Iskola yllättää

yhdenvertaisuus

Satuin äsken selailemaan Sonkajärvenkunnan pöytäkirjoja ja sieltä pisti silmään pöytäkirja, jolla sonkajärvenkunta TAKAA LAINAN ISKOLA OY:lle.

Tuohan on tosi törkeätä toimintaa. Eiköhän se yhdenveratisuuslakiin vedoten kunnan nyt sitten tarvitse taata kaikkien muidenkin isompien pihatto hankkeiden lainoja.
Meidän tila sijaitsee etelämpänä, että ei siinä sen puoleen mitään, mutta silmiin pisti tuossa useampi asia.
Ensiksikin iskolan pihattoa varten on saatu 20 vuoden lainat. Vertailun vuoksi täällä etelässä laina maksimi on 15 vuotta.
Lisäksi ihmetytti se, että minkä takia iskola oy ylipäänsä tarvitsee kunnalta takauksen? Ovatko osakkaat iskolan ja omine tiloineen niin velkaisia, ettei heidän omat omaisuutensa kelpaa vakuudeksi? Osakkaillahan on pelkästään peltoja iskolan peltojen kanssa noin 750ha omistuksessa. Pelkästään peltojen vakuusarvohan on 60€% arvostuksen mukaan on noin 2,25milj.€. Lisäksi osakkaiden metsät ja kiinteistöt iskolan kanssa ovat varmasti useampia miljoonia euroja, varsinkin kun kiinteistöjen vakuusarvo on 70%. Täällä etelämpänä mikään tila ei saa lainaa vakuusarvoansa enempää. Ja näin se pitäisi olla muuallakin.

Kolmanneksi ihmettelen kunnan takauksen laillisuutta ja perustetta muutenkin. Kunnan ilmoittama takauksen peruste on se, että iskolan tila luo noin 10 uutta työpaikkaa sonkajärvelle! Todellisuudessahan se ei työllistä yhtään uutta työntekijää. Nimittäin tuolla iisalmen sanomissa olleessa jutussa kerrotaan, että osakas tilat työllistävät 10 vakituista työntekijää, jotka sitten siirtyvät iskola oy:n palkkalistoille iskolan pihaton valmistumisen jälkeen. Eli tuo työllistäminen on pelkkää silmänlumetta ja kaiken lisäksi suurin osa työntekijöistä ei ole edes suomalaisia, vaan näitä muualta tulleita suomalaisten työpaikkojen varastajia. Näyttävät siis aika hyvin höynäyttäneen sonkajärven kunnanhallitusta. Sinne valitut eivät taida olla sieltä fiksuimmasta päästä.

12

1880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taa ta na

      Voi vittu sanon minä, hyvävelijärjestelmä elää ja voi hyvin.

    • olipa vaan

      Olipa yllätys ...

    • Vakuudet tarpeen

      Iskolan vakavaisuutta ulkoa päin arvoitaessa pitää ottaa huomioon, että kyseessä on aivan äskettäin perustettu yhtiö, joka on juuri ostanut valtiolta entisen Sukevan keskusvankilan rakennuksineen ja peltoineen. Yhtiön osakepääoma lienee mitätön, koska sen osakkaat eivät todellakaan ole mitään kartanonherroja, vaan heitä voisi kuvailla parhaiten rintamamiestilallisiksi. Eli sekä yhtiön että osakkaiden omaisuus lienee jo valmiiksi kiinnitetty viimeistä nurkkaa myöten, joten ne eivät kyllä enää käy vakuudeksi. Itse asiassa olenkin ihmetellyt, mistä Iskola on saanut vakuudet kerättyä, mutta tuohan sen selittää.
      Laillisuus olisi kyllä tullut selvitettyä, jos joku olisi tehnyt kunnallisvalituksen. Jos päätöksellä on jo lain voima, niin turha pulista.

