Nollakohtaan tuijottavat

voihan gepsi

On se vähän ihmeellistä, kun jotkut kätköilijät tuijottavat sitä gepsin nollakohtaa niin tarkkaan. Siitä pitää ehdottomasti mainita joka ikisessä viestissä. Jos se poikkeaa hänen mielestään 5 metriä, se pitää kertoa. Jos se poikkeaa 10 metriä, sekin pitää mainita. Mm. Synkässä metsässä, rakennusten läheisyydessä gepsi voi heilahdella hyvinkin paljon. Vaikka itse on koittanut sen mitata niin hyvin kuin mahdollista ja melko moni kätkön löytänyt on kertonut olevansa melko lähellä nollakohtaa, sitten tuleekin viestejä että kätkö onkin kuulemma yli 10 metrin päässä ja se oli tosi vaikea löytää. Joka ikiselle kävijällekö se kätkö pitäisi erikseen käydä mittaamassa? Miten tilanteesta selviää parhaiten? Toiset pitävät kätkön löytämistä helppona, mutta toisille löytäminen on tosi vaikeaa gepsin heilahtelun vuoksi? Vihjeiden lisäämiselläkö tilanteesta selviää? Mutta kun toiset eivät lue niitä vihjeitä jostain syystä ollenkaan.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei yliherkkä

      No mutta tieto nollakohdasta on lähes tärkein informaatio minkä kävijä voi tekijälle antaa. Mistä muuten tietäisit kuinka hyvät tai huonoy omat naattisi ovat?

      Vähänkin edistyneempi käyttäjä tietää kyllä että kepsit näyttävät välillä vähän pieleen. Ei sitä pidä ottaa minään moitteena paitsi sitten kun kovin monen nollakohta menee kauas omasta nollakohdastasi.

      Itse kunkin nollakohta vaikuttaa tietty kätköilijän kokemukseen kätköstä ja sitä kokemustahan siinä lokissa yritetään kertoa.

    • -M-

      Mielestän kohteessa kannattaa nollakohtaa lähestyä muutamasta eri suunnasta ja arvioida sen mukaan oletettu nollakohta ja siitä sitten kätkön sijainti.

    • potivainen

      Parhaimmillani oma laitteeni on heittänyt 5km ja kätkö löytyi silti :D
      Järvi teki tepposensa vissiin silloin, onneksi en lähtenyt sokeasti uimaan vaan luin vinkin ja pyörin. Johan löytyi.

      Eihän mikään ole absoluuttista, edes nollapiste..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1884
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe