Eroahdistustako?

apuva-----

Yritin etsiä googlen avulla keskustelua mutta en löytänyt sopivaa joten päätin itse kirjoittaa. Koirani (border-lk-collie sekoitus 1v) on aloittanut "laulamisen" yksinolessaan, ulvonnan joka kuulostaa lähinnä kissan mouruamiselta. Koira aloittaa melun äänen pitämisen n. 5min jälkeen lähdöstäni.
Olen nauhoittanut koiraa koko työpäiväni ajan ja sen perusteella tiedän myös koiran lopettavan äänen noin tunnin kuluessa. ääni on säännöllistä muutaman minuutin välein sen tunnin ajan. Sen jälkeen on hiljaa.

Kysymys onkin mitä teen tämän kanssa? En halua koirani häiriköivän enkä valituksia naapureilta. Koira on tähän asti saanut nukkua makuuhuoneessa ja on todella kiinni minussa kotona ollessani. Eilen ensimmäisen kerran jätin makuuhuoneen oven taakse nukkumaan, ei vikissyt pahemmin.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohmycollie

      Ei ole sen kummempaa kokemusta kuin että meillä joskus kun kaverit tulevat ovelta "hakemaan" ja koira sekoaa ilosta, niin sen jälkeen kun lähdetäänkin ja ovi sulkeutuu, saattaa sieltä kuulua surkeaa haukkumista. Kauaa tämä ei kestä ja johtuu ainoastaan kavereistani. Minun ja isännän lähtöön ei noin suhtauduta, ollaan jo tylsä juttu :)

      Mitkä ovat lähtörituaalisi? Paijaatko ja puheletko koiralle paljon ennen lähtöäsi? Leikitätkö vetoleikkejä tai muuta innostavaa?

      Meillä taattu turvantukkija on kongi täynnä makkaraa. Tekemistä riittää ainakin tunniksi kun tunkee oikein tiukkaan.

    • neuvo

      Aktivoi riittävästi, se purkaa tuollain turhautunutta energiaansa. Pelkkä hihnalenkki tai koirapuistoilu ei vielä riitä. Älykkäät ja tekeväiset rodut taustalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      190
      7819
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5355
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      141
      4291
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2627
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      578
      2192
    Aihe