Se on nyt minun vuoroni sanoa painava sanani. Kun muutkin ovat saaneet sanoa vuorollaan.
Ensinnäkin miehen paikka on kotona. Jos näette vapaan sellaisen liikkuvan kadulla, niin ottakaa talteen tai viekää löytökotiin.
Miehellä ei ole migreeniä. Se on vain tekosyy laistaa velvollisuuksiaan ;).
Kun nainen puhuu, niin miehen on syytä olla hiljaa ja kuunnella. Siitä voi oppia paljonkin.
Päätteeksi vielä sen verran, että jos huuhkis tulee nokkimaan, niin sitten ei liian kovaa. Minullakin on kipupisteeni ja se oli, kun katsoin otsikoita naisten rintojen nipistelyistä ja sukupuolineutraaleita avioliitoista.
Sana on vapaa :).
Ensinnäkin miehen paikka on kotona. Jos näette vapaan sellaisen liikkuvan kadulla, niin ottakaa talteen tai viekää löytökotiin.
Miehellä ei ole migreeniä. Se on vain tekosyy laistaa velvollisuuksiaan ;).
Kun nainen puhuu, niin miehen on syytä olla hiljaa ja kuunnella. Siitä voi oppia paljonkin.
Päätteeksi vielä sen verran, että jos huuhkis tulee nokkimaan, niin sitten ei liian kovaa. Minullakin on kipupisteeni ja se oli, kun katsoin otsikoita naisten rintojen nipistelyistä ja sukupuolineutraaleita avioliitoista.
Sana on vapaa :).
Vastaukset 61
Vanhimmat
Hih, allekirjoitan ja tämän me varmaan sinetöimme valkkaripullon yli.
Lisäksi korjataan kaikki irtomiehet pois.Ja mulla on siihen hyvä haavi, nimeltä putkis, siitä tuubista ei kukaan enää takaisin käy?
Mites muuten, haluisitko jonkun eksoottisen miestulijaisen? Nyt kun kerran siihen on mahdollisuus, voisin keräillä harvinaisuuksia?
Ehdottomasti koltta :). Eikö koltat ole sinisilmäisiä ja suhteellisen kestäviä? Muuten pidän siitä suhuäänteestä tai miksi sitä sanotaan..
Saa nähdä tuleeko eriäviä mielipiteitä, mutta verbaalisesti lahjakkaana pystyn perustelemaan, kunhan ajattelen tarpeeksi mustavalkoisesti.
Totta, mustavalkoisuus näkyy olevan päivän sana.
Mutta jaksatko jauhaa samaa ain vaan uudelleen? Ja yrittää jankuttaa vastoin muiden mielipiteitä, niitä siis kunnioittamatta ;)))
Tiedustelee hän....
En.. Ei ole tarkoituskaan, kun pitää hetken hauskaa. Heittäytyä rooliin ja lopettaa, kun kyllästyttää. Saattaahan olla, että tule herkullisia kommentteja. Jokuhan saattaa laittaa juttua paremmaksi ja ottaa ilon irti.
Samalla käyn läpi kirpparitavaroita. Kun tuli luvattua siskolle lähteä mukaan :).
Aijaaha! Kumpi mä oon, miestennielijä vai musta aukko ;))) Ihme juttu jos ne palaudu ikinä, nimittäin täällä ne ei ole. Katoin just sängyn alle, nada! Kallistun ite enempi tuohon mustaan aukkoon :))
Kippis!
Kippis ja kulaus! Pahus, ehditkö hävittämään ne jo? Vastahan aloitettiin. Pitää puhua Anjaniinan kanssa, mitä me tehdään sun käytöksen suhteen *huokaus*. On ne sen verran arvokkaita värkkejä, ettei niitä parane ihan hukkaankaan heittää.
Jaha, sellaiset älynväläykset on hyvin harvinaisia enää tässä suoli24n maailmassa.
Verbaalisesti lahjakkaat on kadonneet muille foorumeille.
Täällä saa toisenlaista naurua vaan.joku nakkaa provon ja sit näkee kun siihen ihmiset iskee kiinni just niinku provooja on ajatellut.Se toimii aina, mut se on huonoa huumoria.Huonotasoista, mut sitä mihin provot kykenee.
