Eroahdistustako?

apuva-----

Yritin etsiä googlen avulla keskustelua mutta en löytänyt sopivaa joten päätin itse kirjoittaa. Koirani (border-lk-collie sekoitus 1v) on aloittanut "laulamisen" yksinolessaan, ulvonnan joka kuulostaa lähinnä kissan mouruamiselta. Koira aloittaa melun äänen pitämisen n. 5min jälkeen lähdöstäni.
Olen nauhoittanut koiraa koko työpäiväni ajan ja sen perusteella tiedän myös koiran lopettavan äänen noin tunnin kuluessa. ääni on säännöllistä muutaman minuutin välein sen tunnin ajan. Sen jälkeen on hiljaa.

Kysymys onkin mitä teen tämän kanssa? En halua koirani häiriköivän enkä valituksia naapureilta. Koira on tähän asti saanut nukkua makuuhuoneessa ja on todella kiinni minussa kotona ollessani. Eilen ensimmäisen kerran jätin makuuhuoneen oven taakse nukkumaan, ei vikissyt pahemmin.

2

173

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohmycollie

      Ei ole sen kummempaa kokemusta kuin että meillä joskus kun kaverit tulevat ovelta "hakemaan" ja koira sekoaa ilosta, niin sen jälkeen kun lähdetäänkin ja ovi sulkeutuu, saattaa sieltä kuulua surkeaa haukkumista. Kauaa tämä ei kestä ja johtuu ainoastaan kavereistani. Minun ja isännän lähtöön ei noin suhtauduta, ollaan jo tylsä juttu :)

      Mitkä ovat lähtörituaalisi? Paijaatko ja puheletko koiralle paljon ennen lähtöäsi? Leikitätkö vetoleikkejä tai muuta innostavaa?

      Meillä taattu turvantukkija on kongi täynnä makkaraa. Tekemistä riittää ainakin tunniksi kun tunkee oikein tiukkaan.

    • neuvo

      Aktivoi riittävästi, se purkaa tuollain turhautunutta energiaansa. Pelkkä hihnalenkki tai koirapuistoilu ei vielä riitä. Älykkäät ja tekeväiset rodut taustalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1337
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      909
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      843
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      187
      747
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      295
      688
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      661
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      630
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      608
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe