Onko kissani sairas ?

Ongelmakissa ?

3-vuotias leikattu kollini suorastaan raatelee mua aina silloin tällöin, viimeksi tänä aamuna säären ja pari varvasta verille. Edellisessä asuinpaikassa, jossa asui myös silloinen poikaystäväni, se ei koskaan tehnyt tätä. Se on suurimmaksi osaksi sisäkissa, mutta myös ulkoilee paljon päivittäin ja välillä käydään lenkilläkin. Se on luovutettu ihan normaalissa luovutusiässä joten liian aikasin vieroittamisestakaan tämä ei johdu. Voisiko syynä olla kenties eräs irrallaan kulkeva kissa sillä tämä tapahtuu yleensä aina tämän irtokatin ollessa näillä nurkilla ? Viimeksi näin tämän irtokissan eilen, kissani ei nähnyt sitä mutta varmasti haistoi sen.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelmakissa ?

      Niin ja vielä semmonen juttu että ei se tee tota maallakaan mun vanhempien luona, täällä "kaupunkiasunnossa" ainoastaan..

    • 33+0

      Vieraan kissan näkeminen saattaa aiheuttaa kissalle aggressiivista käytöstä sillä kissa on tarkka reviiristään. Ja jos kissa ei pääse vierailijan kimppuun, niin sitten se saattaa pistää viipaleiksi omistajansa tai oman kaverikissansa.

      Myös liikunnan ja aktiviteetin puute saattaa aiheuttaa mainitunlaista käytöstä, eli kissa turhautuu ja se voi näkyä aggressiivisena käytöksenä.

      Joskus kissa saattaa tympäytyä myös jos se joutuu olemaan päivittäin paljon yksinään eli sillä ei ole kissa- tai koiraseuraa. Vaikka kissa ei ole laumaeläin, niin ei se ole yksineläjäkään eli kaksi kissaa on aina parempi ratkaisu kuin yksi.

      Sinuna ottaisin irtokissan kiinni ja veisin sen kunnan löytöeläinkotiin. Jos tiedät kissan omistajan, niin ainahan sitä voisi yrittää keskustella ettei hän päästäisi kissaansa pihaasi, mutta kokemuksesta tiedän tuon turhaksi taisteluksi tuulimyllyjä vastaan.

      • Ongelmakissa ?

        No tuosta irtokissasta on kuulemma jo vuosikaudet valitettu omistajalle joka on kaikkien tiedossa. Silti kissa kulkee edelleen vapaana miten sattuu, on sen verran arka kuitenkin ihmistä kohtaan ettei sitä sais otettua kiinni. Oma kissani on juu aina kiinni tuolla ulkona ollessaan kuten talon järjestyssäännöissä sanotaan.. Liikuntaa ja aktiviteetteja kissani kyllä saa, tosin onhan se välillä joutunut olemaan paljon yksinkin kun olen ollut töissä yms mutta sillä olenkin sen vienyt aina silloin tällöin tuonne vanhempieni luo hoitoon..olisin kerran viime kesänä hommannut sille toisen kissan kaveriksi, mutta vanhempani eivät antaneet mun ottaa vaikka olenki reilusti täysi-ikäinen ja saisin päättää omista asioistani..


    • 0+0

      Lainaa elävänä pyytävä loukku vaikkapa eläinsuojeluvalvojalta ja vie katti naapurikunnan löytöeläinkotiin ja valehtele mistä sen löysit. Eipähän välinpitämätön omistaja sitä sitten käsiinsä voi etsiä ja näin ollen kisu saa toivottavasti rakastavamman ja vastuullisemman uuden omistajan.

      Joskus on tehtävä tuhmiakin tekoja puolustaakseen omiaan ja tehden samalla myös hyvän työn vieraallekin kissalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe