Meidän olisi tarkoitus lähteä matkalle viikolla 35 eli mieluiten sunnuntaina 28.8 olisi lähtöpäivä. Matkaa ei vielä varattu, mutta niitä näyttää olevan kivasti tarjolla ja äkkilähtöjäkin löytynee.
Varsinaista matkakohdetta ei päätetty, mutta perus rantaloma esim. Mallorca, Rodos(massaturismi=D) tarkoituksella viettää.
Kuitenkin muu Eurooppa lomailee käytännössä kokonaan elokuussa ja ihan hirveästi ei kuitenkaan nappaisi kauhea "Brittiryysis".
Te joilla enemmän matkustamisesta kokemusta niin tiedättekö hiljeneekö jo tuolloin vai vieläkö on ruuhkaisaa rantalomakohteissa? Viimeksi muutama vuosi sitten oltiin syyskuussa ja silloin oli jo suhteellisen rauhallista ja rannallakaan ei pyyhepaikkaa tarvinnut etsiä.
Tällä kertaa tuo on ainoa ajankohta meidän lähteä reissuun.
Elokuun viimeinen viikko, onko pahin turistiruuhka ohi?
minä vain
1
228
Vastaukset
- summergirls
Heippa ! Itse olin kolme vuotta sitten 29.8-5.9 mallorcalla. Ja ainakaan siellä missä olimme, ei ollut kauheaa ryysistä. Totta kai siellä nyt paljon ihmisiä oli, mutta esim. rannalle mahtui mainiosti eikä kaupoissakaan tarvinnut jonottaa. Ja iltaisin mahtui hyvin ravintoloihinkin syömään. Kolmessa vuodessa tietysti ehtii tapahtumaan paljon, joten nykyään tuokin paikka voi olla vielä elokuun lopussakin oikea turistirysä. Ja kyllähän se nyt vähän riippuu että mihin päin Mallorcaa tai muuta kohdetta menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121629
- 1051175
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381071- 49969
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni50854- 127853
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240838Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70735Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178709Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55699