Miksi opet eivät ymmärrä suurperheitä?

Koulut ovat turhia..

Tyttäremme luokanvalvoja otti yhteyttä keväällä, kun tyttäremme ei hakenut mihinkään peruskoulun jälkeen. Olisi pitänyt hakea ammattiopistoon, lukioon tai kymppiluokalle. Siis mitä ihmettä! Eikö koulupakko lopukaan peruskoulun jälkeen?

Meidän tyttö jäi kotiin ihan siitä syystä, että kulkeminen lukioon/ammattikouluun oilsi niin hankalaa ja kallista. Myös kirjat pitäisi maksaa itse mikä ei onnistuisi meiltä. Ja hyvinhän tuo viihtyy sisaruksia hoidellen. Kyllä tuo vielä tuosta perheen perustaa, uskon minä.

Itsekään en käynyt kuin peruskoulun ja hyvin olen perheeni kanssa pärjäillyt.

5

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurkkusalaatti

      Et varmaankaan ollut tosissasi, mutta...

      Tarkoituksena on pyrkiä estämään se, että lapsestasi tulee ns. väliinputoaja. Ei lapsesi välttämättä halua perustaa perhettä, vaan käydä töissä. Ammattikoulu ei tule kalliiksi, monella linjalla pääsee niin vähällä lukemisella, että ihan hämmästyttää. Ammattikouluilla on yleensä myös kirjastot, joista kaikki tarpeelliset kirjat voi lainata. Sanotaan, että pelkän peruskoulun käyneen on vaikea nykyisin päästä edes naimisiin.

    • Älä suutu...

      No kyllä se tyttö muutaman vuoden päästä työkkärissä laitetaan kursseille jos ei muuten. Kovinkaan hyvin et perheesi kanssa pärjää, jos sinulla ei ole varaa avustaa tytärtäsi opinnoissa. Sossulta saa rahaa lukion kirjoihin, mutta ensin sinne lukioon pitäisi päästä sisään... Oletko edes kysynyt, että mitä tyttäresi haluaa tehdä? Saattaa jäädä mielellään kotiinkin, kun tuossa iässä ei jokainen osaa vielä ajatella tulevaisuuttaan kovinkaan järkevästi, mutta kyllä se on sulle vihainen myöhemmin, jos viet siltä mahdollisuuden kouluttautua pois. Ota vaikka lainaa panista, jos ei muu auta. Lapsia ei pidä hommata niin paljoa, ettei niistä pysty huolehtimaan. Vaikea kuvitella, että tyttäresi haluaisi samanlaisen elämän kuin sinulla...

    • Birgitta23

      ET KAI HALUA LAPSESTASI LASTENTEKOKONETTA?

      Lasten pitää saada opiskella, valita itse elämänsä suunta - päästä hyvä ihminen irti ja kannusta lastasi hakemaan oma tiensä.
      Sinun tiesi ei välttämättä ole se, mitä hän haluaa......

    • ;((((

      Aloitus on huono provo..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      55
      4873
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4338
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4003
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3942
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3721
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3542
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      110
      3157
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      56
      2941
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2554
    Aihe