Potilaiden yksityisyys on vaarassa koska toimistosihteereiksi papereita käsittelemään ja puhtaaksi kirjoittamaan kelpuutetaan millaisia tyyppejä hyvänsä.
Palkataan halvalla pikäaikaistyötömiä pätkätöihin eikä mitenkään tutkita onko kyseinen henkilö luotettava.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yle Haartmanin sairaalan potilastietoja urkittiin luvatta/1135267746631
Potilassalaisuuksia urkittu
30
122
Vastaukset
- lyhyet jäljet
Tuo sama asia on tullut usein mieleeni kun olen palstaa lukenut;((.
Kun ne salaisuudet on niin mukava lipsauttaa jossain välissä.
Onneksi tuo tapaus tuli ilmi ja nyt sitten Helsingissä. Mikä on seuraava kaupunki?- kuka käskee kertoa
Kuka käskee luottamaan joihinkin hyvänpäivätuttuihin ja laverella kaikki salaisuutensa tuiki tuntemattomille "koiraihmiselle".
Mä en ole ikinä kertonut mitään maatamullistavaa ja ei siksi tarvii pelätä tuollaisia sihteerikköjäkään jotka sitten urkkii potilastietoja tai mitään muutakaan tietoo..............ja levittelee niitä täällä pulinoissa.
Kuka käskee olla lörppä????? - löytyy kyllä
kuka käskee kertoa kirjoitti:
Kuka käskee luottamaan joihinkin hyvänpäivätuttuihin ja laverella kaikki salaisuutensa tuiki tuntemattomille "koiraihmiselle".
Mä en ole ikinä kertonut mitään maatamullistavaa ja ei siksi tarvii pelätä tuollaisia sihteerikköjäkään jotka sitten urkkii potilastietoja tai mitään muutakaan tietoo..............ja levittelee niitä täällä pulinoissa.
Kuka käskee olla lörppä?????Minne unohdit sen joka ei jätä kiveäkään kääntämättä että henkilötietosi selvitetään ?
- ei muuten löydy
löytyy kyllä kirjoitti:
Minne unohdit sen joka ei jätä kiveäkään kääntämättä että henkilötietosi selvitetään ?
kerros, että millä löytää, kun mitään oleellista ei tiedä???????
ei sitä houdinikaan löydä kun ei tiedä.
niin yksinkertaista se on. - valheita valheita
ei muuten löydy kirjoitti:
kerros, että millä löytää, kun mitään oleellista ei tiedä???????
ei sitä houdinikaan löydä kun ei tiedä.
niin yksinkertaista se on.PÖH, jos ei löydä, niin keksii ja levittelee totuutena eteenpäin ;;;;;((((((.
Tässäkin ketjussa useita näytteitä. - herttakymppi
Turku tietenkin ja sitähän sä jo ootikkin kun tuli puhe sihteereistä ja niiden ammattitaidottomuuksista.
- ei voi olla totta
herttakymppi kirjoitti:
Turku tietenkin ja sitähän sä jo ootikkin kun tuli puhe sihteereistä ja niiden ammattitaidottomuuksista.
? Onko Turussa joku ammattitaidoton sihteeri ? Missä ?
- ei muuten löydy
valheita valheita kirjoitti:
PÖH, jos ei löydä, niin keksii ja levittelee totuutena eteenpäin ;;;;;((((((.
Tässäkin ketjussa useita näytteitä.Toi nyt on taas ihan tekemällä tehtyä ja keksittyä.
Noinko siis kerrot juttuja totena???
Okei, nyt ymmärrän ihan täysin.
- Yx koiraharrastaja.
Nostan ihan tietystä syystä.... Moni varmaan tietääkin.... Mut mua se skitsofreenikko ei voi löytää... Ihan laitan kokeeksi, jos tuliski miun työpaikalle ;;))))))))))))))))))))))))
Nääs olis aika..... No.......- PYSYKÖÖN POIS
No mä en ainakaan tahdo sitä mummoo nähdä työpaikallani enkä edes työpaikkani läheisyydessä. PTHYIIIII !