      • näin se menee

        Näin se varmaankin on, mutta kyse onkin siitä, että toimijat ei toimi samoilla pelisäännöillä alalla jo olevien kanssa.


      • Pelisäännöt?
        näin se menee kirjoitti:

        Näin se varmaankin on, mutta kyse onkin siitä, että toimijat ei toimi samoilla pelisäännöillä alalla jo olevien kanssa.

        Ei ole kukaan koskaan estänyt entisiä toimijoita hakemasta yritykseen kunnan takausta. Eihän se oli mikään uusi juttu että kunnat takaavat oman alueensa isojen (=merkittävien työllistäjien) lainoja. Onhan noita takauksia sitten tullut monelle kunnalle maksettavaksikin.


      • yhdenvertaisuus
        Pelisäännöt? kirjoitti:

        Ei ole kukaan koskaan estänyt entisiä toimijoita hakemasta yritykseen kunnan takausta. Eihän se oli mikään uusi juttu että kunnat takaavat oman alueensa isojen (=merkittävien työllistäjien) lainoja. Onhan noita takauksia sitten tullut monelle kunnalle maksettavaksikin.

        Niin kuten tuossa kirjoitit, niin kunnat takaavat alueensa MERKITTÄVIEN TYÖNANTAJIEN lainoja. Tässä tapauksessahan on tullut selväksi, että yhtään uutta työpaikkaa ei ole luotu. Eikä noin pieni työnantaja muutenkaan olisi mikään merkittävä tyyönantaja.
        Käsittääkseni kunta saa lainmukaan antaa lainatakauksia ainoastaan siinä tapauksessa, jos taattavalla on huomattava merkitys kunnan työllisyyteen. Esim. jos lainaa ei taata, niin firma kaatuu ja työpaikat lähtevät alta. Toinen vaihtoehto on, että taattava yritys luo merkittävästi uusia työpaikkoja. Tässä kyseisessä tapauksessa ei ole tapahtunut kumpaakaan.

        Jos itse olisin kyseisen kunnan asukas, niin tekisin asiasta tutkinta pyynnön poliisille. Sen verran pahasti tässä asetetaan maatalousyrityksiä eriarvoiseen asemaan. Kuten tuossa aiemmin kirjoitin, niin tämänhän pitäisi sitten olla ennakko tapaus ja kunnan pitäisi alkaa antamaan takaukset myöskin kaikille muillekin pihaton rakentajille.


      • Valtava merkitys
        yhdenvertaisuus kirjoitti:

        Niin kuten tuossa kirjoitit, niin kunnat takaavat alueensa MERKITTÄVIEN TYÖNANTAJIEN lainoja. Tässä tapauksessahan on tullut selväksi, että yhtään uutta työpaikkaa ei ole luotu. Eikä noin pieni työnantaja muutenkaan olisi mikään merkittävä tyyönantaja.
        Käsittääkseni kunta saa lainmukaan antaa lainatakauksia ainoastaan siinä tapauksessa, jos taattavalla on huomattava merkitys kunnan työllisyyteen. Esim. jos lainaa ei taata, niin firma kaatuu ja työpaikat lähtevät alta. Toinen vaihtoehto on, että taattava yritys luo merkittävästi uusia työpaikkoja. Tässä kyseisessä tapauksessa ei ole tapahtunut kumpaakaan.

        Jos itse olisin kyseisen kunnan asukas, niin tekisin asiasta tutkinta pyynnön poliisille. Sen verran pahasti tässä asetetaan maatalousyrityksiä eriarvoiseen asemaan. Kuten tuossa aiemmin kirjoitin, niin tämänhän pitäisi sitten olla ennakko tapaus ja kunnan pitäisi alkaa antamaan takaukset myöskin kaikille muillekin pihaton rakentajille.

        Sonkajärven kunnalle sekä työpaikkoina, taloudellisena toimintana, verotuloina, mitä ihmettä oikein sönkötätte.


