oohoh..

http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/ballmer tunnusti windows phone 7 ei ole menestynyt/a653578
777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Asia muuttuu kun Nokia tuo laadukkaan WP puhelinperheen markkinoille ampaisee WP käyttäjämäärät huimia prosenttilukuja ylös päin!

Kun muut valmistajat tunkevat Android halpispaskaa markkinat täyteen on laadukkaalle WP puhelimelle kysyntää... iPhone tarvitsee kilpailijan.

Äänestä
  • >...huimia prosenttilukuja ylös päin!

    Milloin tuo mahdollisesti tapahtuisi ja onko Nokiaa silloin olemassakaan?

    Tähän asti prosentit on vajonneet alaspäin. ;)

    Äänestä

  • ei muutu. Nokia on yksi valmistaja muiden wp-puhelin valmistajien joukossa . Pelkkä nimi "nokia" ei tuo mitään muutosta. Onhan muillakin laadukkaita vermeitä. Jos kuluttajat eivät halua windows-puhelimia, niin he eivät halua. Ei siinä nokian nimi paina mitään. Nokia vain hyppäsi stephen flopin johdolla väärään junaan. wp-puhelimet kun ovat juuri sellaisia kuin microsoft tarjoaa. Puhelin valmistaja ei saa kustomoida käyttöliittymää eikä mitään muutakaan. Nokian wp-laitteet ovat kuin banaani muiden banaanien joukossa.

    Äänestä

Oleellista tuossa uutisessa on että tällä hetkellä Microsoft työllistää 15 miljoonaa työntekijää ja Microsoftilla on yli 640 000 yhteistyöyritystä.

Äänestä
  • Nokian konkurssin jälkeen yrityksiä on 1 ja työntekijöitä n. 100 000 vähemmän.

    Äänestä

Mitä? Osaako Ballmer olla joskus jopa rehellinenkin? Windows-puhelin ei tosiaan menesty kun KUKAAN edes täällä Suomessa ei halua sellaista hankkia. Ihmiset ovat saaneet tarpeekseen maailman bugisimmasta ja saastuneimmasta käyttöjärjestelmästä eli Windowsista. Entäs kun Win8 floppaa aikanaan? Se on koko Microsoftin loppu.

Huomautan, että olin itse ennen Nokian asiakas, eli ostin Nokian kännyköitä aina luurin vaihtaessani. Loppu tuli asiakkuuteen Microsoft-yhteistyön myötä. Vaihdoin asiakkuuteni Samsungille, käyttis on puhelimessani Android. Ikinä enkä koskaan en enää osta Nokian puhelinta. (Toinen juttu on sitten se, että en hanki koskaan enää liittymää Soneralta kun sen firman liittymästä olen eroon päässyt jo).

Pysyvästi ostoboikotissa minulla siis

Microsoft
Sonera
Nokia
Telefinland

ja lisänä

Finnair
Directa
Linnanmäki
Lidl
Muumimaailma
A-lehdet


siviilijärjestöistä boikotoin pysyvästi nämä:

Pelastakaa lapset ry (jonka mielestä huumori parodia on rikos)
Teosto (sen ahneudella ei ole rajoja)
Kopiosto
Gramex
Kuvasto
Sanasto

Näistä jokainen järestö syyllistyy sananvapauden polkemiseen omista lähtökohdistaan. Kaikkein vakavin tapaus on pelastakaa lapset ry:n mauton tempaus julistaa pilkkaparodia rikokseksi oikein käräjäoikeuden voimalla. Enää ei saa pilkata Pelastakaa Lapset ry:tä koska se on rikos. Samalla periaatteella myös Monty Python ryhmän tekemä "Brianin elämä" on rikos koska jonkun mielestä se ei välttämättä ole vitsinä toimiva.

Harkitsen myös spr:n lisäämistä boikottilistalleni "ojenna kätesi"-kampanjan takia. En hyväksy kampanjan velvoittavaa mainoslausetta joka on harhaanjohtava. Verenluovutus ei ole velvollisuus.

En hyväksy minkäänlaisia velvollisuuksia enkä velvoitteita omalla kohdallani. En mitään. Tästä en suostu edes neuvottelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


penntti nolonen kirjoitti:

http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/ballmer tunnusti windows phone 7 ei ole menestynyt/a653578

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu