvän ystävän läsnäollessa ja aiheyhteyteen sopivana, on tilanne täysin eri kuin vaikkapa kertoessasi koulupäivästäsi 80v mummolle. Silloin se ei sovi aiheeseen, eikä kuuntelijalle.

      Nuoret teinitytöt tunnetusti kiroilevat paljon. Se voi olla kapinaa tai kasvukipuja, mutta tajuavatkohan he miten miehiseltä se kuulostaa? Hassua on myös se, että käytetyin voimasana heillä on v*ttu... Joskus tekisi mieli ihan kysyä, että omaasiko mainostat vai kenen värkistä on kysymys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      54
      7185
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      121
      3917
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3836
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      52
      2455
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2215
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      35
      2052
    7. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2022
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1872
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      35
      1623
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      80
      1352
    Aihe