    • höpö höpö höpö

      Kuten tuossa edellä joku kirjoitti, niin Iskola ei ole luonut uusia työpaikkoja, kuten sen pitäisi tehdä silloin, kun yhteiskunta antaa siihen vakuuksia. Ne työ paikat jota iskola tarjoaa, olivat jo olemassa osakkaiden omilla tiloilla.(lähteenä iisalmen sanomat)Uusia työpaikkoja ei siis ole luotu. Siksi toiseksi 4700 asukkaan kunnalle ei muutamilla työpaikoilla edes olisi sellaista taloudellista merkitystä, että se antaisi oikeuden tällaiseen yksittäiseen näin suuren kunnan tukeen.

      Saati sitten mikä se iskolan taloudelllinen merkitys sonkajärven kunnalle on? Tuonkaan kokoinen maatalous yritys ei pahemmin maksa vielä vuosiin veroja, koska suuria poistoja riittää vuosiksi. Myöskään työntekijät eivät tuo lisää verotuloja, koska samat työpaikat on ollut jo aiemmin olemassa. Eli hyöty kunnalle on olematon.

      Yritä myöskin ymmärtää sekin, että ainoa asia miksi tästä asiasta tässä kirjoitellaan on se, että TAKAAJANA ON KUNTA eli yhteiskunta. Ja yhteiskunnan ei ole tarkoitus tällä tavoin tukea minkään alan yritystoimintaa.
      Asia olisi kokonaan toinen, jos iskola olisi todellisuudessakin työllistänyt 10-20 uutta suomalaista työntekijää.

      Yritä ymmärtää myös se, että nyt kunnan on tasapuolisuuden nimessä taattava myös muille maatalouteen investoiville lainoja.
      Jos olisin kunnan asukas, niin ehdottomasti tekisin tutkintapyynnön poliisille ja vaatisin kunnalta perinpohjaisen selvityksen asiasta ja siitä, miksi juuri tämä yksittäinen hanke sai takauksen. Perusteluksi vaatisin faktaa, pelkkä puhe ei siihen riittäisi. Siinä sitten kerta heitolla selviäisi asian laillisuus.

      Korostan myös sitä, että sormi osoittaa ainoastaan kuntaan ja sen päätöksen laillisuuteen. Itse iskolan porukkaa ei tässä olla millään lailla syytetty. Hehän ovat hoitaneen hommansa hienosti.
      Tämä oli muuten jälleen kerran yksi sellainen asia, missä konkreettisesti näkee keskutamafian työn. Kunnassa on 27 valtuutettua joista 17 keskustalaista. Äänestyksessähän jaa puoli voitti äänin 20 - 7.

    • Pelkele

      Iskola oyn taloustiedot, kuntalaiset on mielissään..

    • SivustaSeurailtu

      Outo juttu tuo väittämä kymmenestä työntekijästä jo ennestään. Joko Iisalmen Sanomien toimittaja on ymmärtänyt asian väärin (sattunut useinkin maatalousasioissa) tai sitten tarkoittaa, että Iskola Oy.n perustamisvaiheessa olevassa välitilanteessa osakkaat ovat ENSIN palkanneet työntekijät omiksi työntekijöikseen, ja sitten myöhemmin siirtyneet Iskolan työntekijöiksi. Koska ennen tuon yhtiön perustamista heillä kellään tuskin oli yhtään työntekijää, vaan osakkaat itse olivat ehkä sen kymmenen hengen kokoinen joukko, ja nykyisin siellä taas vastaavasti on varmaankin se kymmenen työntekijää. Ainakin jossain vaiheessa rekrytointiprosessi oli jatkuva, eli ei löytynyt sopivia, tai työntekijät ei pysyneet pitkään.

      • Eteläpohojalaanen

        Savolaiset soosaa! Vanha havainto: Savolaisen naapurilla manee hyvin niin laitetaan kapuloita rattaisiin ja sama tilanne Pohojanmaalla niin teherään ittelle parempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe