Mitä kustannatte bestmanille?

Manta

Mitä bestmanin kustannuksia olette maksaneet? Joku mainitsi ainakin parturin. Mitenkä vaatteet? Vuokraus? Omaksi osto? Tarviiko bestmanille vielä lahja jos maksetaan kuluja?

10

4341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulho 2002

      Minun bestmanini ajatteli ensin käyttävänsä jo omistamaansa mustaa pukua. Juhlien lähestyessä mieli muuttui ja äijä marssi ostamaan uutta. Jo alunperin sovittiin, että bestmanille voidaan vuokrata puku (n.150 e) mutta hän sanoi, että säästäkää se siinä. En ole ainakaan kenenkään kuullut sanovan, että morsiuspari ostaisi sulhaselle omaksi puvun.

      Me loppuen lopuksi kustannettiin kukka ja kiitoslahjaksi ostettiin risteily Tallinnaan.

      • Amor

        Mielestäni (muitakin mielipiteitä voi olla!) sitten hääparin olisi hyvä maksaa puku, jos he itse haluavat bestmanille tietynlaisen puvun. Eli ei käy, että hän käyttää vanhaa pukuaan vaan pitää ostaa uusi. Ja vielä tietynlainen. Tai ainakin osallistua kustannuksiin!

        Ei voi vaatia muita osteleen kalliita tai heidän makunsa mukaisia vaatteita ja olettaa, että bestman maksaa ne itse.


    • Morsian

      ...hankimme vain vieheen ja kaasolle kimpun.Molemmat huolehtivat itse partureistaan ja vaatteistaan.Tosin ostamme heille pienet lahjat kiitokseksi.

    • Parasmies

      Olen ollut 2 kertaa bestmanina. Nähnyt vaivaa polttareihin, johon palanut myös omaa rahaa sekä häihin (omaa aikaa mennyt suunnittelut jne)

      Mutta ei kummallakaan kerralla tullut todellakaan mieleenikään että saisin jonkin lahjan / kuluja alettaisi korvata. Minulle molemmat kerrat oli suuri kunnia.

      Ja näin se pitäisi muillakin olla. Molemmmat kerrat hyviä kavereitani joiden eteen voi vähän vaivaa nähdäkkin. Melkein olisin loukkaantunut jos jotain parturirahaa oltaisiin tuputettu. Ja maksoi ne polttarit osallistujillekin.

      Eri asia on jos ei ko hlöllä ole mitään päällepantavaa, niin voidaan ajatella että pukuVUOKRA maksetaan (ei mitään pukua omaksi)ja toki jos hääautovuokrataan niin se maksetaan bestmanille jne normaalikulujen ylittävät kulut.

      turha ottaa stressiä -kyllä kaaso/bestman osaa pyytää jos jotain tarvitsee, korkeintaan voitte kysyä että onko ollut kuluja joihin haluaisi hääparin osallistuvan

      PS: Olen kuullut että joskus kaasolle / bestmanille ostettu häiden jälkeen joku "kiitoslahja" voi olla hyvä viini tms

    • Morsian2003

      ...ainaki meillä sai vieheen ja lahjan.Hän ku ei pahemmin osallistunu häähommiin ku järjestämällä polttarit, joista tuli sellaset et bestman sammu ekana...:(

    • kaaso

      ..olin kaasona ja me saimme bestmanin kanssa kiitoslahjaksi hääparilta kristalliset maljakot joihin oli kaiverrettu hääpäivämäärä sekä myöhemmin suurennoksen hääparin kuvasta. Vaikka olinkin laittanut melkoisesti aikaa häihin, en odottanut lahjaa (enkä odota sitä tänäkään kesänä ollessani toista kertaa kaasona). Häiden järjestelyihin osallistuminen ja kaasona toimiminen on kunnia ja kyllä sitä ystävien puolesta on valmis hieman töitäkin tekemään :)

      • anoppikokelas

        Bestmanille on varattu taskukello muistolahjaksi, sekä maksamme hänen frakin vuokran.


      • Maiju

        Tykkäsitkö kristallimaljakosta, ihan oikeesti? Hyvä niin, jos tykkäsit. Ajattelin vain, että itse en moisella pytyllä tekisi yhtään mitään, saati suuuuurennetulla valokuvalla. En pidä kenenkään hääkuvia näytillä. Horrible. :)


    • Bestman

      Olen itse ollut bestmanina,sovittiin hääparin kanssa ettei tarvi maksaa mitään,muistoksi sain pokaalin jossa luki bestman.

    • maksettiin

      tietysti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6127
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4663
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4426
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2172
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      131
      1534
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe