Intian matkaa suunnitellaan, kohteena Candolim, ja jonkin verran olen tässä keskusteluja lukenut mutta vielä muutama asia askarruttaa mieltä.
Minkä verran paikanpäälle pitäisi varata käyttörahaa per päivä? Jos puhutaan minimistä eli se pitäsisi sisällää ruoat ja juomat ja jotain pientä ostostelua. Taksit ja retket ym tulisi sitten lisäksi.
Mites rahan vaihtaminen kannattaa hoitaa? Joskus muinoin rahat kannatti vaihtaa mieluummin kohteessa kuin Suomessa, miten lie nykyään? (viime aikoina tullut reissattua vain €maissa...)
Onnistuuko rahan nostaminen Intiassa Visalla vai pitäisikö kaikki ottaa käteisenä mukaan?
Monia muitakin asioita on vielä mielessä vailla varmuutta mutta jos noista nyt lähtisi liikkeelle =)
Rahapolitiikka lomalla
5
197
Vastaukset
- GoaGo
Pari kymppiä per päivä pärjää mainiosti vaikka vähän rehvakkaasti elelisikin. Ja voi jäädä vielä ylikin. Shoppailut sitten siihen päälle ja ne kulut riippuukin sitten neuvottelutaidoista.
Calangutessa ainakin voi nostaa visalla rahaa, mutta suosittelen käteisen mukaanottamista. Se on kätevintä ja kurssikin hyvä. Älä vaihda rahaa Suomessa. Kurssi on todella huono. Samoin on hotelleissa, mutta parempi kuitenkin kuin Suomessa. Jos saavut Goaan yöllä, niin voit pienen summan vaihtaa hotellissa aluksi.
Hauskaa Goanlomaa!!! - Tepa*
Mulla on mennyt rahaa vähän riippuen retkeilyistä ja shoppailuista kahden viikon aikana noin 450-750 egee. Candolimissa hyvä rahanvaihtopaikka on newton's markettia vastapäätä oleva norsukauppa. Sieltä saa aina rehellisesti lasketut rahat, hyvän palvelun ja hyvän kurssin. Ja visalla saa nostettua siitä vähän matkaa pohjoiseen päin olevan pankin seinästä. Mukavaa matkaa teille, tuskin maltan odottaa maaliskuuta että itsekin pääsen taas candolimiin :)
- Ravali
Myöskin Visa Elektronilla saa nostettua rahaa Goan automaateista.
- Alibaug
Niin suhteellista tuo rahan kulutus, toiset saa menemään vaikka kuinka rahaa ja toisilla riittää muutama euro päivässä. Riippuu tietty ihan matkasta, jos majoitusta pitää maksaa ja jotain tasoa haluaa, niin 30000rs./päivä menee helposti ja siihen juomat päälle vielä. Toisaalta 200rs. riittää majoitukseen...
Rahaa kannattaa vaihtaa paikan päällä ja Visa kortti toimii monessa paikkaa. Käteistä kannatta pitää kuitenkin jokunen tuhat rupeeta taskussaan. Rahaa kannattaa varata pankkitilille kuitenkin yllättävien tilanteiden varalle tai edullisiin heräteostoksiin. Normaalistihan siellä ei rahaa juuri kulu, jos on varannut majoituksen jonkun matkatoimiston kautta.
Viisumit kannattaa hoitaa ehdottomasti täällä Suomessa jo valmiiksi. Ja jos mukana on alaikäisiä lapsia, lasten viisumit voi laittaa jomman kumman vanhemman viisumiin, edellyttäen tietty, että passissa on merkintä lapsista, säästyy 50€ / lapsi. Lasten passit silti mukaan! Viisumeita saa myös lentokentältä Intiassa, mutta sen varaan en jättäisi missään nimessä itseäni, toimii joskus, joskus ei toimi ja voi saada vain lyhyen viisumin, eli vain matkan ajalle ja JOS jotain sattuu, että matka pitkittyy, on taas ylimääräistä vaivaa ja maksamista. - milisi
Reilu pari vuotta sitten käytiin Goalla,mutta rahan menekkiä en niin tarkkaan muista. Arviosta heitä, että noin 25 euroo päivässä. Esim. taksi päiväksi maksoin 1000 rupiaa, elikkäs himppu auki 17 euroo. Siihen hintaan kuski haki hotellilta aamulla, vei meidät jonnekin Goen ihanista rannoista, odotteli siellä meitä sen 4-5 tuntii ja ja toi takaisin hotellille. Iso olut alle euron, keittoruoka herkullisen naanleivän kanssa 80-90 senttii, illalla ruokailu kahdelle noin kuusi euroa juomineen. Läheisestä kaupasta ostettuna juomiset vielä halvempia, oiskohan ollut newton ,päivittäistavarakauppa josta sai kaiken tarpeellisen,juomat,tupakat,voiteet,rasvat,shampoot ym ja ihan oli tuttua "niveaa ja pepsotenttiä"
Retket tehtin omatoimisesti,elefanttisafari, jokiristeily... hintoja en muista. Retkille vei meidät sama taksikuski, toimi monessa tilanteessa meille oppaana.
Kotimaassa ei rahaa vaihdettu etukäteen, rahan vaihto onnistuu paikan päällä hyvin vaihtopisteitä on ainakin isommissa liikkeissä ja automaatteista voi turvallisesti nostaa lisää pätäkkää, niissäkin oli muuten vartijat. Muistaakseni nostettiin 800 euroa ja kone tietenkni antoi ne rupioina, olipa vähän aikaa varsin rikas olo,kun tunki sitä setelli nippua lompakkoon.
Shoppailuun ei meillä liiemmin ollut intoa eikä tarvista, jotain pientä tuliaista kotona olijoille tuli hommattua. Silmälasit toinen tuli hankkineeksi sieltä,osaava ja asiantunteva optikko ja liike täynnä mitä ihanempia kehyksiä. Hintaa tais tulla kaikkineen 94 euroo,sisälsi myös näöntarkistuksen., eikä ne olleet mitkään lukulasit, vaan ihan vahvuuksilla olevat.
Jokin huonekalukin tuli ostettu, eikä tavinnu odotta kuin reilu vuosi, mutta perille tuli:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958