Anteeks vaan, mutten pidä niitä hirveen älykkäinä, kun ne ei parempaan pysty.
Ja nyt sitten jäädään odotteleen, näen pilviä taivaanrannassa ja tuuli nousee ;))))
Ehkä meidän ei tartte, nimittäin jos se kallis tuu vielä hiukan enemmän tuohon mustaan aukkoon.
*seuraa jännityksell kallistuksen astemittaria*
Missä mahtaa olla sen mustan aukon toinen pää?
Onkohan siellä jo kovakin tungos?
Kyselee eräs mieskouluttaja
eli kahden murkkuikäisen pojan äippä =D
Mie en tiijä, mutta tehokkaasti ne miehet katoaa ;)
TAi sitten Putkiksella on iiiiiso jemma jossain?
Jeee!!! Ehkä saat vihdoinkin sadetta ja vilvoitusta :).
Kyllähän tässä innostus kasvaa. Onko mittarit kunnossa? Jos saadaan vaikka artikkeli johonkin kansainväliseen lehteen tuloksista.. Näetkö nyt sinne vaappuu joku 130 -kiloinen. Katsotaan, miten käy... Veikkaan, että taitaa olla liian iso haukkaus myös Putkikselle..
Tuollainen varasto taitaa olla kyllä laiton. Siihen kyllä tarvitaan, vaikka minkälaista lupaa..
Khöh...se oli noin...kuvainnollisesti...
Heh, siinä sitä Putkikselle miestäkerrakseen...ootas, tuolla on joku 206 kilonenkin?
Mennääs vähän tuuppaamaan... ;)))
Ja pahus ajattelin sen olevan jotakin todellista :). Vai onko siellä jo viileämpää.. No, miehillä ja miehillä on eroa. Pidän kyllä älyllä varustetuista, mutta en muista ;).
Njäh...kyllä täälä nyt jo tarkenee...
Mut kunhan pöllyyttelin hiukan puskia...
Riittääks parkki-lupa? Voin sakottaa ylimääräiset katsojat samalla ;)))
Ihan kiva sohvatyyny, sellainen nallekarhumainen :)))
Käykö kohta niin että mun musta aukko kallistuu niin että imaisee mutkin.
Ajattelin kyllä roskaamiskieltoa Putkikselle ja tietysti tuo sakottamista ylimääräisille. Tästä tulee hyvä bisnes!
Pahus ei mun voimat riitä ja ei sinunkaan. Mä käyn hakemassa trukin.
Pidän kyllä jaloista kiinni. Sä et kyllä mene mihinkään mustaan aukkoon! Onkohan tää liian vaativa tehtävä sulle? Pitäisikö saada lomaa tai päästä varhaiseläkkeelle?
Mnjaa...niin...terveystarkastajalla lie asiaa Putkikselle.
Ainakin? Pesumahdollisuus pitäs olla ja sit se säilytyslämpotila?
Oottehan te kuulleet et munat ne on jotka nopeesti menee huonoks?
No hätä, mulla on vinssi.
Mut voitashan me katsoo ees hetken kun se leijjailee siellä ;))
Voitashan?
Kyllä sellaista olen kuullut, mutta pitäneekö paikkansa? Luulen, että tämä musta aukko käy kyllä Putkiksen voimille. Pitäisikö se jotenkin tukkia, vaikka hyvä tapa se on pitää paikat puhtaina.
Ja ottaa kuvia ;)? Voisitko kääntää sitä vinssin avulla, jotta saadaan edustavampi kuva. HYVÄ! Tämä me myydään iltapäivälehteen tai johonkin muuhun vastaavaan. Eikös se näytä entiseltä urheilijalta tai politiikolta?
Joo, Väyryseltä ;)))
No jeah! Ja Tekniikan Maailmat ym pois yöpöydästä, samperi. Niitä voi säästää vaik ulos keinuun, hyttysiä ja paarmoja sen verran, ettei siellä viittii.. olla siis.
