Olen asentamassa Ubuntua itselleni ja asennusohjeissa sanotaan,et asennusvaiheessa pitäisi ekaks käynnistää kone cd-levyltä..En kuitenkaan löydä tästä koneestani (Fujitsu siemens) ohjeita mistään siihen,et miten toimia?
Osaisko joku vinkata..?
Tietokoneen käynnistys cd-levyltä
6
1631
Vastaukset 6
Hups, väärä palsta.
- F12
Laita CD-asema ensimmäiseksi käynnistysjärjestyksessä. Järjestystä voit muuttaa BIOSista, jonne pääset jotain näppäintä painamalla konetta käynnisttäessä. (F2, F10, Del, Esc .... ) . Myös jollain pikanäppäimellä voinee vaihtaa käynnistysjärjestyksen suoraan ilman BIOSin asetuksien muuttamista (F8, F12)
http://en.kioskea.net/faq/283-how-to-access-your-bios-set-up - s|o|b
Ihan yksinkertaisesti miten se menee esimerkiksi IBM Thinkpadissa:
- laita levy koneeseen
- kytke virta
- tämän jälkeen painetaan heti F12 näppäintä kunnes aukeaa valikko, josta voi valita laitteen jolta käynnistetään, esim. kovaley tai cd/DVD asema.
- Valitaan cd asema, jonne levy on tökätty
- sitten vaan enteriä ja zazaam - yks vaaan
En saanut vaimon koneelle fujitsu siemens amilo toimimaan ubuntun asennusta.
Asensin sen tikulla ja edelleen sen dvd asema ei huoli määrättyjä levyjä.
Siinä oli vista alunperin muttei antanut tehdä palautuslevyjä.
VAROKAA AMILO FUJITSU SIEMENS koneita ne ei oikeen toimi kunnolla linux pohjaisina.
On se kuitenkin vaimon nettikoneena tälläkin hetkellä mutta romppuasemassa on jotain kränää.- yks vaan
Amilon biosiin pääsee del näppäimellä ja F12 saa valita käynnistysjärjestyksen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521197- 16835
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9550Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4482
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36425
- 34414
- 35409