Ostin juuri kyseisen kameran, ja otin pari koekuvaa. Kuvat hieman rakeisia ja epätarkkoja. Jos lisäsin vähän zoomia niin sitten parani hieman. Saako asetuksista säädettyä jotenkin että tulisi parempia kuvia? Jostakin luin ISO säädöitä, pystyykö muuttamaan?
Powershot SX210 IS kuva-asetukset?
.............
3190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Odota hetki, niin okaro tulee kertomaan. ;)
Ja varmaan muutama muukin.
Ja saa säädettyä. Tuossa mallissa on PASM (Canonin merkintätapa P Tv Av M), eli monipuoliset säätömahdollisuudet ja lisäksi valmiita tilaohjelmia. Ixusissa ja monissa muissa pokkareissa ei noita PASM-moodeja ole.
Ensimmäinen edellytys valokuvaamiseen on VALO. Jos sitä on vähän, on vaikeampi saada hyviä kuvia tai siihen vaaditaan parempi kalusto. Ja mielellään myös jalusta.
Valokuauksen aloittelijalle neuvon käyttämään täysautomatiikkaa tai P (Program)-automatiikkaa. Siinä (P) voi käsin valita esim.
-ISO-herkkyysarvon
-kerta- tai sarjakuvauksen
-muuttaa valkotasapainoa
-korjata valotusta
-salaman päälle tai pois
Käyttöohjetta kannattaa opiskella ja hakea vaikka kirjastosta jokin valokuvausopas.
Tuo kamera ei ole hyvä hämärässä kuvaamiseen. Uudempi SX220 HS olisi parempi. Tuo kuvauksen perusteella on kuitenkin täysin mahdotonta sanoa, missä ongelma on. Pane kuvia exif-tietoineen esille johonkin. Kyse voi olla täysin normaalista ominaisuudesta ja olet vain ylikriittinen, kyse voi olla käyttövirheestä tai selvästä viasta kamerassa. Et kai vain ole tarkentanut väärään kohtaan?
ISO-säätöä voi muuttaa valikosta func/set näppäimellä. Suuri ISO lisää kohinaa, pieni ISO taas tietää helposti tärähtäneitä kuvia. Oletettavasti kamera nostaa ISO:a normaalisti 800:n asti. Ei kannata käyttää sitä Auto-asetusta vaan P:tä.
Tässä on esimerkki siitä, mitä hieman vastaava Ixus 107 tekee hämärässä:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/2BJzNHF3hTAaEcMFXMHnk5fir3Rf2-i4I1QI3N7sC1w?feat=directlink