iPad herää eloon XP:llä!

Kiinalainen kaveri on laittanut iPadiin XP:n, nyt on siinnyt paskalaudan ostajissa toivo että kallis lauta taipuisi vihdoin kunnolla nettikäyttöön ja flashit ja muut toimisivat... Applen käyttis kun ei niitä kykene pyörittämään ja muutenkin laitteen elinkaari pitenisi:
http://www.geek.com/articles/gadgets/chinese-hacker-builds-his-own-ipad-3-running-windows-xp-20110711/

Linuxjakelut eivät moiseen taivu!
480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Huvittavaa seurata, kuinka olematonta kirjoitetun englannin ymmärryksesi onkaan, etenkin vielä ryyditettynä totaalisella tietämättömyydelläsi iPadista, edes sen ulkonäöstä!

Äänestä
  • tuo ei ole iPad vaan iLaatikko. Mun 7" android tabletti on enemmän iPadin näköinen.

    Äänestä

Kerrohan onko Linux-yhteisö edes tehnyt työtä saadakseen Linuxin erikseen toimimaan jossain vitun iPadissa? Miksi meidän pitäisi saada linux taipumaan siihen? Mistä tiedät, että esimerkiksi Ubuntu ei taipuisi tarvittaessa tuohon?

Meillä on Linux-porukoissa tärkeämpääkin tekemistä kuin hakkeroida iPadia huvin vuoksi. Harrastuneisuuden lisäksi meillä Linux-yhteisön ihmisillä kun on ihan oikeasti muutakin elämää. Windows-nörteillä on vissiin aikaa leikkiä iPadin kanssa kun ei ole perhe-elämää eikä sosiaalisia suhteita mihinkään suuntaan, eli sitä elämää. Monella on lisäksi ihan oikea päivätyökin.

Uskokaa tai älkää, mutta linux-yhteisössä tehdään hartiavoimin töitä käyttöjärjestelmän eteen, siinä ei sitten ole juuri kiinnostusta hakkeroida jotain iPadia sen lisäksi että teemme oman käyttiksemme eteen töitäkin. Ketä kiinnostaa leikkiä muutenkin tarpeettoman iPadin kanssa?

Mac on ihan kiva läppärinä mutta iPad on aidosti tarpeeton romu. Iphone4 taas on parhaan pään älypuhelin Applelta. Mutta iPad.. mihin sitä kukaan tarvitsee? Kuka viitsii/jaksaa hakkeroida sitä? Joku itseään prona pitävä Windows-hakkeri jaksaa juu.

Äänestä
  • " Harrastuneisuuden lisäksi meillä Linux-yhteisön ihmisillä kun on ihan oikeasti muutakin elämää."

    on toki.. sinulla ei kyllä tunnu olevan muuta kuin riehua täällä ja vieläpä selostaa jotain josta et tiedä tai tajua yhtään mitään :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wind-Tiedottaja. kirjoitti:

Kiinalainen kaveri on laittanut iPadiin XP:n, nyt on siinnyt paskalaudan ostajissa toivo että kallis lauta taipuisi vihdoin kunnolla nettikäyttöön ja flashit ja muut toimisivat... Applen käyttis kun ei niitä kykene pyörittämään ja muutenkin laitteen elinkaari pitenisi:
http://www.geek.com/articles/gadgets/chinese-hacker-builds-his-own-ipad-3-running-windows-xp-20110711/

Linuxjakelut eivät moiseen taivu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu