L`viv

Ukraina kiinnostaa

Onko kellään matkamokemuksia Lvivistä ? On vaan alkanut kaupunki kiinnostaa monestakin syystä. Sen historian vuoksi esim. ja ehkä senkin ,että siellä puhutaan kuulemma lähes yksinomaan ukrainan kieltä eikä venäjää ,kuten esim. Harkovassa ,jossa suurin osa on jo äidinkieleltäänkin venäjää puhuvia. Siellä on myös säilynyt hyvin suuri osa rakennuskantaa sotien pommituksilta. Olisi kiva kuulla kommentteja kokemuksista sieltä ja paikan ihmisistä?

3

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koshmarski

      Lvovissa tosiaan puhutaan pääasiassa ukrainaa vaikka toki suurin osa venäjää ymmärtää. Asenne venäjänkieltä kohtaan on vain melko negatiivinen vähän samoin kuin Suomessa ruotsin kieltä kohtaan.

      Lvov (tai Lviv ukrainaksi) on ihan mukava ja mielenkiintoinen kaupunki jossa riittää nähtävää helposti ainakin pidennetyksi viikonlopuksi.

      Lue lisää vaikkapa osoitteesta www.inyourpocket.com. (avaa Lvivin kohdalla PDF-versio jossa paljon enemmän tietoa kuin itse webbisivuilla).

      Olen käynyt Lvovissa muistaakseni neljä tai viisi kertaa ja ainakin voin suositella visiittiä Litshakivsken hautausmaalle. Erikoinen mesta.

      • Ukraina kiinnostaa

        Kiiitos vastauksesta! Lähes kolmessa vuodessa ei muita kommentteja ole tullutkaan, mutta nyt (kiitos vallankumouksen ja Venäjän puuttumisen tilanteeseen)
        kiinnostus Ukrainaa kohtaan on räjähdysmäisesti kasvanut ja se on hieno asia.
        Ehkä pian moni löytää Itä-Euroopan helmen Lvivin.
        Aikaisemmin kertoessani matkustamisestani Ukrainaan minulle todettiin, että se on yhtä kuin Venäjä. Nyt on yhtäkkiä ihmiset sivistyneet sen verran, että tajuavat Ukrainan olevankin ihan oma vieläpä isokokoinen ja varsin mielenkiintoinen valtio, jossa asuukin ukrainalaisia ja vain pieni osa venäläisiä.Hienoa!
        Nyt on saatu Ukraina Euroopan kartalle.


    • Lvivske

      Kävin juuri pidennetyllä viikonloppureissulla L'vivissä. Erittäin positiivinen kokemus. Kaupunki on todella siisti ja ihmiset ovat ystävällisiä. Kulttuurimatkailijalle hyvä kohde, historian havina on käsinkosketeltavaa. Lisäksi Ukrainan Grivna, tai Hryvnia, niinkuin se kirjoitetaan, on kriisin takia heikentynyt voimakkaasti, joten hintataso on todella edullinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6378
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      357
      5897
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2853
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2298
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1978
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1643
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1310
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1128
    Aihe