Olen nainen ja invalidi. Olisin kysynyt , että tietääkö kukaan mitään tahoa, mikä voisi antaa vinkkejä, kuinka invalidi voi puolustaa itseään?
Olen yrittänyt googlettaakkin mutta laihoin tuloksin.
minut on jo kerran pahoinpidelty, ja oikeudessa myös todettiin, että olen puolustuskyvytön.
Tätä en kysy pelkästään itseni takia, vaan kaikkien heidän jotka syystä tai toisesta ovat puolustuskyvyttömiä väkivalta tilanteissa.
Vastauksia kaipaisin!
4
347
Vastaukset 4
- asiaa pohdiskellut
Jos rahaa löytyy, niin sopimus vartiointiliikkeen kanssa. Saat heiltä kannettavan turvarannekkeen, jossa on hätäkutsu. Nappia painamalla vartiointiliike lähettää luoksesi vartijan, jonka saapumiseen menee huomattavasti vähemmän aikaa kuin jos soittaisit poliisit paikalle.
Muuten riippuu vähän, millaisessa tilanteessa tahdot puolustautua? Jos pahoinpitelijä on esim. perheenjäsen niin sehän on vaikeampaa. Julkisella paikalla tai baarissa olisi ehkä sitten oltava joku kaveri mukana, joka pystyy puolustamaan.
Kaikki rahanarvoinen tavara kannattaa pitää mahdollisimman näkymättömissä, etteivät varkaat kiinnostu. Ikävä kyllä kaikenlaisen kättä pidemmän mukana pitäminen on laitonta. Voithan tietenkin olla aina sattumalta matkalla kotiin, kun olet ostanut uuden luudanvarren tai vastaavaa.
Kaikenlaisia turvasuihkeita ja äänihälyttimiä on olemassa myös. Ne voivat joskus olla tarpeeksi säikyttämään hyökkääjän pois. - puukko hihaan
se on riittävä
- ei hyvä
Jos tulee pakkoliikkeitä siinä voi vahingossa tikata liikaa.
- aaaaaaeeae
Usassa saisit kantaa revolveria. Suomessa on vähän hankalampi juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1212553Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401862Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101260- 761050
- 1081042
- 991001
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 102878
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34801