Mutta miettikääs naiset tarkasti ennen kuin niitä alatte paapomaan kotosalla. Ne vaikuttaa ensin hyvin säyseiltä, mutta kunhan ne pääsee tekemään pesää sänkyyn, saattaakin olla että ite joudutte soffalle! Niin että hankkikaa valmiiksi hyvä sohvatyyny myös! Sellainen mielellään, joka on kätevä kaukosäätimien kanssa.
Hmm.. ei ole ollut moista ongelmaa. Etkö ole oppinut, ettei niitä päästetä noin vain sänkyyn. Ensin opetetaan perustaidot, kuten istu, maahan, kieri, läähätä jne..
Läähättämisen kanssa on kyllä syytä olla varovainen; voi tulla väärinymmärryksiä, jos mies läähättää esim. puhelimessa.
Anova katse ja pään nyökkäys sopivassa kohden ovat myös hyviä avuja. EIkä yhtään haittaa, jos peruskoulutus sisältää niska-hartiahieronnan perusteet?
Ja jos mies viihtyy hyvin ulkona tai on jostain muusta syystä ulkoruokinnassa, on aina hyötyä, jos osaa pitää oman koppinsa siistinä. Vielä parempi, jos osaa rakentaa sen itse.
Sinulta tulee loistavia ideoita :D. No, ehkä tuon läähätyksen kanssa pitää olla varovainen. Haluaisin kyllä vähän vaativampaa koulutusta kehiin, sillä tuolla peruskoulutuksessa saadaan vain yksilöitä, joita muutenkin tapaa kapakoissa. Olisikohan syytä ottaa jonkinlainen ratakoulutus, jonka yhteydessä syntyy läheinen suhde kyseiseen yksilöön? Kun koiramaailmassakin on tuo agility..
Eikä helkkarissa oo - minen ala kyllä katteleen joka armas päivä kun joku äijänkutale sotkee mun vastalakaistua lattiaani, helvata !!
Patsi sitten jos se lakaisee omat jälkensä... eiku, ei, sittenkään en !!
Hiljaa kyllä voisivat olla - usein toki ovatkin kun mä alan puhumaan =)
Sen tähden siinä oli se löytökoti. Voit aina sinne viedä. Etsivät kyllä hyvän kodin :). Monilla naisilla on se vika, ettei huolehdi tuosta peruskasvatuksesta. Kohtelevat kuin ihmistä ja kyllähän sen tietää, mitä siitä seuraa.
Mjaa... toisin teki tämäkin yksi parturi --->
http://www.findance.com/uutiset/15939/naisparturi-kolkkasi-ryostajan-ja-kaytti-hyvakseen-ravintona-vain-viagraa
Perusasiat kunnossa, sanoisin =)
Hmmm.. Olen miessuojeluaktivisti ja en suosi väkivaltaa kasvatuksessa. Noissa löytökodeissa tarkistavat kyllä taustat, etteivät joudu mihin tahansa.
Sivuhuomautus. Kannattaako sitä löytökodista... Eläimet ainakin luovutetaan löytökodeista eläinlääkärin tarkastuksen jälkeen ja kuohittuina...
Pahus.. Laitoit paremmaksi tai pahemmaksi :D. Miten me tuo ongelma nyt ratkaistaan?
Onko tuo ongelma? Ei ainakaan ole pelkoa lisääntymisestä, ei juoksuista kylillä ja avioliitto on taatusti sukupuolineutraali sanan varsinaisessa merkityksessä.
Tiesitkö, että aivosi toimivat tänään veitsenterävästi :)? Eli ongelma on ratkaistu.
Ei vaan sopiva väsymys saa ihmeitä aikaan ajatusmaailmassani. Nukkumaan menoaika. Niinhän se yleensä on että kun yhden ongelman saa ratkaistua, saa tilalle toisen. Pitää vain valita, millaisen ongelman haluaa.
Taas tuli todiste siitä, että vaimo esim Venäjältä tai thaimaasta. Pärjää kiltti, hellä huomaavainenkin mies. Suomalainen emäntä on liian kovis
Ehdottomasti suosittelen ottamaan vaimon Venäjältä tai Thaimaasta :). Älä kuitenkaan yleistä. Vaikka tiedän taatusti olevani eri aaltopituudella ja sinulle täysin sopimaton yksilö, niin on heitä toisenlaisiakin suomalaisia naisia.