- On se niin utelias
PYSYKÖÖN POIS kirjoitti:
No mä en ainakaan tahdo sitä mummoo nähdä työpaikallani enkä edes työpaikkani läheisyydessä. PTHYIIIII !
Se ehkä penkoo kaikkien tuttujensa tietoja nyt kun se on duunissa hospitalin toimistosihteerinä kirjoittaas saneluita.
- epä_tietoinen
Huomenta;)
Aika järkyttävää. Mitä sillä on väliä jos joku tuntematon tutkii asioitasi, mutta sellainen lärpäke, joka sitten kuvittelee tietävänsä sinut ja levittelee tietojasi ympäri nettiä.
Tietääkö kukaan, onko sellaista yhtä paikkaa, josta sa tietoonsa ketkä ovat potilastietojasi tutkineet. Ainahan jää jälki.
Tiedän että toisella alalla on sellainen paikka josta saa kerran vuodessa kysyä, ketkä ovat tietojasi pyytäneet, mutta mikä se paikka on th.asioiden kanssa ? - Virtuaalikoneistaja
Nuo ovat todella ikäviä juttuja, ilmeisesti kunnat ja sairaanhoitopiirit joutuvat palkkaamaan epäpäteviä ja moraaliltaan arveluttavia ihmisiä.
Tuo on esimerkkinä siitä mitä tapahtuu kun oikeuksia tai valtaa saavat sellaiset henkilöt joiden ei pitäisi missään tapauksessa niitä saada. - Haukullinen
Kaikkiin paikkoihin sitä kyyliä työllistetäänkin, tää on iso ongelma nyt kun kunnilla on velvollisuus työllistää pitkäaikaistyöttömiä. Siinä ei paljon tutkita onko henkilö luotettava.
- Virtuaalikoneistaja
Onneksi tuossakaan kyyläämis tapauksessa ei ilmeisesti käytetty rikollisiin puuhiin niitä tietoja, mutta sekin vaara on olemassa kun näitä kyyliä osuu sellaisiin toimiin missä pääsevät ihmisten tietoja onkimaan noin helposti, ei tarvitse joka kiveä kääntää saadakseen tiedot.
- Haukullinen
Virtuaalikoneistaja kirjoitti:
Onneksi tuossakaan kyyläämis tapauksessa ei ilmeisesti käytetty rikollisiin puuhiin niitä tietoja, mutta sekin vaara on olemassa kun näitä kyyliä osuu sellaisiin toimiin missä pääsevät ihmisten tietoja onkimaan noin helposti, ei tarvitse joka kiveä kääntää saadakseen tiedot.
Aika omituista että sairaanhoitopiiri panttasi tietoa kyyläämisestä vuoden ajan.
Kaikenlaisia kyseenalaisella moraalilla varustettuja uteliaita joilla ei ole hyväksyttävä käsitys oikeasta ja väärästä sitä sijoitetaankin toimiin joissa on pääsy ihmisten tietoihin. Terveydenhuollossa olisi tärkeää että esimerkiksi potilaiden sairaskertomuksia pääsevät käsittelemään vain täysin moitteettoman taustan omistavat henkilöt. Tällä hetkellä todellisuus on sitä että monenlaiset epärehellisetkin juorukellot sijoitetaan esimerkiksi kirjoittamaan puhtaaksi lääkäreiden saneluita.
- Mie mietin vain
Mitähän sairaanhoitopiirin johtajat sanois jos he tietäis että yks toimistosihteerskä roikkuu netissä kirjoittelees kavereittensa kanssa työaikana.
- umalehtinen
Laita ihmeessä kysely niin saatat saada vastauksenkin:)))
Kyllä sinun täytyy tuntea paljon sairaanhoitopiirien toimistosihteereitä ja vielä tietää että joku heistä roikkuu netissä kirjoittelemassa kavereidensa kanssa työaikana. - 15+19
umalehtinen kirjoitti:
Laita ihmeessä kysely niin saatat saada vastauksenkin:)))
Kyllä sinun täytyy tuntea paljon sairaanhoitopiirien toimistosihteereitä ja vielä tietää että joku heistä roikkuu netissä kirjoittelemassa kavereidensa kanssa työaikana.Eiks sun pitäny olla koko viikko yheksän tuntisii päivii duunissa?
