Rantaloma nuorelle parille?

fargo

Hei!
Olemme suunnitelleet avopuolison kanssa lähtevämme ensi kesänä johonkin rantalomalle. Emme vain tiedä minne lähtisimme!
Haluaisimme siis etelän lämpöön, valkoiselle hiekkarannalle. Kohteessa saisi myös olla hyvät ostosmahdollisuudet, sekä yöelämää. Matka ei myöskään saisi olla kovin kallis.
Harkinnassa tähän mennessä ovat olleet Kanariansaaret ja Kreikka. Kertokaahan mielipiteitänne näistä paikoista, sekä ehdottakaa toki mielestänne parempia paikkoja :).

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H87

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9987519
      Tuossa on "pieni" matkakertomus kanariansaarilta. Mitä me avoni kanssa seikkailimme. Viikko Kanarian Maspalomasissa ja hintaa 505€ koneessa ruoka ja kenttä kuljetukset.

    • toinen nimimerkki

      Jos haluat rantaloman mahdollisimman halvalla, niin silloin varmaan kannata seurata äkkilähtöjä lähempänä ensi kesää. Mm. sivuilta www.napsu.fi ja www.rantapallo.fi löytyy äkkilähtöjä, mutta toki löytyy paljon muitakin sivuja. Kreikan ja Kanariansaarten lisäksi rantalomaa kannattaa varmaan harkita Bulgariassa Sunny Beachilla tai Varnan kultahietikolla. Myös Turkin eri kohteisiin löytyy paljon halpoja äkkilähtöjä. Kroatia on varmasti myös upea kohde, mutta en osaa sanoa yhtään sen hintatasosta. Onnea miellyttävän lomakohteen etsimiseen!

    • liinu83

      Itse kävin viikon reissun Kanariansaarilla Puerto Ricossa noin kymmenen vuotta sitten. Olin siellä tammi-helmikuun vaihteessa, joten päivälämpötilat olivat jotain 20-25 astetta. Meressäkin kävin uimassa, vaikka se oli siihen vuodenaikaan hyisen kylmää. Kanariansaarilla voi rannalla löhöämisen lisäksi osallistua esim. ohjattuihin retkiin vuorille, jos haluaa nähdä kaunista luontoa. Myös kiertoajelut saarella olivat suosittuja. Playa del Inglesissä oli muistaakseni iso ostoskeskus, jossa riitti myös kiertelemistä. Jos on kiinnostunut hevosista ja westerneistä, niin Playa del Inglesin läheltä löytyy sellainen paikka kuin Sioux City, jossa Clint Eastwood on kuvannut monia lännenelokuviaan. Sekin on kyllä käymisen arvoinen paikka. Myös Tuhannen palmun laakso olisi itselläni kiinnostanut, mutta siellä jäi jostain syystä käymättä.

    • ap

      Kiitoksia paljon ehdotuksista! Ollaan tässä myös alettu erittäin vahvasti harkitsemaan Kyprosta. Vaikuttaisi mukavalta paikalta!
      Ja tosiaan, äkkilähtöjä varmaan juu kannattaa seurailla. Onneksi niitä näyttää olevan Kyproksellekkin aika paljon nytkin, niin miksei sitten ensi kesänäkin :).

      • vaikea...ko?

        on se ihme jttu kun ei osaa edes itse valita minne matkustaa....ja ensi kesänä...voi kun on pitkät suunnitelmat....meistä monet ehtii käydä lomalle ennen ensi kesää 3-4 kertaa. Noin pitkät suunnitelmat ovat vaarassa kaatua moneen kertaa...kokemusta on.


    • fargo

      no mulla ainaskaan ei oo varaa lähteä lomalle kovin usein vuodessa.. Ja saa kai sitä ehdotuksia kysyä, jos vaikka tulisi joku paikka vastaan jota ei osannut edes harkita! Ja näin ekaa kertaa ulkomaille matkaavana alkaa jo nyt kuumeinen kohteen etsintä, jotta on sitten joku tietty asia mitä varten säästää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2062
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      111
      1446
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1195
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1074
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1025
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      193
      1024
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      760
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      642
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      624
    Aihe