Varmista toki ensin ettei kyseessä ole venäläinen naisparturi =)
*viittaan edelliseen lausuntooni*
Naisasialiiton johtokuntako täällä kokoontuu ?
Muuten, perinteisen patriarkaalisen kasvatuksen
saavutuksena puhut edelleenkin 'vaimon ottamisesta'
Minä perkele olen enempi feministi kuin sinä!
Hei! Pyrin vain kirjoittamaan samalla tasolla kuin vastaaja. No, eikö tuo suhde esim. thaimaalaisen kanssa ole yleensä epäsuhtainen? Silloin kai voidaan puhua ottamisesta..
Saisiko tuosta Naisasialiiton johtokunnassa työskentelystä kunnon palkkiot? Silloin tämä porukka voisi olla kiinnostunut. Hyväntekeväisyystyöhön emme lähde.
Hienoa verditti! Jos olet feministi, niin muut miehet varokoon mielipiteitäsi :D.
No nyt en kyl allekirjoita.
Thaimaalaisen naisen voi ostaa rahalla köyhältä seudulta, mut yllätys siinä tulee.
Thai naiset on vahvatahtoisia ja kotiinpäin vetäviä, vaikkain herttaisia ja myöntyväisiä ja laittavat miehensä aina edelleen. Tai antavat ainakin niin luulla.
Naiset ovat hyvin perhekeskeisiä ja siihen kuuluu että farangi rahoittaa koko perheen sielä jossain kaukana, köyhässä maakunnassa.
Se ei ole paha asia lainkaan.Sillä farangihan kuuluu itsekin perheeseen ja tapana on että farangi rakentaa komean talon naisen synnyinseudulle.Siellä sitten koko suku kokoontuu.
Se on vierasmaalaiselle outo elämäntapa, mutta mielestäni melko hieno.
Niin se oli Suomessakin aikoinaan tapana, että suku ja perhe puhalsi yhteen hiileen.
Yksilöllinen vauraus on rikkonut tämänkin perinteen.
Että älkää ukkorukat luulko, että ostatte itsellenne halvan orjan joka tyydyttää kiltisti joka tarpeen.
Ne tytöt on todella vahvapäisiä ja kietovat äijän ympäri sormen.
Salut to sisters!
Olen monissa asioissa samoilla linjoilla. Rakkautta ei voi ostaa, mutta ehkä kumppanin. Pitää kuitenkin ymmärtää kulttuuria ja ei itkeä sitä, mitä kulttuuri tuo mukanaan. En tunne henk.kohtaisesti thaimaalaisia naisia, mutta esim. venäläisiä naisia kylläkin ja heidän suullaan kuultuna ei se naimisissa olo suomalaisen miehen ole niin herkkua. En usko, että myöskään suomalaisille miehille.
Juh,mä tiedän jotain thaikuista.
Ne on herttane kansa, mut ei niin alistuva kuin suomalainen luulee :)
Vähän sama kuin menisin kesämekossa tuonne satamaan. Käyttäytyisin vallan mallikelpoisesti, mutta totuus paljastuisi myöhemmin :D. No, nyt on siivottu suomalaiset terassitkin tämän kommentin jälkeen ;).
Tuolla alempana joku raivosta tutiseva seinäruusu todisti, että kunnon pano se naisen tiellä pitää. Kyllä eläinkunnastakin löytyy esimerkkejä siitä että mies hoitaa jälkeläisiä ja nainen etsii uutta raon täytettä. Ja etsimistä taitaa riittää, sillä miehet näyttää enenevässä määrin alkavan elää keskenään, ja siitä on tullut jopa suositeltavaa.
Ja kun koville ottaa niin koiraskin poikii. Minkähänlaisia jälkeläisiä siitä touhusta alkaa syntymään? Jospa lääketehtaat saa värkättyä hommaan oikeat aineet avuksi, että sentään ihmistä muistuttaisivat.
En koe olevani seinäruusu. En ole edes raivoissani. Tuskin oli sekään yksilö, jonka kanssa kirjoittelit.
Korostat vähän liiaksi seksin merkitystä. En koskisi yksinkertaiseen mieheen, jolla ei olisi ajatuksellisesti annettavaa. Kyllä pysyn tiellä ihan muutenkin :).
Biologiaan ei kannata kajota. Siinä on tapana syntyä epäkelpoja yksilöitä. Geneettisistä virheistä syntyvä yksilö kärsii sitten lopun ikänsä. Heitit väitteen, joka on utopistinen. Jos mies lisääntyisi, niin puhuttaisiin jonkinkaltaisesta keinohedelmöityksestä. Tarvittaisiin munasolu ja sen perimä tuhottaisiin ja ehkä kummaltakin isältä otettaisiin perimä tuohon munasoluun. Tuloksena olisi pelkästään poikalapsia.
Jos olisit lukenut aloituksen kunnolla, olisit huomannut sen, että ärsyyntyessäni noista typeristä mielipiteistä palstalla, annoin palaa kunnolla. Kaikki kolme väittämää ovat sellaisia, joita nuo yksinkertaisimmat, epävarmimmat miehet ovat viljelleet naisten kohdalla.
No joh. Kylläpäs annoitkin niin että tuntuu. Parempi ettei typerykset kirjoittele kanssasi, saavat muuten tuta järjen valosi ja kostosi kovuuden. Ja kuolevat nauruun.
Saahan sitä jokainen kuollamihin haluaa, pääasia että kuolee?
Mielellään niin ettei geeniperimä laajene kovin kauas?
Kosto on voimakas sana, enemmänkin sanallista heittelyä. Välttelen normaalisti yksinkertaisia miehiä. Kyllä heille löytyy Suomesta samantasoisia naisia. Mukavaa, että sait kunnon naurut.
Hmm.. Ensisijaisesti pitäisi ajatella lapsenetua. Kuka haluaa tietoisesti sairaan lapsen? Kuka haluaa nähdä lapsensa kärsivän? Sitä ajoin takaa..
Suomalaisen miehen kannattaa yrittää saada virolainen vaimo. Empiirisen kokoemuksen mukaan heillä on edelleen oikea elämän asenne.
Höh. Eilen olin Lappeenrannassa, edellispäivänä Riihimäellä, huomenna kai Hangossa, mutta tänään olen toistaiseksi kotona, asia pitää korjata pikimmiten...
Mietin, että tämä ärsyyntyminen johtuu siitä, että olen ollut viimeksi purjehtimassa touko-kesäkuun vaihteessa. Palstarauhan säilyttämiseksi minun pitäisi saada se oma vene tai päästä mahdollisimman nopeasti vesille :).
En edes osaisi kaikkien miesten kanssa riidellä tällä palstalla. Olet yksi niistä. Kun oppii tuntemaan, niin oppii myös arvostamaan.
Meri kyllä rauhoittaa, samoin tuo pohjoinen tunturimaisema missä viimeksi hiljaisuutta paloittelivat pelkät lintujen äänet.
Kiitokset kaikille vastanneille.
Naispuoliset vastaajajille oli ilo lukea vastauksianne. Olen jo aikaisemmissa keskusteluissa huomannut, että osaatte lähteä mukaan lennokkaisiin ketjuihin.
Myös Verditille ja yöhuuhkajalle kiitokset lyhyistä asiallisista vastauksista. Kyllä minua saa piikitellä tarvittaessa ja myönnän välillä kömmähtäväni :D.
Muille toivon hyvää jatkoa valitsemallaan tiellään. Etenkin vaimon ulkomailta haluavat, tehkää asialle jotakin. Kun vastaatte 50 -palstalla, niin ei aikaa ei ole hukattavaksi.
Lopuksi haluaisin sanoa, ettei miehen paikka ole kotona, jos hän ei itse halua sitä. Kodittomuutta ei kuitenkaan kannata. Yhtä paljon on sellaisia naisia kuin miehiäkin, jotka eivät osaa olla yksin. Toivon, että he löytävät kaltaisensa kumppanin. Jokaisen on joskus syytä olla hiljaa. Ei ainoastaan miesten.
KIITOKSET!
50 mötkömafia rulez! kyllä te tytöt niin!