Vastatkaa, PLEASE!!!

Miesepileptikko...

Tämä kysymys on askarrutanut mieltäni jo 90-luvun lopusta asti:

Olin naisneurologin vastaanotolla nuorena miehenä. Ihan normaali kontrollikäynti. Olin jo tekemässä lähtöä, kun hän pyysi minua riisuutumaan ja istumaan hoitopöydälle. Olin vähän ihmeissäni, koska mua oli viimeksi tutkittu niin joskus pikkulapsena. Sitä paitsi neurologi keräsi paperitkin jo pois.

Riisuuduin (jätin kalsarit jalkaan) ja meni istumaan sinne hoitopöydälle istumaan. Naisneurologi tunki lämpimän lantionsa jalkojeni väliin. Ihmettelin näin "läheistä" hoitotapaa. Samalla hän tunnusteli selkääni melkeih halausotteella. Hänen häpyluu painoi nivusiini. Tätä hivelyä kesti pienen ikuisuuden.

Sitten hän pyysi minua selälleni ja taivutteli jalkojani ylöspäin. Hän totesi jalastani vain, että "tää on vähän jäykkä" ja pyysi pukeutumaan ja lähtemään.

Mikä ihmeen temppu toi oli?

Sairastan epilepsiaa, jos se tieto auttaa jotakin. Harrastin tuolloin myös pyöräilyä ja olin kyllä hyvässä kunnossa ja venyttelin TÄMÄ EI OLE PROVO, FEIKKI EIKÄ KEKSITTY JUTTU!!! VASTATKAA JOKU!!!

10

4241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaus......

      Lääkäri teki työtään ja otti sen työnä. Siispä älä stessaa asiasta.

      • Seisoiko?

        Tais olla oikeasti naisurologi ja tehdä jonkinlaisen potenssitarkastuksen... :D


    • Rakkaasi <3

      Muistan kyllä sinut. Olin juuri paria päivää aikasemmin käynyt sukupuolenvaihdosleikkauksessa. Tuolloin minulta tosin poistettiin jostain syystä vain kivekset ja siitin jätettiin. Tunsin varmaankin sen jäykkyyden?

    • ei kyllä neurologi

      Neurologi tutkii usein hermoja ja niiden toimintaa. Hermojen toimintaan voivat vaikuttaa esim selkärangan nikamien ongelmat. Kun tutkitaan selkää ja selkärankaa, on usein tarpeen verrata molempia puolia, tunnustella mahdollisia puolieroja lihaksissa, etsiä nikamista jotakin poikkeavaa jne. Hermostollisilta vaikuttavia oireita voivat aiheuttaa myös jalkojen lihas- tai niveljäykkyys. Esim lonkan liikeratoja voidaan tutkia kuvaamallasi polvi rintaan tavalla.

      Mahdotonta sanoa onko neurologi tekemällä nämä rajannut pois esim. selkärankareumaa, lonkkanivelen artriittia tms tms tms. Turha kuitenkaan kuvitella, että tässä olisi mitään erityisen epäilyttävää, vaikuttaa alaselkään kohdistuneelta tutkimukselta.

      • Samaa mieltä.

        Kuten sanoit, neurologin kuuluu tutkia hermoja ja niiden toimintaa. Yksi neurologeistani uteli endokrinologisia ja kardiologisia toimintoja, vaikka niitä varten on omat lääkärinsä. Näin ollen neurologi hyppäsi toisten ammattialalle, vaikka tietää niistä vähemmän.

        Luulen, että aloittajan neurologi on tehnyt saman virheen kuin tämä minun neurologi. Neurologeillamme on ADD.


    • hiukan asiatonta

      Kyllä varsinkin silloin kun mennään toisen lähialueelle pitäisi selostaa mitä ollaan tutkimassa ja miksi. Ja muutenkin mielellään.

    • UROlogi..

      ihmettelen vaain miksi moinen kontakti. ettei vaan ollu jotain taka-ajatuksia nuoren miehen kanssa...??

    • iiikoo

      Tuskin. Miksi olisi ollu? Luultavasti lääkäri ei tajunnut, että mietit tuollaisia, jokapäiväinen toimenpide hänelle. Olisit avannut suusi ja kysynyt, niin olisi oppinut, että ihmiset miettii kummallisia asioita.

    • hei sun heiluvil

      Näytit hölmöltä runkkarilta ja halusin vain katsoa kirjoitteletko siitä jälkeenpäin. No, olin oikeassa.

    • poppeli-puu

      Ei kukaan lääkäri ainakaan mun jalkojen väliin ole tullut,gynekologikin katselee, ei tule syliin. minusta kyllä vähän outo tapa tutkia. Lääkärit on ihan kummaa sakkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      6724
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      5057
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3309
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3180
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2348
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1716
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1351
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1302
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1206
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      984
    Aihe