- umalehtinen
15+19 kirjoitti:
Eiks sun pitäny olla koko viikko yheksän tuntisii päivii duunissa?
Ei viikko vielä ole mennyt:)
- ????????????????????
umalehtinen kirjoitti:
Ei viikko vielä ole mennyt:)
kirjotaksä ny sit taas työaikan pulinoihi, on sinul ''vaativat'' hommat, ko ei vaadi mittään keskittymistä, netis vaa puliset kaiken iltaa, taijat olla todella riippuvainen netist, ko pitää työaikanki roikkuu netis viihteel niinku itte asian ilmaiset.
Meijän toimistol ei kyl kukkaa surfaa netis es tauoilla, sillo vietetää sosiaalist aikaa työkavereiden kans ihan livesti. - 0+09+09033
Höh! kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
mut jos siäl kuntoutuslaitoksen jasmiinipuskan takan piilos.
- viiraakos
pulttipöljä kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
taas umalehtinen arvuuttelet.... sunnuntainakin näit idolisi palstailememassa, hae hoitoon umalehtinen pakkomielteesi oo normaalia...
- :¤)))))))))))))))
umalehtinen kirjoitti:
Ei viikko vielä ole mennyt:)
- lähesmeilekinnaapuri
narsistinuhri kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
JUST NOIN, totta joka sana .
Ja sopii ERITTÄIN hyvin erääseen vuosia tällä palstalla mm. uhkailleeseen ja kirjoitelleeseen naishenkilöön.
Erittäin hyvä kirjoitus . Kiitos siitä.
Linkki olis ollu aika hyvä, voisin tutkia enemmän hänen muita yhteen sopivaisuuksia narsismiin ;)) - Tuo selvensi asioita
narsistinuhri kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Ilimankos hää ain juoksee siäl omal maksullisel tuomaril, syyttelemäs muit, ja vaatimas heil sanktiota, ja ain soittelee kuumal linjal yllä pitoo.
---- Narsisti nostaa joka paikassa ihmisten keskuudesta suosikkeja ja syntipukkeja sen mukaan, saako narsisti heiltä ihailua vai tarvitseeko hän jonkun syyllisen kantamaan vastuuta narsistin teoista.---- - ei pala tulessakaan
ohikulkijan kommentt kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Totuutesi toimistosihteerin hommista ja virasta on niin totta kun olla vaan voi oikeasta työelämästä. Mutta, niinkuin KAIKKI muutkin totuudet, viestisi on klikattu asiattomana, koska narsisti tuntee olonsa uhatuksia valheidensa takia.
Valheensa paljastuvat JÄLLEEN :::::::::::::))))))))))) - työttömien työtön
Tuo selvensi asioita kirjoitti:
Ilimankos hää ain juoksee siäl omal maksullisel tuomaril, syyttelemäs muit, ja vaatimas heil sanktiota, ja ain soittelee kuumal linjal yllä pitoo.
---- Narsisti nostaa joka paikassa ihmisten keskuudesta suosikkeja ja syntipukkeja sen mukaan, saako narsisti heiltä ihailua vai tarvitseeko hän jonkun syyllisen kantamaan vastuuta narsistin teoista.----Ne työttömät saa ilmasen tuomarin, ku se tuomari olis muuten työtön ;)))))))))). LOL LOL.
- tumasta tumaan
työttömien työtön kirjoitti:
Ne työttömät saa ilmasen tuomarin, ku se tuomari olis muuten työtön ;)))))))))). LOL LOL.
Teräwä hawainto ;;;)))). Tosiaan nehä olis AIDOSTI työttömii;)). Mut, ku ne näyttää, et töitä on tehty, ni yhteiskunta, SIIS ME VERONMAKSAJAT maksetaan siis työttömille tuomareille palkkaa työttömien riitelelmisestä hovi-oikeudessa asti.
Jotain on jossainpielessä ja PALJON ;((
Tai itseasiassa,.eihän ne mitään toteen näytä, ne pitää vaan käräyttää pimeen työn tekemisestä.
- nostaja
Painava aihe kannattaa nostaa esiin ;))
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897